EDİRNE İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Mesleki ve Teknik Eğitim Okul Yönetim Kurulu Toplantısı Gerçekleştirildi.

Mesleki ve Teknik Eğitim Okul Yönetim Kurulu ilk toplantısını 03 Ocak 2017 Salı günü İl Millî Eğitim Müdürümüz Sayın Hüseyin Özcan başkanlığında kurul üyelerinin katılımıyla Müdürlüğümüz Arda Toplantı Salonu’nda gerçekleştirdi.
Mesleki ve Teknik Eğitim Okul Yönetim Kurulu Toplantısı Gerçekleştirildi.

Millî Eğitim Bakanlığımız Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürlüğü’nün “Okul Sektör İşbirliğinde Mesleki ve Teknik Eğitim Okul Yönetim Kurulu Çalışmaları” konulu yazısı gereği; Mesleki ve Teknik Eğitimin, paydaşları olan kamu ve özel kurum kuruluşlarla işbirliği yapılarak, iş gücü piyasasının ve sektörün ihtiyaç ve beklentilerine uygun şekilde planlanması ve uygulanması vurgulanmaktadır.

Bu çerçevede; mesleki ve teknik eğitim alanında yapılacak çalışmalarda sektör, ilgili meslek kuruluşları ve yerel yönetimlerin desteğini alarak, katılımcılık ve şeffaflık ilkeleri çerçevesinde daha nitelikli bir mesleki ve teknik eğitimi gerçekleştirmek amacıyla, İl Millî Eğitim Müdürümüz Sayın Hüseyin Özcan başkanlığında mesleki ve teknik ortaöğretim okul/kurum müdürleri, sektör ve meslek kuruluşu temsilcileri, belediye ve ilgili kamu-özel kurum ve kuruluşların temsilcilerinin yer aldığı “Mesleki ve Teknik Eğitim Okul Yönetim Kurulu” oluşturulmuştur.

Mesleki ve Teknik Eğitim Okul Yönetim Kurulu ilk toplantısını 03 Ocak 2017 Salı günü İl Millî Eğitim Müdürümüz Sayın Hüseyin Özcan başkanlığında kurul üyelerinin katılımıyla Müdürlüğümüz Arda Toplantı Salonu’nda gerçekleştirdi.

İl Millî Eğitim Müdürümüz Sayın Hüseyin Özcan, yapmış olduğu açılış konuşmasında: “Bugün burada Edirne Valiliği himayelerinde, İl Millî Eğitim Müdürlüğümüz, Edirne Belediyesi, Edirne Ticaret ve Sanayi Odası, Edirne Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği, Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğü, Trakya Üniversitesi, İl Sağlık Müdürlüğü, Edirne Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü, Edirne İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü, Edirne Bilim, Sanayi ve Teknoloji Müdürlüğü, Edirne Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü arasında Mesleki ve Teknik Eğitim Okul Yönetim Kurulu çalışmaları ve işbirliği protokolünü imzalamak için bir araya geldik.

Bizler eğitimde kalite ve etkinlik açısından lider bir kurum olmak için birçok çalışma yürütüyoruz. Burada da katılımcı ve paylaşımcı bir yönetim anlayışı çerçevesinde çevre bilinci gelişmiş, yenilikçi düşünen, bilimsel, sanatsal ve kültürel formasyonu ile manevi değerlere bağlı öz saygısı yüksek bireyler yetiştirmek azmindeyiz.

Ülkemizde 2023 vizyonuna uygun sürdürebilir ekonomik ve sosyal gelişmeyi sağlamanın, sahip olduğumuz genç nüfusu küresel rekabette avantaja çevirmenin ve ekonomimizin itici gücü yapmanın yegâne yolu nitelikli bir mesleki ve teknik eğitimden geçmektir.

Ülkemizin her bakımdan kalkınmasında ve zenginleşmesinde, işsizliğin önlenmesinde, sosyal barışın ve adaletin tesis edilmesinde, küresel ölçekte rekabette mal ve hizmet üreten sektörlerin çok büyük katkıları bulunmaktadır.

Bu katkıları en üst seviyeye çıkarmak için ihtiyaç duyduğu nitelikli işgücünün mesleki ve teknik eğitim yolu ile yetiştirilmesi, bu amaçla kamu ve özel kurum ve kuruluşlarla, sektörle ve işgücü piyasası aktörleri ile etkili işbirliği yapılarak eğitim-istihdam ilişkisinin güçlendirilmesi Bakanlığımızın temel öncelikleri arasında bulunmaktadır.

Mesleki ve teknik eğitimin, paydaşları olan kamu ve özel kurum ve kuruluşlarla işbirliği yapılarak, iş gücü piyasasının ve sektörün ihtiyaç ve beklentilerine uygun şekilde planlanması ve uygulanmasının gerekliliği birçok üst politikada vurgulanmaktadır.

Bu doğrultuda, başta Ülkemizin 10. Kalkınma Planı, Türkiye Mesleki ve Teknik Eğitim Strateji Belgesi ve Eylem Planı (2014-2018) ve Hükümet Programları gibi üst politika belgelerinde mesleki ve teknik ortaöğretimde yerel yönetimler ve sektör temsilcilerini de için alacak şekilde yönetimini esas alan Yeni Okul Yönetim Modeli’nin oluşturulacağı, yerel yönetimler, meslek kuruluşları ve yerel sektörlerle işbirliğinin arttırılacağı öngörülmüştür.” dedi.

Konuşmasının ardından kurul üyelerine sunum yapan İl Millî Eğitim Müdürümüz Sayın Hüseyin Özcan, Mesleki ve Teknik Eğitim Kurulu’nun tanıtımını yaparak, ilimiz mesleki ve teknik eğitim okullarının alanları ve dalları hakkında bilgilendirmede bulundu.

Toplantı, Mesleki ve Teknik Eğitim Okul Yönetim Kurulu Çalışmaları İş Birliği Protokolünün kurul üyeleri tarafından incelenmesinin ardından imzaya açılması ile sona erdi.

03-01-2017   03-01-2017   03-01-201703-01-2017

Çavuşbey Mah.Hükümet Aralığı No4 Vilayet yanı Edirne - 284 212 61 22

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.