EDİRNE İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Mehmet Akif Ersoy ve Necip Fazıl Kısakürek Okumaları Proje Toplantısı

Millî Eğitim Bakanlığımız öncülüğünde gerçekleşen lise ve üniversite öğrencilerine yönelik kitap okuma faaliyeti kapsamında birçok ilde uygulanan “Mehmet Akif Ersoy Okumaları” ve “Necip Fazıl Kısakürek Okumaları” toplantısı gerçekleştirdi.
Mehmet Akif Ersoy ve Necip Fazıl Kısakürek Okumaları Proje Toplantısı

Müdürlüğümüz Tunca Salonunda gerçekleştirilen toplantıya, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Eski Bakanı, Sakarya Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Sayın Sami GÜÇLÜ, İl Millî Eğitim Müdürümüz Sayın Hüseyin ÖZCAN, ile projede görev alan öğrenciler katıldı.

İl Millî Eğitim Müdürü Sayın Hüseyin ÖZCAN, yaptığı konuşmada, “İki farklı grubumuz var. Sene başında Arzu Ulaşdır öğretmenimizle başlattığımız Mehmet Akif Okumaları grubu var. Birde yeni başlatacağımız Necip Fazıl Okumaları grubu var. Mehmet Akif okumalarıyla ilgili ekip çok güzel işler yaptı. İki tane farklı panelimiz oldu. Öğrenciler kendilerine verilen kitapları okudular, tartıştılar. Çokta profesyonel sunum yaptılar. Bu panel devam edecek. Bizim son dönemde yetiştirdiğimiz mütefekkir böyle değerli bilim adamlarının sizler tarafından bilinmesini arzu ediyoruz. Ciddi bir kültürel yozlaşma var, sıkıntılı bir durum var. Ama sizin bu şahsiyetleri iyi tanıması, iyi bilmesi gerekiyor. Öğretmenlerimizle ilgili de başlattık. Nurettin Topçu ile ilgili bir etkinliğimiz oldu. Necip Fazıl Kısakürek, özellikle Türk toplumunu kendisini bulmasında, gelişmesinde, tarihi misyonuna yeniden kavuşmasında çok şey söyleyen, çok ses getiren, eserler veren, sadece bir şair olmayan aynı zamanda bir yazar, bir mütefekkir, duruşu olan, cesur biri burada anlatmakla bitmez. Sizler bunları zaten okuyacaksınız. Sayın bakanımız bu işin koordinartörlüğünü yapıyor. Bu işe ömrünü adamış bir insan. Biz sadece bu işin bir neferi olarak işin her tarafındayız. İşin ehemmiyetini biliyoruz, bu işle beraber anılmaktan, bu işi yürütmekten sizlerle beraber bu çalışmayı yapmaktan öğretmenlerimizle beraber onur duyuyoruz. Sizler seçilmiş iyi öğrencilerimizsiniz, okuyan, kendini geliştiren, yetenekli dolayısıyla sizlere de katılımınızdan dolayı teşekkür ediyoruz. Derslerinizi aksatmadan bu faaliyetleri de yürütmeniz bizim için çok güzel. Sayın bakanım biz bu işte de hazırız. Başka mütefekkirlerimizle devam etmek arzu ediyoruz. Bizlere bu fırsatı verdiğiniz için teşekkür ediyoruz” dedi.

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Eski Bakanı, Sakarya Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Sayın Sami GÜÇLÜ, “Buradaki Milli Eğitim kadrosu okullarda başarılı öğrencileri seçiyorlar. Biz sizin farkındayız, farkındalar ki sizi seçmişler. Siz bizim başarılı öğrencilerimizsiniz ve gelecek ümitlerimizsiniz. Kendinize bir iyilik yapın kendi hayatınızı geliştirin. Okumaların amacı; mesleğine başarılı olmayan insanların bu dünyada çok yüksek seviyede huzurlu, rahat ben dünyada yaşadım demesi zordur. İş hayatı aile hayatını da çok yönde etkiler. Çevreyi de etkiler. İş hayatında başarılı olan insanlar hem aile hayatına katkı sunar hem de sosyal çevresini rahat kurar. Mesleğinde iyi olmak çalışkan olmakla alakalıdır. İkincisi kültürlü bir insan olmak lazım. Kültürlü olmanın yolu okumaktır. Kültürlü olursanız itibarlı olursunuz. İki çalışkan insan düşünün biri kurumun yöneticisi olur diğeri laboratuvarda emekli oluyor.   Aralarındaki fark kültürlü olup olmamaktadır. Kültürlü olan o kurumun bütününü yönetir. Diğeri laboratuvarda emekli oluyor. Diğer ülkeler kendi yazarlarını nesillere okuturlar. Sadece kendi ülkesinde değil tüm dünyaya okuturlar. Necip Fazıl bu ülkede şair, düşünür, gençliği etkileyen insanlardan biridir. Bir yazarı birkaç kitabını okumakla tanımanız mümkün değildir. Bu milletin değer verdiği insanları bu yaşlarda tanımak lazım. Mehmet Akif’in eserlerini bundan önce buraya katılanlardan bir tane arkadaş okumuş. Bu okuma etkinliğiyle Mehmet Akif’i daha çok tanıma imkanı buldular. Burada ki amaç okuma engelinin kalkmasıdır. Necip Fazıl Kısakürek’i, Türkiye’de aydın, gençlik üzerinde etkili, Türk toplumunu değişiminde etkili olan bir şahsı tanımak için okuyacağız. Onun söylediği her şeyi benimsemek için okumayacağız. Bir büyük şair nasıl düşünmüş. Bu ülkenin sorunlarıyla ilgili ne düşünmüş nasıl düşünmüş. Bu konulara hakim olmaya çalışacağız” dedi.

Toplantıda, Mehmet Akif Ersoy Okumalarına katılan öğrenciler, Mehmet Akif Ersoy’un kendilerini etkileyen bölümlerinden bahsettiler.

            Necip Fazıl Kısakürek Okumalarına katılacak öğrenciler ise, okullarına dağıtılan Necip Fazıl Kısakürek’in eserlerini okuyarak okullarında paneller düzenleyecek.

 

29-02-2016  29-02-2016  29-02-201629-02-2016  29-02-2016

Çavuşbey Mah.Hükümet Aralığı No4 Vilayet yanı Edirne - 284 212 61 22

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.