EDİRNE İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

“Meslek Tercihi ve Kariyer Planlaması” Konferansı Verildi

  Başbakanlık Yatırım Destek ve Tanıtım Ajansı Başkanı Sayın İlker AYCI tarafından, 11. ve 12. sınıf öğrencilerine yönelik “Meslek Tercihi ve Kariyer Planlaması” konulu konferans verildi.
“Meslek Tercihi ve Kariyer Planlaması” Konferansı Verildi

Başbakanlık Yatırım Destek ve Tanıtım Ajansı Başkanı Sayın İlker AYCI tarafından, 11. ve 12. sınıf öğrencilerine yönelik “Meslek Tercihi ve Kariyer Planlaması” konulu konferans verildi.

Edirne Ticaret ve Sanayi Odası’nda gerçekleştirilen konferansa, İl Millî Eğitim Müdürümüz Sayın Hüseyin ÖZCAN, Edirne Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreteri Sayın İlhan AÇIKGÖZ, Millî Eğitim Şube Müdürleri, okul müdürleri ve öğrenciler katıldı.

Başbakanlık Yatırım Destek ve Tanıtım Ajansı Başkanı İlker AYCI, konferansta, “Birbirimize heyecan katmak, birbirimizin tecrübelerinden faydalanmak ve katkı sağlamak, geleceğe daha güvenle bakabileceğimiz, gelecekte yaşamaktan daha mutlu olduğumuz o yaşanabilir ülkede ve çevrede o ülkeye kattıklarımızdan, verdiklerimizden ve aldıklarımızdan daha mutlu olduğumuz yaşanabilir bir ülke hayalini gerçekleştirmek ve bunu gerçekleştirmek adına ve öğrendiklerimizi kişileştirmek özümsemek ve dışarıdan aldığımız tüm bilgileri akıl ve mantık süzgecinden geçirerek bize faydalı olan, bizim bakış açımız çerçevesinde bizim hakikatlerimize en yakın olanları almak ve hayalimizde ki ülkeye katkı sağlamak amacıyla toplandık.

Lise yıllarında meslek tercihi konusunda kaygılar başlıyor, hangi meslek daha iyi, hangi meslek daha çok itibar görüyor. Hangi meslek bana daha çok uyuyor konusunda sorunlar başlıyor. Hangi üniversiteye gideceğiz, hangi mesleği seçeceğiz diye düşünüyoruz. Bunu bazen çevremizden, bazen ailemizdeki mesleklerden, bazen okuduklarımızdan, duyduklarımızdan yola çıkıyoruz ve nihayetinde bir meslek seçmek adına, bir kariyer yapmak adına üniversite sınavına hazırlanıyoruz. Özellikle lisenin son iki yılında bu his daha çok oluyor. Üniversite de son iki yılında iş bulmak adına kaygılar başlıyor. Kimileri akademik alanda devam ediyor, kimileri özel sektörde kendine yer arıyor. Kimileri de aile mesleği varsa onu devam ettirmeye çalışıyor. Bazıları da Kaymakam, Vali, Hakim, Yargıç olurum diye hedef koyuyor. Herkes çeşitli kariyer modellerine giriyoruz.

Çevremde belli yaşlara gelmiş insanlardan hep şunu duymuşumdur. Keşke bugünkü aklımla o günlere geri dönebilsem, 16-17 yaşlarına geri dönebilsem. Geriye dönük pişmanlıklar olmaktansa önünde geri kalan hayatını en iyi şekilde değerlendirmek, en iyi yaşamak adına elindeki imkanları doğru kullanmak en iyisidir. Bugün bu imkana halen sahipsiniz. Okul sizi hayata tamamen hazırlamaz, okul sadece diplomadan ibaret değildir. Öğretmenleriniz ders içinde ve dışında kendi hayat tecrübelerinden bir şeyler vermeye çalışırlar. Kimi zaman bunlara olumlu cevap veririz, kimi zaman anlamayız. Ama hepimizin hayatında şöyle dönemler gelebileceğini unutmayın. Günün birinde belli bir yaşta arkadaşınızla konuşurken şunu hatırlayacaksınız. Bizim bir hocamız vardı zamanın da bize böyle derdi dersiniz. O gün aklınızın bir köşesinde kalan, kulağın bir tarafından girip bir tarafından çıkan ama şu veya bu şekilde sizlerde iz bırakan sözleri söyleyen öğretmenlerinizi hatırlayacaksınız.

Ben bazı hocalarımın söylediği sözleri hatırlıyorum. Benim kariyerimde ilerlemememde ne kadar önemli olduğunu şimdi daha iyi anlıyorum. Öğretmenleriniz sizin için birer örnek insandır. Tıpkı ailenizde ve çevrenizde örnek almak istediğiniz insanlar gibi. Edirne’den ülkesinin geleceğini yönlendiren insanlar olduğunu gördüm. İstanbul’u feth ederek bir çağ açıp bir çağ kapatan Fatih Sultan Mehmet burada doğmuştur. Amerika Birleşik Devletleri şuan dünyanın en büyük ekonomisine sahip. İçinden 700 milyar dolarlık şirket kuran teknoloji anlamında devrim yapan Steve Jobs ve Microsoftu kuran Bill Gates çıkmıştır. Şuan burada sizin içinizden Steve Jobs, Bill Gates ve Fatih Sultan Mehmet çıkma ihtimali yok mu matematik olarak var. Hayallerinizi sınırlı tutmayalım. Hedefleriniz olsun. Hedefleriniz doğrultusunda çalışmalarınızı gerçekleştiriniz” dedi.

Konferansın ardından, Başbakanlık Yatırım Destek ve Tanıtım Ajansı Başkanı Sayın İlker AYCI, öğrencilerden gelen soruları cevapladı.

              İl Millî Eğitim Müdürümüz Sayın Hüseyin ÖZCAN, Başbakanlık Yatırım Destek ve Tanıtım Ajansı Başkanı Sayın İlker AYCI öğrencilerimize verdiği konferans için teşekkür ederek, Edirne’ye özgü çeşitli hediyeler takdim etti.

 

1  11  11  1

Çavuşbey Mah.Hükümet Aralığı No4 Vilayet yanı Edirne - 284 212 61 22

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.