EDİRNE İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Millî Eğitim Bakanımız Sayın İsmet YILMAZ, Sağlıklı Nesil Sağlıklı Gelecek Yarışması Ödül Töreni’ne katıldı.

Millî Eğitim Bakanımız Sayın İsmet YILMAZ’ın katıldığı, Yeşilay ve Millî Eğitim Bakanlığı işbirliğinde, Türkiye´de tüm ilkokul, ortaokul ve liselerde uygulamaya geçirilen, bağımlılık temalı görsel ve edebi alanda eserlerin ödüllendirildiği "Sağlıklı Nesil Sağlıklı Gelecek Yetenek Yarışması”nın ödül törenin de, yazdığı şiirle edebi dalında Türkiye birincisi olan Emel Özgür Subaşıay Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğrencisi Tuğçe GICIR ödülünü aldı.
Millî Eğitim Bakanımız Sayın İsmet YILMAZ, Sağlıklı Nesil Sağlıklı Gelecek Yarışması Ödül Töreni’ne katıldı.

Sepetçiler Kasrı´nda düzenlenen Yeşilay ve Millî Eğitim Bakanlığı işbirliğinde, Türkiye´de tüm ilkokul, ortaokul ve liselerde uygulamaya geçirilen, bağımlılık temalı görsel ve edebi alanda eserlerin ödüllendirildiği "Sağlıklı Nesil Sağlıklı Gelecek Yetenek Yarışması"nın ödül törenine Millî Eğitim Bakanımız Sayın İsmet YILMAZ, Millî Eğitim Bakanlığı Özel Eğitim ve Rehberlik Hizmetleri Genel Müdürü Sayın Celil GÜNGÖR ve protokol üyeleri katıldı.

Millî Eğitim Bakanı İsmet YILMAZ, ödül töreninde yaptığı konuşmada, bağımlılıkla mücadele kapsamında Yeşilay ile işbirliği içerisinde Türkiye Bağımlılıkla Mücadele Eğitim Programı hazırlandığını belirterek, "Sigara, alkol, uyuşturucu madde, teknoloji bağımlılığı ve sağlıklı yaşam alanlarında öğrencileri ve öğretmen ve aileleri bilgilendiriyoruz. Her yıl yaklaşık 10 milyona yakın öğrencimizi, 2 milyona yakın velimizi ve 500 binden fazla öğretmenimizi bilgilendiriyoruz, farkındalıklarını artırmaya çalışıyoruz." dedi.

Bakan YILMAZ, Türkiye´nin en değerli varlığı ve mukayeseli üstünlüğünün genç nüfusu olduğunu ve bunu korumak için sevgiyi her çalışmanın esası kılmak gerektiğini dile getirdi.

Eğitimciler ve anne babaların, çocukların yüreğine dokunması, onları sevmesi ve onlara güvendiğini göstermesi gerektiğine işaret eden YILMAZ, "Biz, bunu yaparsak inanıyoruz ki tek bağımlılıkları olacaktır. O da bu ülkeye, bu vatana, bu millete olan sevdasıdır." ifadelerini kullandı.

YILMAZ, yaşanan değişim ve gelişimde gençleri bekleyen bağımlılıkla ilgili risklerin artığına dikkati çekerek, şöyle devam etti: "Yapılması gereken, bu riskleri en aza indirmek, nihayetinde yok etmek. Öğrencilerin her türlü zararlı alışkanlıklardan ve bağımlılıklardan kaçınmasını sağlamak, eğitim sisteminin temel görevlerinden biridir. Eğitim programlarında yapılan güncellemeyle değerler eğitimini, eğitim programlarının ayrılmaz parçası haline getirdik. Her seviyedeki öğretim programı için 10 kök değer belirledik. Bunlar, adalet, dostluk, dürüstlük, özdenetim, sabır, saygı, sevgi, sorumluluk, vatanseverlik ve yardımseverliktir. Aslında bu değerler sadece bizim ülkemize ait değildir, bunlar evrensel değerlerin bir yansımasıdır. Bu kök değerlerin tamamı, öğrencilerin kötü alışkanlıklar edinmelerini önlemeyi ve öğrencilere bağımlılıktan kurtulmaları doğrultusunda davranışlar kazandırmayı amaçlıyor. Sigara, tütün, alkol ve zararlı alışkanlıklardan korunma, uyuşturucu ve uyarıcı maddelerden uzak kalmanın önemi, teknoloji bağımlılığının zararları, Kızılay ve Yeşilay gibi kamu yararına çalışan kurumların önemi gibi konulara da öğretim programlarında yer veriyoruz."

