EDİRNE İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Liseler Arası Kitap Okuma Yarışması Ödül Töreni Gerçekleştirildi.

Ödül töreni, İl Millî Eğitim Müdürümüz Sayın Hüseyin ÖZCAN´ın katılımıyla 15 Mayıs Cuma günü Halk Eğitim Merkezi ve ASO Müdürlüğü Konferans Salonunda gerçekleştirildi.
Liseler Arası Kitap Okuma Yarışması Ödül Töreni Gerçekleştirildi.

Edirne Selimiye Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi tarafından, Edirne Merkez ve ilçelerinden toplam 17 okulun ve 34 öğrencinin katıldığı, öğrencilerin kitap okumaya olan ilgisini arttırmak amacıyla  “1. Liseler Arası Kitap Okuma Yarışması” düzenlendi.

Edirne Selimiye Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi tarafından düzenlenen “1. Liseler Arası Kitap Okuma Yarışması” kapsamında; Cengiz AYTMATOV’un “Gün Olur Asra Bedel”, Abbas SAYAR’ın “Yılkı Atı”, Tarık BUĞRA’nın “Küçük AĞA’ nın, Falih Rıfkı ATAY’ın  “Zeytindağı”  Sabahattin ALİ’nin “Kuyucaklı Yusuf” adlı romanlarından hazırlanan 100 sorudan oluşan bir sınava tabi tutuldu.

Yapılan değerlendirme sonrasında, 80´nci Yıl Anadolu Lisesi öğrencisi Büşra Durgar ise 1´nci, Süleyman Demirel Fen Lisesi öğrencisi Seçil Yılmaz 2´nci, Sosyal Bilimler Lisesi öğrencisi Kardelen Uğurlar 3´ncü ve Süleyman Demirel Fen Lisesi öğrencisi Nermin Naz Balkan 4´ncü oldu. Başarılı olan öğrencilere düzenlenen törenle ödülleri verildi.

Halk Eğitim Merkezi ve A.S.O Müdürlüğü Mimar Kemaleddin Çok Amaçlı Salonunda düzenlenen “1. Liseler Arası Kitap Okuma Yarışması” Ödül Töreni İl Millî Eğitim Müdürümüz Sayın Hüseyin ÖZCAN’ın katılımıyla gerçekleştirildi.

İl Millî Eğitim Müdürümüz Sayın Hüseyin ÖZCAN, yaptığı konuşmada;

           “Kıymetli mesai arkadaşlarım yarınlarımızın sahibi değerli öğrencilerimiz, kıymetli velilerimiz, Medeniyetlerin en güçlü taşıyıcıları kitaplardır. Eski zamanların kitabeleri ile günümüzün kitapları, farklı fonksiyonlara sahip olmakla birlikte ortak bir misyona da hizmet etmektedir. Bilgi, kitapla tanıştığında kalıcılığını ve sağlamlığını kuşanmış olur. Nesiller arası irtibat, kitap ile kurulur ve muhafaza edilir. Eski akıl, kitap sayesinde buluşur yeni akılla. Kitap, hayatın merkezindedir ve hayat onun etrafında döner. Ehl-i kitap olan, sırtını sağlam yere dayamıştır. Kitabî bilgi, sahiplenilmesi ve müdafaa edilmesi kolay olan bilgidir. Kitap yâr-ı mihribandır, vefalı dosttur, zenginliktir. Konfüçyüs zenginlik ve mutluluğu, kitaplarla dolu bir eve benzetir. “Kitabına eğilmiş çocuk, tarlasını süren çiftçi, tezgâhtaki sanatkâr ve mutfakta yemeğini pişiren kadın, fenalık düşünmeye vakit bulamaz.” der Ahmet Yesevi. Güzele ve güzelliklere davet eden kitaplar insanı şerden alıkor, hayra yönlendirir ve hayrın kapısını aralar. Sıcak bir nefes, munis bir dost ve vefalı bir rehberdir kitap.

         Kitabı gücendirerek hiçbir yere varılmaz. Kitabın tek alternatifi daha iyi kitaptır. Başta televizyon olmak üzere medya vasıtalarının verdiği bilgi, ‘fast-food’ tarzı bir bilgidir. Servisi kolay olmakla birlikte her türlü hazımsızlığı da beraberinde getirir. Ellerini kitaplara uzatmadan, sırtını kütüphanelere dayamadan medeniyetten, eğitimden ve gelecekten bahsedilemez.

