EDİRNE İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

“Mehmetçik Örgün ve Yaygın Eğitimi Destekleme Ve Yetiştirme Kursları” Açılışı Yapıldı

54. Mekanize Piyade Tugay Komutanlığı ile Müdürlüğümüz işbirliğinde düzenlenen “Mehmetçik Örgün ve Yaygın Eğitimi Destekleme ve Yetiştirme Kursları”nın açılışı gerçekleştirildi.  
“Mehmetçik Örgün ve Yaygın Eğitimi Destekleme Ve Yetiştirme Kursları” Açılışı Yapıldı

Milli Savunma Bakanlığı ile Milli Eğitim Bakanlığı arasında örgün ve yaygın eğitim öğrencilerinin desteklenmesi ve yetiştirilmesi amacıyla imzalanan protokol gereğince, 54. Mekanize Piyade Tugay Komutanlığı ile Müdürlüğümüz işbirliğinde düzenlenen “Mehmetçik Örgün ve Yaygın Eğitimi Destekleme ve Yetiştirme Kursları”nın açılışı gerçekleştirildi.

Edirne Sosyal Bilimler Lisesi’nde gerçekleşen törene, Edirne Valisi Sayın Dursun Ali ŞAHİN, 54. Mekanize Piyade Tugay Komutanı Tuğgeneral Sayın Hidayet ARI, İl Milli Eğitim Müdürümüz Sayın Hüseyin ÖZCAN, müdür yardımcıları, şube müdürleri, okul müdürleri ve öğrenciler katıldı.

Tören, saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı.

İl Milli Eğitim Müdürümüz Sayın Hüseyin ÖZCAN, yaptığı konuşmada, “Eğitim, toplumun geleceğini hedefleyen ve sürekliliği esas alan bir süreçtir. Eğitime yapılan yatırım, ideal ve kaliteli yaşamın kazanılmasında belirleyici bir rol oynamaktadır Günümüzde bireyler ve kurumlar top yekûn eğitimin öneminin bilinciyle hareket etmektedir.

Eğitimde başarıya ulaşmak, kişilerin ve kurumların özverili ve eşgüdüm içerisinde çalışmaları ile mümkün olacaktır. Geleceğin inşası için ortak akıl ve ortak çaba, hızına yetişemediğimiz teknoloji çağında, eğitimin vazgeçilmezi haline gelmiştir.

İlimiz, ülkemizde eğitim alanında en üst sıralarda yer almakta, tüm kurumlarıyla daha ileriye gidebilmenin mücadelesini vermektedir. Edirne’de eğitimin paydaşları olarak bizler, başarının çok zorlu süreçlerden geçerek kazanıldığının idrakinde olarak çalışmalarımızı sürdürmekteyiz.

Geleceğimizin teminatı çocuklarımızı hayata ve üst öğrenime en iyi şekilde hazırlamak için tüm imkânlarımızı seferber ettik. Çünkü öğrencilerimizin toplumdaki rolünü belirlemede en belirleyici eğitim aşaması, yükseköğrenimdir. Yükseköğrenim kurumlarına girmek isteyen öğrencilerimizi zor ve stresli bir süreç beklemektedir.

Öğrencilerimiz için çok önemli bu süreçte onların yanında olmak ve eğitimlerine katkıda bulunmak bizim en temel sorumluluğumuzdur. Bu amaçla Milli Eğitim Bakanlığımız ve Milli Savunma Bakanlığı arasında 2012 yılı Temmuz ayında Mehmetçik Örgün ve Yaygın Eğitimi Destekleme ve Yetiştirme Kurslarının düzenlenmesine yönelik işbirliği protokolü imzalanarak önemli bir adım atıldı. Öğrencilerimiz için hayati değerde olan, fakat bireysel çabalarıyla ulaşamadıkları imkânlar, kurumlarımız aracılığıyla sağlanmış oldu.

