EDİRNE İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

"İyi Dersler Şoför Amca Projesi" Edirne´de Start Verdi1"Trafikte Sorumluluk Hareketi" kapsamında; taşımalı eğitim sisteminde öğrenci taşımacılığı yapan şoförlerin trafik güvenliği, ilk yardım ve iletişim becerileri konusunda bilgi ve becerilerini artırarak, bu şoförlerin kapasitesinin geliştirilmesi amacıyla; Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı Karayolu Düzenleme Genel Müdürlüğü, İçişleri Bakanlığı Jandarma Genel Komutanlığı, TÜVTÜRK Araç Muayene İstasyonları ve Michelin Lastikleri Ticaret A. Ş. işbirliğinde “İyi Dersler Şoför Amca Projesi” başlatılarak, İlimiz Edirne’nin de aralarında bulunduğu 10 İl (Edirne, Balıkesir,  Gaziantep, Isparta, Karabük, Kars, Malatya, Muğla, Nevşehir, Trabzon’da) 2014-2015 eğitim öğretim yılında proje uygulanacaktır.

Projenin saha uygulamalarının ilk adımı olarak; uygulama kapsamındaki illerdeki Jandarma Genel Komutanlığının taşra teşkilatı mensupları ile İl Millî Eğitim Müdürlüklerinden birer şube müdürü, 11-14 Kasım 2014 tarihlerinde formatörlük eğitimine alındılar.

Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı Karayolu Düzenleme Genel Müdürlüğü’nün  19/11/2014 tarihli ve 66002798-225.04/60578 sayılı yazısına istinaden, eğitimden geçmiş olan proje formatörleri tarafından İlçe Jandarma komutanlıklarından birer eğiticiye eğitim verilerek sahada uygulama ve denetleme çalışması başlatılacaktır.

24 Aralık 2014 tarihi, saat: 09.30 da da İl Milli Eğitim Müdürlüğü Toplantı Salonu(Mavi Salon)’da, Merkez İlçeye bağlı taşımalı eğitim sisteminde öğrenci taşımacılığı yapan servis şoförlerine “Trafik Güvenliği”, “ Araç İçi İletişim”, “İlkyardım” ve “Mevzuat” konularında şoför eğitimi yapılacaktır.

15-26 Aralık 2014 tarihleri arasında belirlenecek bir günde, İlimizin tüm İlçelerinde taşımalı eğitim sisteminde öğrenci taşımacılığı yapan servis şoförlerine trafik güvenliği, ilk yardım ve iletişim becerileri konusunda özel geliştirilen içerikle şoför eğitimleri gerçekleştirilecektir.

Projenin Hedefleri1

• Okul servis şoförlerinin eğitimi için standart eğitim programı geliştirmek ve yaygınlaşması için proje ortakları ile iş birliği yapmak.

• Proje web sitesi aracılığıyla, hedef grupların gerekli belgelere ve kaynaklara ulaşmasını sağlayarak, güvenli öğrenci taşımacılığı konusunda ilgili taraflarda farkındalık ve bilinci geliştirmek.

• Jandarma Genel Komutanlığı personel formatörler aracılığıyla, seçilen illerde ilkokul öğrencilerine yönelik eğitimler vermek.

• Okul yönetimi, veliler, öğrenciler ve şoförlere yönelik, öğrenci taşımacılığı özelinde trafik güvenliği konusunda farkındalığı geliştirici iletişim çalışmaları yürütmek.

 

Projenin Yararlar1ı

• Öğrenci taşımacılığına yönelik, özel bir eğitim programının geliştirilmesi, bu konudaki standart eğitim içeriği ihtiyacını karşılayacaktır.

• İlgili tüm paydaşların bir araya gelmesi sayesinde, bu alandaki sorunlar, ihtiyaçlar ve beklentiler kapsamlı bir şekilde ortaya çıkabilecektir.

• İlgili tüm paydaşların bir araya getirilmesi, öğrenci taşımacılığı alanında koordinasyon ve iş birliğini pekiştirecektir.

• Öğrenci taşımacılığı alanına özel bir eğitim programının geliştirilmesi sayesinde, bu eğitimi alan şoförlerin tercih edilir hale gelmesi sağlanacak, böylece okul servis şoförleri daha itibarlı bir konum elde edecektir.

Proje çalışmalarımızın İlimiz ve Ülkemiz için hayırlı sonuçlara ulaşmasını temenni ediyoruz.

  

 

1

1

Çavuşbey Mah.Hükümet Aralığı No4 Vilayet yanı Edirne - 284 212 61 22

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.