Madde bağımlılığı sorununun başta gençler olmak üzere toplumun tüm ferdleri arasında gizlice yayıldığını, sorun ortaya çıktığında da geç kalınmış olabildiğini anlatan YILMAZ, madde bağımlılığının hiçkimsenin kendisine ve çocuğuna yakıştıramadığı bir sorun olduğunu söyledi. YILMAZ, bütün zararlı alışkanlıklara başlamanın ilk aşamasının sigara olduğunu düşündüklerini ifade ederek, "Bizim gözlemlediğimiz, eğer çocuklarımız sigaradan uzak kalıyorsa, diğerlerine de hiç yanaşmıyor. Sigara adeta bir kapının, pencerenin açılması gibi, yani matruşkanın en dışındaki halkası gibi. Onu geçtikten sonra diğerlerine adım adım ilerlemektedirler." dedi.

İçişleri Bakanlığı ile Milli Eğitim Bakanlığı arasında okullarda güvenli ortamın sağlanmasına yönelik koruyucu ve önleyici tedbirler alınmasına ilişkin protokol imzalandığını hatırlatan YILMAZ, okullarda rehberlik hizmetleriyle kişisel, sosyal, eğitsel ve meslek hizmet alanında çalışmalar yürütüldüğünü, koruyucu ve önleyici çalışmalarla birçok sorunun yaşanmasının önüne geçildiğini kaydetti. YILMAZ, şunları söyledi: "Çocuk ve gençlerin bağımlılık yapıcı maddeler risklerinden korunması amacıyla rehberlik hizmetlerinde önleyici ve koruyucu yaklaşım esastır. Bağımlılıkla mücadele kapsamında Yeşilay ile işbirliği içerisinde Türkiye Bağımlılıkla Mücadele Eğitim Programı hazırlandı. Sigara, alkol, uyuşturucu madde, teknoloji bağımlılığı ve sağlıklı yaşam alanlarında öğrencileri ve öğretmen ve aileleri bilgilendiriyoruz. Her yıl yaklaşık 10 milyona yakın öğrencimizi, 2 milyona yakın velimizi ve 500 binden fazla öğretmenimizi bilgilendiriyoruz, farkındalıklarını artırmaya çalışıyoruz. Program kapsamında ihtiyaca göre eğitici ve uygulayıcı eğitimler devam ettiriliyor. Bugüne kadar 712 öğretmen eğitici olarak yetiştirildi. Eğiticiler aracılığıyla 32 bin rehberlik öğretmenine uygulayıcı eğitim verildi."

Bakan YILMAZ konuşmasının ardından yarışmada dereceye giren öğrencilere ödüllerini verdi.

Edirne İl Millî Eğitim Müdürlüğümüz Şube Müdürü Sayın Yüksel YAZICI’nın da katıldığı törende, yazdığı şiirle edebi dalında Türkiye birincisi olan Emel Özgür Subaşıay Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi 10. Sınıf öğrencisi Tuğçe GICIR ve Danışman Öğretmeni Dilara KELLECİ ödüllerini aldı. 

07-05-201807-05-201807-05-201807-05-201807-05-201807-05-201807-05-2018

 

 

Çavuşbey Mah.Hükümet Aralığı No4 Vilayet yanı Edirne - 284 212 61 22

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.