Mehmetçik Örgün ve Yaygın Eğitimi Destekleme ve Yetiştirme Kursları, Bakanlıklarımızın sunduğu imkânlar ve fedakâr öğretmenlerimizin çabalarıyla önemli bir ihtiyaca cevap verdi. Başarılı sonuçlara ulaştı. Kurumsal bir kimlik haline geldi. İlk başta fırsat eşitliğini sağlamak amacıyla çıkılan yolda, öğrencilerimiz ve velilerimiz tarafından daha fazla tercih edilir konuma yükseldi.

Bugün daha fazla heyecan ve daha fazla eğitim imkânlarıyla yeni 2014-2015 eğitim öğretim yılı Mehmetçik Örgün ve Yaygın Eğitimi Destekleme ve Yetiştirme Kurslarının açılışını yapıyoruz. İlimiz, ülkemiz, öğrencilerimiz ve velilerimiz için çok anlamlı olan bu çalışmada başarıya ulaşacağımıza inancım tamdır.

Bu vesileyle bu kurslara hayat veren Valimiz Sayın Dursun Ali ŞAHİN’e 54. Mekanize Piyade Tugayı Komutanı Tuğgeneral Hidayet ARI’ya, fedakâr öğretmenlerimize, kursların amacına ulaşması için katkı sunan herkese teşekkür ediyor, geleceğimizin umudu öğrencilerimize başarılar diliyorum” dedi.

Edirne Valisi Sayın Dursun Ali ŞAHİN, yaptığı konuşmada,  “Ülkemizde 50 kişiden biri mutlaka eğitim işiyle uğraşıyor. Eğitimin bu denli önemli olduğunu bu rakamlardan anlayabiliriz.  1,5 milyona varan öğretmen kadrosu, uzmanıyla, profesörüyle, doçentiyle ve sınıf öğretmeniyle 76 milyonun hizmetinde. Ülkelerin gelişmişliği o ülkede yapılan eğitimle ölçülür.

Eğitim meyvesini hemen veren bir meslek değildir. Meyvesini 25-30 belki 100 yılda veren bir meslektir. Yarının ekmeği için bugünden maya tutulmalı. Bugünden maya tutacaksın ki geleceğin gençleri en iyi şekilde yetişsin. Dünya standartların da en yüksek düzeyde olan ülkelerin seviyesine gelsin. Bu vesileyle ki 2012 yılında Milli Eğitim Bakanlığı ile Milli Savunma Bakanlığı arasında yapılan bir protokolle askerliğini yedek subay olarak yapan kendi konularında uzman öğretmenlerden yararlanma yoluna gidilmiştir. Bu protokol kapsamında gerek yaygın, gerek örgün eğitim kapsamında eğitimini tam anlamıyla alamayan veya bu konuda eksikliği bulunan öğrencilerin sınavlara hazırlanmaları, yetişmelerini sağlamak için böyle bir protokol imzalanmıştır.

Bu protokolün bir gereği olarak da bugün Mehmetçik Örgün ve Yaygın Eğitimi Destekleme ve Yetiştirme Kursları açılışını gerçekleştirmekteyiz. Lise son sınıf öğrencilerinin veya mezun olup da üniversitenin istediği bölümlere giremeyen öğrencilerimizin, bu kurstan geçirilmesiyle biraz daha yüksek notlar alarak istedikleri bölümleri kazanacaklarına inanıyorum. Burada eğitim alacak olan 167 öğrencinin sadece burada öğrenmeyle değil eve gittiklerinde gördükleri konuları tekrar etmeleri halinde mutlaka neticeye ulaşacaklardır. Hedefe ulaşmak için mutlaka çalışmak lazım. Kişi azim ettiği zaman başaramayacağı bir şey yoktur. Bu kursların başarılı bir şekilde geçeceğine inanıyorum. Kurslar sonrasında istenilen başarının yakalanacağına inanıyorum” dedi.

             Konuşmanın ardından Vali ŞAHİN, Tuğgeneral ARI ve Milli Eğitim Müdürümüz ÖZCAN’ın ilk ders kapsamında gerçekleştirdikleri sınıf ziyareti ile açılış töreni sona erdi. 

1  1  1  1

1  1  1  1

1  1  1

 

Çavuşbey Mah.Hükümet Aralığı No4 Vilayet yanı Edirne - 284 212 61 22

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.