EDİRNE İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

“Kamusal Yaşamda Protokol ve Davranış Kuralları” Semineri

      “Toplumların hayatında insan davranışları üzerinde etkili olan ve onları düzenlemeyi hedefleyen farklı kurallar vardır. Bu kurallardan biri de protokol kurallarıdır"
“Kamusal Yaşamda Protokol ve Davranış Kuralları” Semineri

Türkiye Ortadoğu Amme İdaresi Enstitüsü Başkanlığı Kamu Yönetimi Uzmanı Nihat AYTÜRK tarafından eğitim yöneticilerine, “Kamusal Yaşamda Protokol ve Davranış  Kuralları Semineri” verildi.

Seminer öncesinde Müdürlüğümüze gelen Sayın Nihat AYTÜRK, İl Milli Eğitim Müdürümüz Sayın Hüseyin ÖZCAN’ı makamında ziyaret ederek, yazmış olduğu “Protokol Yönetimi” adlı kitabını hediye etti.

İki gün süren seminer Edirne Ticaret ve Sanayi Odası’nda gerçekleştirildi.

Seminere, İl Millî Eğitim Müdürümüz Sayın Hüseyin ÖZCAN, İl Millî Eğitim Müdür Yardımcısı, İlçe Millî Eğitim Müdürleri, Şube Müdürleri ve Okul Müdürleri katıldı.

İl Millî Eğitim Müdürümüz Sayın Hüseyin ÖZCAN, yaptığı açılış konuşmasında, “Toplumların hayatında insan davranışları üzerinde etkili olan ve onları düzenlemeyi hedefleyen farklı kurallar vardır. Bu kurallardan biri de protokol kurallarıdır. Fransızca "protocole" kelimesinden gelen bu düzen, resmi işlerde ve törenlerde önde gelme hakkı ve törensel davranış konusunda uyulmasını gereken kurallar bütünüdür tanımıyla eşdeğer manaya gelir. Amacı düzeni bozmak değil varsa düzensizliğe son verecek toplumsal ilişkilerin gelişmesini sağlayan nezaket ve karşılıklı saygı ortamı yaratmaktır.

             İnsanların kurumsal alanda birbirlerinden bekledikleri davranışlar protokolün esasını oluşturur. Bireysel, kurumsal, ulusal temsil ve saygınlık açısından bütün yöneticilerin ve her düzeyde çalışanların protokol kurallarını bilmeleri ve kurallara uymaları gerekir. Protokol kurallarını bilmek kişiye güven verir, üstünlük ve saygınlık kazandırır. Protokol bir şekildir, usuldür, şekildir.

            Cenap Şahabettin ‘’Güzel bir kıyafet, iyi bir tavsiye mektubudur’’ diyor. Çünkü protokol kuralları giyimden hitap etmeye, tanışmadan telefona, selamlaşmadan ziyarete, davetlerden törenlere kadar diplomasinin her köşesindedir. Statü ve iletişim başarısına açılan kapının anahtarı da protokoldür.

            11. yy’ da yazılan Kutadgu Bilig devlet yönetiminde protokol ve görgü kılavuzu olmasıyla tarihimizdeki kurallar bütününe bir ışık tutar. Geçmişimizin tuttuğu bu ışık büyüyerek ve gelişerek gelecek nesillere aktarılır.

             Global köy haline gelen dünyamızda diplomasinin de gelişimiyle protokol düzenleri daha etkin ve önemli hale gelmiştir. Protokol kuralları sadece törenlerdeki ön koltuklardan ibaret değildir. Yaşamın tamamına yerleşmiş bir disiplinler bütünüdür. Sayın Nihat AYTÜRK ’ün de dediği gibi bir yöneticinin başarısını;  %34 temsil niteliği, protokol %33 bilgi ve becerisi, işi %33 kişiliği oluşturur. Görüldüğü üzere başarı protokolde gizlidir.

            İl Milli Eğitim Müdürlüğümüz tarafından düzenlenen “Kamusal Yaşamda Protokol ve Davranış Kuralları” seminerinin eğitim yöneticilerine ışık tutacağını düşünüyor, başta Valimiz Sayın Dursun Ali ŞAHİN olmak üzere TODAİE Kamu Yönetimi Uzmanı Nihat AYTÜRK’ e ve emeği geçen herkese teşekkür ediyorum” dedi.

            TODAİE Kamu Yönetimi Uzmanı Nihat AYTÜRK seminerin birinci gününde katılımcılara; kamusal yaşamda protokolün anlam ve önemi, protokolün uygulandığı alanlar ve konular, protokolde temel ilkeler ve kurallar, makam protokolü, ulusal ve kurumsal bayrak protokolü, taşıt protokolü, toplantı protokolü, resmi yazılarda protokol kuralları ve üniversitelerde görev devir-teslim töreni, il protokolü ve ilde protokol ziyaretleri konularında bilgi verirken, seminerin ikinci gününde ise; resmi ve sosyal davranış, resmi ortamda giyim, kurumsal tören protokolü ve resmi davet ve ziyaret protokolü konularında bilgi verdi.

Seminerin kapanışında İl Millî Eğitim Müdürümüz Sayın Hüseyin ÖZCAN, TODAİE Kamu Yönetimi Uzmanı Nihat AYTÜRK’e vermiş olduğu seminer için teşekkür ederek kendilerine çiçek takdim etti.

            Seminerin ardından eğitim yöneticilerimize Lalezar Restoran’da yemek verildi. Edirne Valimiz Sayın Dursun Ali ŞAHİN’in eğitim yöneticilerimize hitaben konuşma yaptığı yemekte tüm idarecilerimize, Jean Giono’nun “Ağaç Diken Adam” adlı kitabı hediye edildi.

1   1   11   1   11   2   22   2   1

Çavuşbey Mah.Hükümet Aralığı No4 Vilayet yanı Edirne - 284 212 61 22

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.