EDİRNE İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

“Mehmet Güleryüz Desen Defteri Projesi” Ödül Töreni Düzenlendi

“Mehmet Güleryüz Desen Defteri Projesi” yarışması ödül töreni 15 Mayıs Cuma günü Edirne Güzel Sanatlar Lisesinde gerçekleştirildi.
“Mehmet Güleryüz Desen Defteri Projesi” Ödül Töreni Düzenlendi

Resim sanatının temel disiplini olan desen kavramının gözleme dayalı etüt-araştırma ve çizim dilinin geliştirilmesinde sürekli çizim notlarının önemini kavrama ve yerleşmesinde yardımcı olacağı esasından hareketle, 2014-2015 ders yılı içinde güzel sanatlar liselerinin on ikinci sınıf öğrencilerine yönelik düzenlenen “Mehmet Güleryüz Desen Defteri Projesi” yarışması ödül töreni 15 Mayıs Cuma günü Edirne Güzel Sanatlar Lisesinde gerçekleştirildi.

Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı ile başlayan ödül töreni İlimiz Güzel Sanatlar Lisesi öğrencilerinin mini konseri ile devam etti.

İl Millî Eğitim Müdürümüz Sayın Hüseyin ÖZCAN ödül töreninde yapmış olduğu konuşmasında “Bugün incelikleri, yaşama elleri ve gönülleri ile kararlılıkla işleyen; yeni kuşaklara yeni umutlar, yeni ufuklar açan, sadece ülkemiz için değil çoktan evrensel bir değer olmuş Sayın Mehmet Güleryüz aramızda. Böyle çok yönlü bir sanatçıyı kitapların, ansiklopedilerin sayfalarından değil de onu görerek onunla konuşarak tanımak elbette bizim için bir ayrıcalık, bir şans. Bu nedenle Mehmet Güleryüz gibi sanatçılarımızın yaşamının bir saniyesi bile, yarattığı bir çizgisi bile incelenmeye değerdir. Toplumda uzun çalışma ve gayretlerden sonra alnında ışığı ilk hisseden insanlardan biri olarak size saygılar sunuyoruz. Değerli sanatçı Mehmet Güleryüz’e yanımızda olduğu için, bizi sanat yolculuğunda asıl o ağırladığı için teşekkür ediyoruz.

Ulu Önder Atatürk’ün dediği gibi ‘bir milletin sanat yeteneği ona verdiği değerle ölçülür.’ Sanat toplumun gücü, aynası, geçmişi geleceğidir. Hayatımızın en başından, okul yıllarımıza, daha sonrasına dek sanatla yoğrulmak, sanatla büyümek,  dimağımızı açmak,  bünyemizi güçlendirmek bir insanı nasıl aydınlatıyorsa; bir toplumun da aydınlanma yolu ancak sanatla mümkün olacaktır.

Bu bağlamda yapılan bu proje büyük önem taşıyor.  Güzel Sanatlar Liselerini bir araya getiren, eğitimi temelinden güçlendiren, çalışma azmini çoğaltan bu projede yer alan öğrenciler daha sonra toplumuzun sanatçıları olarak toplumu aydınlatmayı sürdürecekler. Bu nedenle bu proje gençlerimiz için büyük bir fırsat. Öğrencilerimiz, Mehmet Güleryüz ile gelecekteki yollarını görecekler;  iyi ressam olmanın koşullarını, zorluklarını, güzelliklerini anlayacaklar, belki de yaşamda varacakları noktaları tasarlayacaklar. Mehmet Güleryüz gibi seçkin bir sanatçıyı daha yakından görmek, onu tanımak onun dilinden sanatçı gerçeğini dinlemek aslında hepimizin yaşamına büyük katkı sağlayacak. İnsanlık durumunun özetini yapan değerli sanatçımıza ona ulaşabildiğimiz için, mütevazılığı, sanat adına yaptıkları ve bunları bizimle hiç üşenmeden, zorlamadan, zorlaştırmadan, dostça paylaştığı için bir kez daha teşekkürler. En çok da bizi katalog sayfalarına hapsolmaktan kurtardığı için teşekkürler.

Aydınlanmada, sanatı topluma benimsetmede, özgün ve özgür olarak evrensel olmada büyük anlam taşıyan Mehmet Güleryüz’ü saygıyla selamlarken öğrencilerimize, öğretmenlerimize, idarecilerimize başarılarının devamını diliyorum. Bu çalışmada emeği geçen herkesi kutluyorum” dedi.

Kazanan öğrencilere ödüllerini vermek için sahneye davet edilen, Türk ressam, yazar tiyatro sanatçısı Sayın Mehmet GÜLERYÜZ ödül töreni öncesinde yaptığı konuşmasında “İçlerinde çok kabiliyetli öğrenciler görüyorum. Kabiliyetin yanında defterle çalışma disiplini çok önemli. Bu sayede öğrenci geçtiği yolu, evrimini, düşünce çizgisini izleyip görsel notlarını tarih atarak kaydedip bir sonraki aşamaya geçebiliyor. Bu öğrenciye malzeme sevgisini de aşılıyor. Defterde desen kalemi, çini, akrilik boya, kâğıt üzerinde uygulanabilecek her malzemeyle çalışabiliyorlar. Ayrıca bir sanatçı için bu defterler tuvale ya da hangi malzemeyle çalışıyorsa ona son halini vermeden önceki tüm düşünce ve tasarlama evresini kaydeden çok önemli belgeler olarak adeta bir düşünce arşivi oluşturuyorlar” dedi.

Konuşmaların ardından ödül törenine geçildi.

Başarılı olan öğrencilere başarı belgeleri ve ödülleri Sayın Mehmet GÜLERYÜZ tarafından verilirken, Projede ödül alan öğrencilerin öğretmenlerine ise teşekkür belgeleri İl Milli Eğitim Müdürümüz Sayın Hüseyin ÖZCAN tarafından verildi.

Ödül töreni İl Millî Eğitim Müdürümüz Sayın Hüseyin ÖZCAN tarafından Sayın Mehmet GÜLERYÜZ’e çiçek takdimi ile sona erdi.

Ödül törenin ardından, Ressam Mehmet GÜLERYÜZ adının verildiği “Mehmet Güleryüz Desen Atölyesi” ve yarışmaya katılan eserlerin sergilendiği “Defter Projesi Yarışma Sergisi” açılışı gerçekleştirildi.

           Etkinlik serginin gezilmesi ve ardından verilen kokteyl ile sona erdi.

Mehmet Güleryüz Desen Defteri Projesi Ödül Töreni    Mehmet Güleryüz Desen Defteri Projesi Ödül Töreni    Mehmet Güleryüz Desen Defteri Projesi Ödül Töreni Mehmet Güleryüz Desen Defteri Projesi Ödül Töreni    Mehmet Güleryüz Desen Defteri Projesi Ödül Töreni    Mehmet Güleryüz Desen Defteri Projesi Ödül Töreni Mehmet Güleryüz Desen Defteri Projesi Ödül Töreni    Mehmet Güleryüz Desen Defteri Projesi Ödül Töreni    Mehmet Güleryüz Desen Defteri Projesi Ödül Töreni Sergi ve Kokteyl   Sergi ve Kokteyl   Sergi ve KokteylSergi ve Kokteyl   Sergi ve Kokteyl   Sergi ve Kokteyl

Çavuşbey Mah.Hükümet Aralığı No4 Vilayet yanı Edirne - 284 212 61 22

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.