EDİRNE İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Kırk Ayet Ezberleme ve Okuma Yarışmaları Ödül Töreni Düzenlendi.

Kırk Ayet Ezberleme ve Okuma Yarışmaları Ödül Töreni Düzenlendi.

Edirne Valiliği himayelerinde, İl Millî Eğitim Müdürlüğümüz ve Edirne İl Müftülüğü işbirliğinde ilimiz geneli ilkokul, ortaokul, lise, İmam Hatip Ortaokulu ve Anadolu İmam Hatip Lisesi öğrencilerimiz arasında düzenlenen Kırk Ayet Ezberleme ve Okuma yarışmaları ödül töreni 02 Mayıs 2018 Çarşamba günü Müdürlüğümüz Tunca Toplantı Salonu’nda gerçekleştirildi.

Valimiz Sayın Günay Özdemir’in teşrifleri ile gerçekleştirilen ödül törenine İl Millî Eğitim Müdürümüz Sayın Hakan Cırıt, Edirne İl Müftü Vekili Sayın Hüseyin Okuş, Müdürlüğümüz Müdür yardımcıları, Şube Müdürleri ile dereceye giren öğrencilerimiz, aileleri ve öğretmenleri katıldı.

İl Millî Eğitim Müdürümüz Sayın Hakan Cırıt, yapmış olduğu konuşmasında: “Valiliğimiz himayelerinde, İl Millî Eğitim Müdürlüğümüz ve Edirne İl Müftülüğü ortaklığında, Aralık 2017 tarihinden itibaren temel eğitim ve ortaöğretim çağındaki öğrencilerimize, millî, manevi, ahlaki, insani ve kültürel değerlerimizin benimsetilmesi, öğrencilerimizin mesleki, akademik, sportif, sanatsal, kültürel, sosyal ve yabancı dil gibi alanlarda yeteneklerinin ortaya çıkarılması ve geliştirilmesi; öğrencilerimize çağımızın gerektirdiği bilgi ve becerilerin kazandırılması amacıyla işbirliği protokolü imzalanmıştır.

İmzalan protokol çerçevesinde her yıl bu alanda İl Millî Eğitim Müdürlüğümüz ve İl Müftülüğümüz ile ortak çalışmalar yürütmekteyiz. Bu yıl tüm temel eğitim ve ortaöğretim okullarımızı kapsayacak şekilde dinimizin temel kaynağı Kur’an-ı Kerimi okumak, anlama yeteneği kazandırma, güncel olayları ayetler ışığında doğru yorumlamalarına yardımcı olmak, değerlerimizi ve bu değerlerimizin oluşmasında Hz. Kur’an’ın rolünü fark ettirmek, hem bilgi hem de özgüven oluşturmak amacıyla Kırk Ayet ezberleme ve okuma yarışmaları düzenlendik.” dedi.

Yarışma sürecine ilişkin bilgilendirmede bulunan İl Millî Eğitim Müdürümüz Sayın Hakan Cırıt, yarışmalara katılan öğrencilerde olmak üzere, dereceye giren tüm öğrencileri tebrik ederek, yarışmaların düzenlenmesinde emeği geçen kişi ve kurumlara teşekkür etti.

Edirne İl Müftü Vekili Sayın Hüseyin Okuş, yapmış olduğu konuşmasında: “ Peygamber Efendimiz (a.s.v.) veda hutbesinde buyuruyor ki, ‘sizlere iki şey bırakıyorum. Asıl olan Kur’an ve usul olan sünnet. Kur’an ve sünnete gereken ilgi ve kıymeti gösterdiğiniz sürece asla istikametinizi kaybetmezsiniz.

Kur’an ve sünnet bize beden temizliğinden ruh temizliğine, işimizi düzgün yapmaktan, doğru ve dürüst olmaktan, hayatı güzel okumaya, aile hayatından sosyal hayata birçok konuda bizlere yol gösterici oluyor.

Çocuklarımızın Kur’an-ı Kerim’i doğru anlamaları kapsamında ilimiz geneli okullarda yarışmalar düzenlendiğini söyleyen İl Müftü Vekili Sayın Hüseyin Okuş, yarışmaların düzenlenmesinde emeği geçenlere teşekkür ederek, yarışmalara katılan ve derece alan tüm öğrencilerimizi tebrik etti.

