EDİRNE İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Mehmet Akif Ersoy’u Vefatının 80. Yılında Düzenlemiş Olduğumuz Panel İle Andık.

İstiklâl Marşımızın yazarı, Millî Şairimiz Mehmet Akif Ersoy’un vefatının 80.yılı anma etkinlikleri kapsamında, “Vefatının 80. Yılında Akif’i Anlamak Asım’ı Yaşamak” paneli düzenledik.
Mehmet Akif Ersoy’u Vefatının 80. Yılında Düzenlemiş Olduğumuz Panel İle Andık.

Panel, 05 Ocak 2017 Perşembe günü Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü Konferans Salonunda gerçekleştirildi.

Panelin Moderatörlüğünü Edirne Lisesi öğrencisi Gül Güngör üstlenirken, aynı okuldan Cevat Mert Çetin, “Mehmet Akif Ersoy’un Fikir Dünyasında Türkçülük, İslamcılık, Osmanlıcılık, Batıcılık Unsurlarına Bakış Açısındaki Zamansal Farklılıklar”, Ecem Günay ise, “Mehmet Akif’in Şiir Anlayışı ve Safahat’ın Oluşum Süreci” hakkında anlatımda bulundu.

Edirne Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğrencisi İsmet Aktaş, “Mehmet Akif Ersoy’un Medeniyet Anlayışı” ile ilgili anlatımının ardından son panelist Edirne Akmercan Anadolu İmam-Hatip Lisesi öğrencisi Muhammed Dalkılıç ise “Mehmet Akif’in Öne Çıkan Karakter Özellikleri” katılımcılara anlattı.

İl Millî Eğitim Müdürümüz Sayın Hüseyin Özcan, yapmış olduğu konuşmasında: “ Nurettin Topçu, “Mehmet Akif” adlı eserinde İstiklal Şairimiz Mehmet Akif Ersoy’u şu sözlerle anlatır: “Büyük adam, eseriyle hayatını birleştiren adamdır. Biz onda şu vasıfları arıyoruz: Önce bütün ömründe aynı kanaatin ayni imanın sahibi olan adamdır. Devirlere, zaruretlere, cemiyetlere göre değişmez, muhitine uymaz; muhiti kendine uydurur, uydurmazsa çarpışır. Cemiyetten daha kuvvetlidir; cemiyetin sürükleyicisidir. Bu karaktere sahip insanların, yani değer yaratıcısı olanların bir kısmı zekâsıyla, bir kısmı kalbi ve hisleriyle, bir kısmı da iradesiyle başka insanlara ve cemiyete üstündür, yaratıcıdır, sahiptir veya velîdir. Bu üstün insanlar arasında ise bazıları her bakımdan, hem zekâ, hem duygu, hem de irade kuvvetleriyle cemiyetin insanlarına üstün durumdadırlar. İşte Âkif, yaradılışın bu lütfuna uğramıştı. Ancak onu, iradesinin ateşli tazyikiyle diğer sahalarda muvazenesizlikten koruyan pek mühim bir sebebin var olduğu da unutulmamalıdır: Bu sebep, demirden bir iradeyi ahenkdar bir ray üzerinde yürüten İslâm terbiyesi ve Allah’a imanıydı.

Akif’in hayatını çok iyi bir şekilde irdelerseniz, okursanız, çelişkilerden uzak, istikrar abidesi bir şahsiyet görürsünüz. Hiçbir zaman hiçbir gücün karşısında eğilmemiş, zarar göreceğini bildiğinde dahi doğrudan ayrılmamış, hakkı söylemiş, Hakkın tarafını tutmuş,inandığı dinin değerlerini, peygamberini örnek almış, hayatına da uygulamış hayırlı bir insan.

Bu nedenle Mehmet Akif Ersoy Okuma grubundaki değerli gençlerimiz yaklaşık 1,5 yıldır Akif’le ilgili birçok eseri okudular, tartıştılar, arkadaşlarına anlattılar. Bugün de bu projenin son ayağını gerçekleştirmekteler.

Bu proje kapsamında öğrencilerimiz 25-28 Ekim 2016 tarihleri arasında Burdur´da düzenlenen ve ülkemizden yaklaşık 300 öğrencinin katıldığı "Akif´i Okumak, Asım´ı Yaşamak" isimli sempozyuma katıldılar ve orada iki öğrencimiz Edirne’yi temsilen konuşma yaptı. Ayrıca Mehmet Akif Ersoy’un vefatının 80. yıldönümünde yani 27 Aralık 2016 Salı günü Ankara’da düzenlenen panellere de altı öğrencimiz katıldı ve bir öğrencimiz panelist oldu. Hem okumaların hem de gerek Edirne’de gerekse Burdur ve Ankara’da sempozyum ve panellerde bulunmuş olmanızın sizleri geliştirdiğini; 1,5 yıl önceki hâlinizden çok farklı bir yere getirdiğini müşahede etmekteyim. Bundan dolayı duyduğum büyük memnuniyetimi de ifade etmek istiyorum.

Vatanımızı emanet edeceğimiz siz gençlerin Mehmet Akif’in deyimiyle birer Asım olacağınıza, arkadaşlarınıza örnek olarak çevrenize ışık saçacağınıza inancım tamdır. Okuma gruplarında emeği geçen tüm öğretmen ve öğrencilerimize teşekkür ediyorum.

Panel, İl Millî Eğitim Müdürümüz Sayın Hüseyin Özcan tarafından Mehmet Akif Ersoy Okuma Grubu öğretmen ve öğrencilerine “Akif’i Anlamak Asım’ı Yaşamak” paneli nedeniyle Teşekkür Belgesi verilmesinin ardından sona erdi.

05-01-2017   05-01-2017   05-01-201705-01-2017   05-01-2017   05-01-201705-01-2017   05-01-2017   05-01-201705-01-2017

Çavuşbey Mah.Hükümet Aralığı No4 Vilayet yanı Edirne - 284 212 61 22

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.