EDİRNE İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Kan Bağışının Önemine Dikkat Çekildi

22 Aralık 2015 Salı Günü saat 11:00 da düzenlenen programa İl Millî Eğitim Müdürümüz Sayın Hüseyin ÖZCAN, İl Sağlık Müdürü Dr. Sayın A. Muhsin KİŞİOĞLU, Edirne Kızılay Kan Merkezi Müdürü Sayın Dr. Erhan AKSOY, Millî Eğitim Müdür Yardımcısı Sayın Cemal TURAN, Şube Müdürlerimiz, okul idarecileri, öğretmen ve öğrenciler katıldı.
Kan Bağışının Önemine Dikkat Çekildi

Güvenli kanın temin edilmesindeki sorunları gidererek toplum sağlığının iyileştirilmesine katkıda bulunmak, kan bağışına olan ilgiyi arttırmak, gönüllü kan bağışının önemine dikkat çekmek ve öğrencileri kan bağışı hakkında bilinçlendirerek bu konuda bir davranış biçimi geliştirmelerini sağlamak amacıyla, AB ve Türkiye Cumhuriyeti ortak finansmanı ile 2014 yılında hayata geçirilen “Millî Eğitim Bakanlığı, Sağlık Bakanlığı ve Türk Kızılayı” ile ortaklaşa yürütülen "Geleceğin Kan Bağışçılarının Kazanımı Projesi" kapsamında İlimiz Merkez 80. Yıl Cumhuriyet Anadolu Lisesi’nde etkinlik düzenlendi.

22 Aralık 2015 Salı Günü saat 11:00 da düzenlenen programa İl Millî Eğitim Müdürümüz Sayın Hüseyin ÖZCAN, İl Sağlık Müdürü Dr. Sayın A. Muhsin KİŞİOĞLU, Edirne Kızılay Kan Merkezi Müdürü Sayın Dr. Erhan AKSOY, Millî Eğitim Müdür Yardımcısı Sayın Cemal TURAN, Şube Müdürlerimiz, okul idareci, öğretmen ve öğrencileri katıldı.

     İl Sağlık Müdürü Dr. Sayın A. Muhsin KİŞİOĞLU yapmış olduğu konuşmasında, “Ben öncelikle, Avrupa Birliği ve Türkiye Cumhuriyeti Devletinin ortak finansmanıyla yapılan ve bugün burada gerçekleştirmeye başladığımız Sağlık Bakanlığı, Millî Eğitim Bakanlığı ve Türk Kızılay’ının ortaklaşa projesinin açılışına hepiniz hoş geldiniz. Bu proje ile hepimizin amacı kan bağışına olan ilgiyi arttırmak, özellikle velilerimizin ve öğrencilerimizin Kızılay kan bağışçıları oranını arttırmak ve öğrencilerimizde bunu bir yaşam felsefesi haline getirmektir. Bu kapsamda ilimizde dört ayrı okulda bu seminerler başlatılacak. Seminer ve bilgilendirme toplantılarından sonra, ülkemizin tamamında yüz bine yakın öğrencimize ulaşılacak, onun dışında on bin yetişkin olacak şekilde velilerimize ulaşılarak kan bağışı ile ilgili seminerler ile herkesi gönüllü hale getireceğimizi düşünüyorum. Biz sağlıkçıların gördüğümüz kadarıyla Kızılay’da ki en büyük problem, bizim için de en büyük problem gönüllü kan bağışının az miktarda yapılmasıdır. Bu projenin asli amacı gönüllü kan bağışının arttırılmasını sağlamaktır.

Bu kapsamda, özellikle bu projeye destek veren siz değerli velilerimize, emeği geçen tüm çalışanlarıma, projeyi düşünüp te hayata geçiren tüm emekçi arkadaşlarıma öncelikle şükranlarımı sunuyorum. Hepinize sevgi, saygı ve selamlarımı sunuyorum.” dedi.

Ardından kürsüye davet edilen Edirne Kızılay Kan Merkezi Müdürü Sayın Dr. Erhan AKSOY konuşmasında, “ Biraz önce sunucu öğrencimiz bahsetti, kan yapılamayan bir ürün, kaynağı sadece insan. Kan en önemli organlarımızdan bir tanesi. Kızılay olarak 2005 yılından bu yana çok büyük projelerle ülkemizdeki tüm kan ihtiyacını karşılamak için yollara çıktık. Bu projelerden bir tanesi de Sağlık Bakanlığı, Millî Eğitim Bakanlığı ve Türk Kızılay’ı olarak bugün Edirne’de de açılışını gerçekleştirerek yapıyoruz.

Türkiye genelinde 500 okulda bu proje gerçekleşecek. Edirne İlinde de 4 okulumuzda gerçekleşiyor. Amacımız, şuan arkada izliyorum, gözleri ışıl ışıl parlayan gençlerimizin kan bağışı konusunda farkındalıklarını arttırmak, velilerimizi sürece katmak. Sağlıklı bir insan kan vermeye başladıktan itibaren hayatı boyunca 168 ünite tam kan bağışında bulunabiliyor ve her bağışladığını kan üç insanın hayatını kurtarıyor. Türkiye’de her on beş saniyede bir hastalarımızın kana ihtiyacı var ve bizler kan bağışı yapmadığımız sürece onların ameliyatları erteleniyor, sağlıkları elden gidiyor, bazen ölümle bile karşılaşabiliyorlar.  O yüzdende burada olan bütün gençlerimize şunu iletmek istiyorum, lütfen kan bağışlayalım. Unutmamamız gerekiyor ki, altını çizmek istiyorum, “kan acil bir ihtiyaç değil, sürekli bir ihtiyaçtır.” Sağlıklı olduğumuz dönemde bağışlayacağız ki, hasta olduğumuzda ihtiyaç duymayalım. Türkiye’nin ihtiyacı olan kanı hep birlikte sağlayalım. Hepinize teşekkür ediyorum.” dedi.   