           Şunu unutmayalım ki, elimize aldığımız her kitap ile kendi aklımızı ve gönlümüzü inşa ettiğimiz gibi mensup olduğumuz insanlık âlemi adına da faydalı bir iş yapmış oluruz.

           “Oku!” emrini emir telakki eden medeniyetin çocukları/torunları olarak

           Yaşamı güzelleştiren kitabı, öğrencilerimizin yaşamında bir demirbaş yapmak zorundayız.

           Okumak insanın kişisel gelişimini sağlayan önemli etkenlerden biridir. İnsanın düşünce yapısını, hayal dünyasını geliştirir; sözcük dağarcığını arttırır, insana bilgi ve birikim kazandırır.

         Kitaplar sayesinde bazen uçan bir halıya biner, bilmediğimiz diyarlara yolculuk ederiz; hiç tanımadığımız evlere misafir olur, yeni arkadaşlıklar kurar, bazen hüzünlerimizi bazen neşemizi bu yeni arkadaşlarla paylaşırız. Tarihin sayfalarında koşar adım dolaşır; destanlara, trajedilere tanıklık ederiz. Geçmişin elem verici olaylarını değiştirmeye gücümüz yetmese de geleceğimizi kitaplardan edindiğimiz tecrübelerle inşa ederiz.

         Bunların hepsini yapmak kitaplarla, okumayla olur. Ancak Türk milleti olarak nedense okumuyoruz. Yapılan araştırmalar bu gerçeği çok çarpıcı bir şekilde ortaya koyuyor. Bir Japon yılda 25 kitap okuyor, bir İsveçli yılda 10 kitap okuyor, bir Fransız yılda 7 kitap okuyor. Türkiye’de ise 6 Türk, yılda 1 kitap okuyor.

        Hâlbuki 21. Yüzyılda, içinde bulunduğumuz bilgi çağında eğer Türk toplumu dünya üzerinde iyi, güzel bir yer edinmek istiyorsa, okumak, düşünmek ve buna bağlı olarak tartışmak, sorgulamak, eleştirmek ve bilim üretmek zorundadır. Ancak bunları gerçekleştirdiği zaman gelişecek, çağdaşlaşacak ve yeryüzünde tekrar ecdadına lâyık olduğu yeri alacaktır.

       Eğer yaradılış nedenini bilmek, madde âleminden sıyrılıp manevi âleme ulaşmak; iyiliği, güzelliği, doğruluğu keşfetmek istiyorsak okumalıyız. Karanlığın ürkütücülüğünden, ayazından kurtulup aydınlığın içini serinleten sahillerinde yürümek istiyorsak okumalıyız. Millet olarak dünya tarihinde muteber bir yer edinmek ve etkin bir rol oynamak için okuma alışkanlığı kazanmalıyız.

         Bilimin yayılmasında önemli rol oynayan kitapların gündelik hayatımızda daha fazla yer bulması temennisiyle bu anlamlı günü kutlar, kitap dolusu bir ev dileyen düşünür gibi herkesin kitaplarla dolu bir yaşam geçirmesini dilerim.

          Araştıran, inceleyen, irdeleyen, “ OKUYAN” bir toplum olmamız dileğimle…” dedi.

          Konuşmanın ardından, dereceye giren öğrencilere ve öğrencileri yarışmaya hazırlayan danışman öğretmenlere hediyeleri takdim edildi.

          Program,  Edirne Selimiye Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğrencileri tarafından verilen konserle sona erdi.

Liseler Arası Kitap Okuma Yarışması Ödül Töreni   Liseler Arası Kitap Okuma Yarışması Ödül Töreni   Liseler Arası Kitap Okuma Yarışması Ödül TöreniLiseler Arası Kitap Okuma Yarışması Ödül Töreni   Liseler Arası Kitap Okuma Yarışması Ödül Töreni   Liseler Arası Kitap Okuma Yarışması Ödül TöreniLiseler Arası Kitap Okuma Yarışması Ödül Töreni

Çavuşbey Mah.Hükümet Aralığı No4 Vilayet yanı Edirne - 284 212 61 22

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.