EDİRNE İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

“Kapsamlı Stratejilerle Erken Okul Terkini Önleme” Projesi Toplantısı

Proje Koordinatörlüğünü Almanya Leıbnız Üniversitesinin yaptığı, ülkemizden ilimiz Merkez Mustafa Necati İlkokulu, Tekirdağ Romanları Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği ile Hırvatistan, Romanya, Macaristan ülkelerinden okul ve derneklerin paydaş olduğu “Kapsamlı Stratejilerle Erken Okul Terkini Önleme” Projesi Türkiye çalışmalarının açılış toplantısı 17 Ekim 2016 Pazartesi günü İl Millî Eğitim Müdürümüz Sayın Hüseyin Özcan’ın da katılımı ile gerçekleştirildi.
“Kapsamlı Stratejilerle Erken Okul Terkini Önleme” Projesi Toplantısı

İl Millî Eğitim Müdürümüz Sayın Hüseyin Özcan, yapmış olduğu konuşmasında: “Türkiye’nin Avrupa’ya açılan kapısı, kardeşlik, hoşgörü ve kültür şehri Edirnemize hoş geldiniz.  Bu gün burada erken okul terkinin önlenmesi gibi çok anlamlı bir amaca hizmet eden  “Kapsamlı Stratejilerle Erken Okul Terkini Önleme” isimli projemiz vesilesiyle Hırvatistan; Almanya, Romanya ve Macaristan’dan gelen değerli konuklarımızı misafir etmekten son derece memnununuz.

Edirne İl Millî Eğitim Müdürlüğü olarak, çağın gerektirdiği teknik donanım, eğitimde küresel bakış ve eğitim politikalarında Avrupa standartlarını yakalama gibi hedefler doğrultusunda projeler geliştirmeye büyük önem vermekteyiz.

Özellikle öğrencilerimizin konulara eleştirel bakabilen, kendi düşüncelerini ifade edebilen, başkalarının düşüncelerine saygılı, barış içinde bir arada yaşama kültürüne sahip, topluma duyarlı, bireyler olmaları için her alanda çalışmalarımız devam etmektedir. Özellikle öğrencilerimizin okula düzenli devamını sağlamak ve yükseköğretime yönelik hedefler koymalarını teşvik etme amaçlı projelere de son derece önem vermekteyiz.  

Konuğumuz olduğunuz süre içerisinde proje çalışmalarınızın yanı sıra Edirne’nin tarihi dokusunu ve kültürünü yakından tanıyacağınızı aynı zamanda Türk misafirperverliğinin de tadını çıkaracağınızı umuyorum.

Tarih boyunca Türkler, kapılarına gelen yabancıyı “Tanrı Misafiri” olarak kabul etmiştir.  Bizim için hangi din ve inançtan, hangi milletten ve hangi yaştan olursa olsun her misafir saygıya, izzet ve ikrama layıktır. Bu bizim hem dini hem geleneksel özelliğimizdir.

Son zamanlarda özellikle Avrupa’da İslamafobi ve Türk karşıtlığının yaygınlaşması, Türkiye’nin güvensiz bölge olarak görülmesi bizi son derece üzmektedir. Burada misafir olduğunuz süre boyunca ülkemizin en az diğer ülkeler kadar güvenli olduğunu, günlük hayatın normal olarak devam ettiğini ve hatta Türk insanının kendi dini ve geleneklerini yaşarken yüzü Avrupa’ya dönük bir toplum olduğunu da göreceksiniz.

Misafirliğiniz süresince keyifli zaman geçirmenizi temenni ediyor, gelecekte de yeni ortaklıklar gerçekleştireceğimiz inancıyla başarılı çalışmalar diliyorum.” dedi.

Proje ortağı ülkelerden gelen katılımcıların sorularının İl Millî Eğitim Müdürümüz Sayın Hüseyin Özcan tarafından cevaplanmasının ardından ilk çalışma gerçekleştirildi.

Avrupa ve Türkiye’de ki erken okul terkini önlemek ve bu konuda farkındalık oluşturmayı amaçlayan proje kapsamında, proje partneri öğretmenler için 10 aylık harmanlanmış bir eğitim gerçekleştirilecek. Bu eğitim modelinin etkisinin sürdürülebilir olması hedeflenmiş olup, öğrenme sonuçları aylarca sürdürülecek ve online olarak daha fazla sınıfa adapte edilmesi sağlanacaktır.  Bu süre boyunca katılımcılar, proje ortaklarınca desteklenecektir. Öğretmenler sınıflarındaki öğrenci farklılıklarıyla başa çıkarak becerilerini derinleştirecek, işbirlikçi öğretim ile ilgili üniteler, takımla öğrenme teknikleri bu bağlamda uygulanacaktır.

Kapsamlı deneysel ihtiyaç analiziyle danışman programlarını, ev ödevi kulüplerini ve ebeveyn kafelerini içeren programlarla okuldan erken ayrılma oranının düşürülmesi hedeflenmektedir.

Proje ile Avrupa’nın farklı bölgelerinde önemli bir etkiye sahip olup, çarpan etkisi yapması öngörülmektedir. Projenin sonunda katılımcılar EUROPASS sertifikası alacaklardır.

17-10-2016   17-10-2016   17-10-2016

Çavuşbey Mah.Hükümet Aralığı No4 Vilayet yanı Edirne - 284 212 61 22

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.