EDİRNE İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Milli Eğitim Bakan Yardımcısı Sayın Orhan Erdem’in Katılımıyla Roman Çalıştayı Düzenlendi.

Milli Eğitim Bakanlığı Temel Eğitim Genel Müdürlüğü’nce, Mili Eğitim Bakan Yardımcısı Sayın Orhan Erdem’in katılımıyla ilimizde iki gün sürecek olan Roman Çalıştayı düzenlendi.
Milli Eğitim Bakan Yardımcısı Sayın Orhan Erdem’in Katılımıyla Roman Çalıştayı Düzenlendi.

Trakya Üniversitesi Senato Salonu’nda düzenlenen Roman Çalıştayına, Milli Eğitim Bakan Yardımcısı Sayın Orhan Erdem, Trakya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Sayın Erhan Tabakoğlu, Milli Eğitim Bakanlığı Temel Eğitim Genel Müdürü Dr. Sayın Cem Gençoğlu, Milli Eğitim Daire Başkanlarımız Dr. Sayın Adem Orakçı, Tuncay Morkoç, Milli Eğitim Bakanlığı Müşaviri Dr. Sayın Ömer Akar, İl Milli Eğitim Müdürü Sayın Hakan Cırıt ve Roman Dernekleri temsilcileri katıldı.

Çalıştay, saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı.

Milli Eğitim Bakanlığı Temel Eğitim Genel Müdürü Dr. Sayın Cem Gençoğlu, yaptığı konuşmada, “Roman vatandaşlarımız ve Roman öğrencilerimizin okul öncesi eğitimine ve eğitimin devamlılığı sürekliliğini nasıl daha üst seviyelere çıkarabiliriz bununla ilgili 2 günlük bir fikir alışverişinde bulunacağız. Fikir alışverişinde bugüne kadar hep bir başarı elde ettik. SİROMA projesinde elde ettiğimiz sonuçlar burada yeniden değerlendirilecek. Milli Eğitim Bakanlığı buradan yeni bir yol haritası çıkaracaktır. Gerek hükümet eylem planlarında, gerek Milli Eğitim Bakanlığı müfredatlarında bu süreç nasıl daha da güçlendirilebilir. Nasıl daha ileri noktalara taşınabilir. Tek tek ayrıntılı bir şekilde değerlendirmeyi düşünüyoruz. Temel konularımız okula erişim ve devamsızlığın önlenmesi. Okula erişimin arttırılması, okullaştırılma oranlarının daha üst seviyeye çıkarılması ve nasıl bir izleme ve takip sürecinin öğrencilere yönelik aktif hale getirilmesi konularıyla ilgili çok önemli görüşleriniz, önerileriniz olacağını ümit ediyoruz. Bu konular gelecekle ilgili bize ışık tutacaklar. Önümüzde eğitim öğretim yılında nasıl hayata geçirebiliriz bunun tartışmasını yapacağız. Çalıştayın Trakya Üniversitesi ve Edirne’de yapmanın heyecanının yaşıyoruz. Milli Eğitim Bakan Yardımcısı Sayın Orhan Erdem özellikle Roman çocukların okullaşması konusunda hassasiyetleri, sivil toplumla Genel Müdürlüğümüz arasındaki bürokratik süreçleri arasındaki köprü vazifesini görmesi konusunda da bizim ciddi manada destekleyicimiz olmuştur. Kendisine şükranlarımı arz ediyorum. Bu çalıştayın Milli Eğitim Bakanlığımızın bundan sonraki uygulamalarına ciddi katkıları olacağını ümit ediyorum” dedi.

Trakya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Sayın Erhan Tabakoğlu, “Üniversitemiz bünyesinde Roman Enstitüsü kurulmuştur. Bu Roman Enstitüsü nedeniyle de Milli Eğitim Bakanlığı yetkilileri çalıştayı üniversitemizde düzenlemek istediler. Bu bizim için bir gurur kaynağıdır. Okul devamsızlığı yapan öğrencilere nasıl okula devamlılığını sağlayabiliriz. Topluma nasıl kazandırabiliriz fikrinin burada tartışılacak olması, Milli Eğitim Bakanlığı burada oluşturduğu stratejileri tüm Türkiye’ye uygulayacak olması bizleri heyecanlandırıyor. Roman Enstitüsünde bu konuda çalışma yapan akademisyen bulunmaktadır. Okula devamsızlıkla başlayan çocuklar ileride çalıştıkları işlerde de devamsızlık yapıyorlar. Biz çocuklarımızı okula devamlılığını küçük yaşta sağlayabilirsek bütün hayatı boyunca da disiplinli bir şekilde devam edecektir. Bu çalıştay bu yönden çok önem arz etmektedir. Çalıştayın verimli geçmesini temenni ediyorum” dedi.

