EDİRNE İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

“Mehmet Güleryüz Desen Defteri Projesi” Ödül Töreni Düzenlendi.

İl Millî Eğitim Müdürümüz Sayın Hüseyin ÖZCAN ve Kadıköy İlçe Milli Eğitim Müdürü Sayın Ömer YAHŞİ´nin katılımı ile İstanbul Avni Akyol Güzel Sanatlar Lisesi’nde “Mehmet Güleryüz Desen Defteri Projesi” ödül töreni gerçekleştirildi. 
“Mehmet Güleryüz Desen Defteri Projesi” Ödül Töreni Düzenlendi.

Resim sanatının temel disiplini olan desen kavramının gözleme dayalı etüt-araştırma ve çizim dilinin geliştirilmesinde sürekli çizim notlarının önemini kavrama ve yerleşmesinde yardımcı olacağı esasından hareketle, 2015-2016 ders yılı içinde güzel sanatlar liselerinin on ikinci sınıf öğrencilerine yönelik düzenlenen “Mehmet Güleryüz Desen Defteri Projesi” yarışması ödül töreni 26 Mayıs Perşembe günü İstanbul Avni Akyol Güzel Sanatlar Lisesinde yapıldı.

İl Milli Eğitim Müdürümüz Sayın Hüseyin ÖZCAN, yaptığı konuşmada: “Bugün, incelikleri, yaşama elleri ve gönülleri ile kararlılıkla işleyen; yeni kuşaklara yeni umutlar, yeni ufuklar açan, sadece ülkemiz için değil çoktan evrensel bir değer olmuş Sayın Mehmet Güleryüz aramızda. Böyle çok yönlü bir sanatçıyı kitapların, ansiklopedilerin sayfalarından değil de onu görerek onunla konuşarak tanımak elbette bizim için bir ayrıcalık, bir şans. Bu nedenle Mehmet Güleryüz gibilerin yaşamının bir saniyesi bile, yarattığı bir çizgisi bile incelemeye değerdir. Toplumda uzun çalışma ve gayretlerden sonra alnında ışığı ilk hisseden insanlardan biri olarak size saygılar sunuyoruz. Değerli sanatçı Mehmet Güleryüz’e 5 yıldır yanımızda olduğu için, bizi sanat yolculuğunda asıl, o ağırladığı için teşekkür ediyoruz.  Atatürk’ün dediği gibi bir milletin sanat yeteneği ona verdiği değerle ölçülür. Sanat toplumun gücü, aynası, geçmişi geleceğidir. Hayatımızın en başından, okul yıllarımıza, daha sonrasına dek sanatla yoğrulmak, sanatla büyümek,  dimağımızı açmak,  bünyemizi güçlendirmek bir insanı nasıl aydınlatıyorsa bir toplumun da aydınlanma yolu ancak sanatla mümkün olacaktır. Bu bağlamda yapılan bu proje büyük önem taşıyor.  Güzel Sanatlar Liselerini bir araya getiren, eğitimi temelinden güçlendiren, çalışma azmini çoğaltan, belki dünyada örneği bulunmayan bu projede yer alan öğrenciler daha sonra toplumuzun sanatçıları olarak toplumu aydınlatmayı sürdürecekler. Bu nedenle "Mehmet Güleryüz Resim Defteri Projesi" gençlerimiz için büyük bir fırsat. Öğrencilerimiz, Mehmet Güleryüz ile gelecekteki yollarını görecekler;  iyi ressam olmanın koşullarını, zorluklarını, güzelliklerini anlayacaklar, belki de yaşamda varacakları noktaları tasarlayacaklar.  Mehmet Güleryüz gibi seçkin bir sanatçıyı daha yakından görmek, onu tanımak onun dilinden sanatçı gerçeğini dinlemek aslında hepimizin yaşamına büyük katkı sağlayacak. İnsanlık durumunun özetini yapan değerli sanatçımıza ona ulaşabildiğimiz için, mütevaziliği, sanat adına yaptıkları ve bunları bizimle hiç üşenmeden, zorlamadan, zorlaştırmadan, dostça paylaştığı için bir kez daha teşekkürler. En çok da bizi katalog sayfalarına hapsolmaktan kurtardığı için teşekkürler. Aydınlanmada, sanatı topluma benimsetmede, özgün ve özgür olarak evrensel olmada büyük anlam taşıyan Mehmet Güleryüz’ü saygıyla selamlarken; öğrencilerimiz, öğretmenlerimiz ve idarecilerimizin başarılarının çalışmalarının devamını diliyorum. Bu çalışmada emeği geçen herkesi kutluyorum. Bugün bizlere ev sahipliği yapan İstanbul Milli Eğitim Müdürü Sayın Ömer Faruk Yelkenci ve Kadıköy Avni Akyol Güzel Sanatlar Lisesi Müdürümüze en kalbi duygularla teşekkür ediyor, saygılar sunuyorum” dedi.

Ressam Mehmet GÜLERYÜZ ise, Defter Projesinin resim öğrencileri için önemine değindi.

Konuşmaların ardından başarılı olan 41 öğrenciye ödülleri verildi.

Ödül töreninin sonunda bu yıl başarılı olan defterlerden oluşan sergide öğrenciler çizimleri hakkında Ressam Mehmet Güleryüz ile görüşme yapma fırsatı buldular. Mehmet Güleryüz  oradaki tüm öğrencilerle ayrı ayrı konuşarak onlara defterlerdeki çizimler hakkında onlara hayat boyu yol gösterecek yorumlar yaptı, öğrencilerle bilgisini, düşüncelerini paylaşmasıyla etkinlik sona erdi. 

30-05-2016  30-05-2016  30-05-201630-05-2016  30-05-2016  30-05-201630-05-2016

Çavuşbey Mah.Hükümet Aralığı No4 Vilayet yanı Edirne - 284 212 61 22

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.