Edirne Valimiz Sayın Günay Özdemir, yarışmaya katılan tüm öğrencileri tebrik ederek başladığı konuşmasında: “ödül törenini gerçekleştireceğimiz yarışma sadece ödül için yapılmış bir yarışma değil, hayatımız boyunca bize ışık tutacak, rehberlik edecek Hadis ve Kur’an’ın öğrenilmesi ve yaşam biçiminize örnek olarak uygulanması adına önemli bir başlangıçtır.

Toplumlar; iyi, düzgün, dürüst insanlarla ayakta kalır. Bizim amacımızda topluma iyi insanlar yetiştirmek. Bu iyi insanlar sayesinde toplumda güzellikler, iyilikler üretilecek ve toplumda huzur ve barış olacak. Çocuklarımız, gençlerimiz; toplumumuzun geleceğinin barış ve huzur içinde olması için öncelikle iyi insan konusunda temel değerlerimizi, inançlarımızı öğrenerek bu inanç ve temel değerlerimize uygun bir şekilde bir yaşam biçimi geliştirme olmalıdır.”

Öğrenmiş olduğumuz ayet ve hadisler hayatınızın kuralı haline gelmeli, o kurallara göre hareket etmeliyiz ve insani anlamda değerlerimizi yükseltmeliyiz. Hayatımızda ne kadar başarılı olursak olalım, iyi insan olamadığımız sürece ne kendimize, ne ailemize, ne çevremize ne de topluma faydalı insan olamayız. Emeği geçen herkese teşekkür ediyorum.” Dedi.

Konuşmaların ardından Kırk Ayet Ezberleme ve Okuma Yarışmalarında dereceye giren öğrencilerimize ödülleri verlidi. Öğrencilerimiz ödülleri Edirne Valimiz Sayın Günay Özdemir, İl Millî Eğitim Müdürümüz Sayın Hakan Cırıt ve Edirne İl Müftü Vekili Sayın Hüseyin Okuş tarafından verildi.

İlkokullar Arası 20 Ayet Ezberleme Ve Okuma Yarışması Dereceye Giren Öğrencilerimiz:

1. Ayşe TELVECİ Uzunköprü Demokrasi İlkokulu

2. Ülküm Gürce GÖRGÜLÜ – İpsala Serhat İlkokulu

3. Handan Nur CAN – Lalapaşa Atatürk İlkokulu

Ortaokullar Arası 40 Ayet Ezberleme Ve Okuma Yarışması Dereceye Giren Öğrencilerimiz:

1. Cansu Nil TUNÇ – Lalapaşa Cumhuriyet Ortaokulu

2. Dilay TELVECİ – Uzunköprü Atatürk Ortaokulu

3. Merve ARI – Edirne Gaziosmanpaşa Ortaokulu

İmam Hatip Ortaokulları Arası 40 Ayet Ezberleme Ve Okuma Yarışması Dereceye Giren Öğrencilerimiz:

1. Bahar PEHLİVAN – Edirne Selimiye İmam Hatip Ortaokulu

2. Hatice Nur SAV – Keşan Süleyman Paşa İmam Hatip Ortaokulu

3. Esma ÜSGER – Uzunköprü İmam Hatip Ortaokulu

Liseler Arası 40 Ayet Ezberleme Ve Okuma Yarışması Dereceye Giren Öğrencilerimiz:

1. Zeynep OLÇER – Meriç Çok Programlı Anadolu Lisesi

2. Özgün CESUR - Edirne 80. Yıl Cumhuriyet Anadolu Lisesi

3. Gamze KARABULUT – Keşan Yusuf Çapraz Anadolu Lisesi

Anadolu İmam Hatip Liseleri Arası 40 Ayet Ezberleme Ve Okuma Yarışması Dereceye Giren Öğrencilerimiz:

 1. Hüseyin DARMON – Edirne Hasan Sezai İmam Hatip Anadolu Lisesi

2. Saıdmumın SAYDIGOFUROV – İpsala Anadolu İmam Hatip Lisesi

3. Nuray ÖZKAYA – Uzunköprü Anadolu İmam Hatip Lisesi

02-05-201802-05-201802-05-201802-05-201802-05-201802-05-201802-05-2018

Çavuşbey Mah.Hükümet Aralığı No4 Vilayet yanı Edirne - 284 212 61 22

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.