İl Millî Eğitim Müdürümüz Sayın Hüseyin ÖZCAN ise konuşmasında, “Kan, üretilemeyen bir dokudur ve halen tek kaynağı sağlıklı bağışçılardır. Doku nakilleri içerisinde ihtiyaç olarak en baş sırada “kan” gelmektedir. Kan bağışı hem toplumsal hem kişisel açıdan çok önemlidir. Her yıl binlerce insan, hastalık ya da kaza sonucu kana ihtiyaç duymakta fakat kan bulamadığı için hayatını kaybetmektedir. Kan bağışı yaşam için yapılan bir armağandır. Bir ünite kan bir insanın hayatını değiştirebilir ve ona yeni bir yaşam şansı verebilir. Ülkemizde her yıl yaklaşık 2 milyon ünite kana ihtiyaç duyulmaktadır. Yapılan araştırmalar, yaklaşık 72 milyon insanın yaşadığı Türkiye’de yıllık kan bağış oranının, nüfusun %1’i kadar olduğunu göstermektedir. Her bir kan bağışı 3 kişinin hayatını kurtarmaktadır. Kan bağışı, kan bekleyen binlerce insanın hayatını kurtarmanın yanı sıra, bağış yapan kişinin sağlığını da olumlu yönde etkiler.   Yapacağımız bir kan bağışı, bir insan hayatını kurtarabilir. Üstelik kan vermenin insan sağlığı üzerine hiçbir olumsuz etkisi yoktur. Sağlıklı kişilerin yılda en az 2 kez kan bağışı yapmasıyla ülke ihtiyacının tamamını karşılanabilmektedir. Türk Kızılay’ı sadece ülkemizde değil, tüm dünyada kan konusunda her tür alt yapı, eğitim, araştırma ve geliştirme çalışmalarını yaparak, bu kapsamda ulusal ve uluslararası ilişkileri geliştirmektedir. Bu doğrultuda özellikle 2006 yılından günümüze kadar ‘’Gönüllü Kan Bağışçısı Eğitimi ve Kazanım Faaliyetlerinin Yürütülmesi İle İlgili Protokol‘’, ‘’Toplumda Kan Bağışçısı Bilincinin Oluşturulması Projesi’’ gibi protokol ve projelerle Bakanlığımız da Türk Kızılay’ına gerekli desteklerini vermektedir.

En son olarak; kan bağışına olan ilgiyi arttırmak, gönüllü kan bağışının önemine dikkat çekmek ve öğrencileri kan bağışı hakkında bilinçlendirerek bu konuda bir davranış biçimi geliştirmelerini sağlamak amacıyla, AB ve Türkiye Cumhuriyeti ortak finansmanı ile 2014 yılında hayata geçirilen “Milli Eğitim Bakanlığı, Sağlık Bakanlığı ve Türk Kızılay’ı” ile ortaklaşa yürütülen "Geleceğin Kan Bağışçılarının Kazanımı Projesi" Türkiye’nin 81 ilindeki 500 pilot okulda gerçekleştirilecektir. İlimizden 80. Yıl Cumhuriyet Anadolu Lisesi, İlhami Ertem Anadolu Lisesi, Cumhuriyet Ortaokulu ve Kurtuluş İlkokulu pilot okul olarak belirlenmiştir. Bakanlığımızın hedeflemiş olduğu güvenli kan bağışını artırmak için, birçok seminer ve kan bağışı kampanyası düzenlenmiş; başta öğretmenlerimiz olmak üzere velilerimiz ve 18 yaşını doldurmuş öğrencilerimiz gönüllü kan bağışçısı olmuşlardır. Gönüllü kan bağışçısının artması güvenli kan teminini olumlu yönde etkileyecektir.

Kan acil değil sürekli bir ihtiyaçtır. Güvenli kan temini ve ihtiyacın karşılanması için en büyük destek gönüllü birer kan bağışçısı olmaktır. 18 yaşını doldurmuş her birey Gönüllü kan bağışçısı olabilir. Türk Kızılay’ına başvurmak bunun için yeterlidir. Bir insanlık görevi olarak ülkemizin gönüllü kan bağışçılarına ihtiyacı vardır. Türk Kızılay’ının sloganı olan ‘’Kan ver Can ver‘’ diyerek herkesi kan bağışçısı olamaya davet ediyorum.” dedi.

Konuşmaların ardından okul içerisinde kurulan kan bağış merkezine geçildi. İlk kan bağışı İl Millî Eğitim Müdürümüz Sayın Hüseyin ÖZCAN ile İl Sağlık Müdürü Dr. Sayın A. Muhsin KİŞİOĞLU tarafından yapıldı.

            Seçilen pilot okullardaki öğrenci ve aileleri üzerinden tüm toplumda kan bağışı konusunda farkındalığını arttırmaya yönelik seminer ve bilgilendirme toplantıları İlimizde 80. Yıl Cumhuriyet Anadolu Lisesi’nin yanı sıra İlimiz Merkezinde bulunan ve pilot okul olarak belirlenen, İlhami Ertem Anadolu Lisesi, Cumhuriyet Ortaokulu ve Kurtuluş İlkokullarında da uygulanacaktır. 

22-12-2015   22-12-2015   22-12-201522-12-2015   22-12-2015   22-12-2015 22-12-2015   22-12-2015

Çavuşbey Mah.Hükümet Aralığı No4 Vilayet yanı Edirne - 284 212 61 22

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.