Milli Eğitim Bakan Yardımcısı Sayın Orhan Erdem, “Ülkemizin güzide kentlerinden biri olan Edirne’de önemli bir konu olan Roman Çalıştayı için bir araya geldik. Medeniyetler beşiği olan ülkemizde kalkınmada birinci öncelliğimiz müreffeh bir Türkiye olarak yolumuza devam etmektir. Amacımız bu yolda kültürler arasında tarihi dokusunu koruyarak daha güçlü ve daha hızlı adımlar atmaktır. Ülkemizde yaşayan Romanlar yüzyıllardır Anadolu’da, Trakya’da Türkiye’nin kültürel yapısını meydana getiren gelenekleri ve değerleri oluşturarak bu toprakların kadim sakinlerinden olmuşlardır.  Anadolu’dan, Marmara’dan, Ege’den, Doğu’dan, Güneydoğu’dan, Karadeniz’den, Akdeniz’den, esen her bir rüzgarın ayrı bir rengiyle tek bir renge bürünerek gönüllere dokunmak yıllardır süre gelen kardeşliği, dostluğu, hoşgörüyü, birlik ve beraberliği güçlendirmiştir. Birlik ve beraberliğe her zaman olduğu gibi daha fazla ihtiyacımız olduğumuz dönemlerdeyiz. Günümüz koşullarda her geçen gün artan nüfus yoğunluğu ve bu noktadaki yeni sorunlara kalıcı çözümler bulma ve geliştirme çabaları yapmamamızı öne çıkarıyor. Başta çocuklarımız ve gençlerimiz olmak üzere tüm vatandaşlarımızın huzur ve refah içinde yaşamalarını, temel ihtiyaçlarını karşılamak, eğitim, sağlık, konut ve istihdam alanlarında sadede günü kurtaran değil köklü ve geleceği içine alan çalışmalar yapma bilicindeyiz. Her insanın en temel haklarında yer alan eğitim hakkı çocuğun kişiliğiyle kendisini ilgilendiren konularda kendisini ifade etme hakkına kişisel ve fiziksel onuruna saygı içerir. Eğitim hakkı vazgeçilmez ve devredilmez bir hak olup herkesi ırk, cinsiyet, etnik, din yada politik görüş, yaş yada engellik haline bakılmaksızın temel eğitimden yararlanmısını ifade eder. Bu sürecin gerçekleşmesini ilk şartı çocuğun nitelikli ve sürekli bir biçimde eğitim hakkından yararlanmısıdır. Bu bağlamda Roman çocuklarımızın eğitime erişim ve devamlılık sağlanmasıyla kaliteli eğitim olanaklarından daha iyi yararlanabilmeleri için stratejiler belirlemek. Çocuklarımızın okullarda karşılaştıkları problemlere işbirliği içerisinde çözümler üretmek amacıyla Milli Eğitim Bakanlığı olarak yürütmekteyiz. Her çocuğun kaliteli eğitim alarak bir üst öğrenime yönlendirilmesi gerekliliği bilinciyle bu çalışmaları yapıyoruz. Bakanlık olarak özellikle son yıllarda başta dezavantajlı çocuklarımız olmak üzere tüm öğrencilerimiz eğitim imkanlarından eşit olarak yararlanmalarını sağlamak hassasiyeti içerisindeyiz. Bu kapsamda aldığımız kararlar, yürüttüğümüz çalışmalar, birbirini tamamlar niteliktedir. Bu ana başlıklar hükümet programımızda da yer almaktadır. Roman çocuklarımızın okula kayıt olma ve devam etmekte sıkıntı yaşandığı görülmektedir. Bu sıkıntı ileride çocuklarımızın iş hayatında yer almalarında da sorun teşkil etmektedir. Burada yapacağımız çalışmayla bu sorunlara sağlam ve köklü çözüm bulacağımıza inanıyorum” dedi.

Trakya Üniversitesi Uygulamalı Bilimler Yüksek Okulu Müdür Yardımcısı Doç. Dr. Emel Gönenç Güler, “Roman Vatandaşlara yönelik mevcut durum değerlendirmesi”nde bulundu.

Adnan Menderes Üniversitesi, Hemşirelik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. E. Didem Evci Kiraz, Adnan Menderes Üniversitesi Romanlar Uygulama ve Araştırma Merkezi’nin genel çalışmaları ve saha uygulamalarına örnekleri hakkında bilgilendirme yaptı.

Merkez Meriç İlkokulu Okul Müdürü Azize Firdevs Turan, Roman Vatandaşların Entegrasyonu için Türkiye´deki İyi Uygulamalar konusunda bilgiler aktardı.

Roman Federasyonu temsilcileri, Bahattin Ulusoy ve Adnan Demirez Roman vatandaşların mevcut durumu hakkındaki Değerlendirme yaptılar.

 

18-01-201818-01-201818-01-201818-01-201818-01-201818-01-201818-01-201818-01-201818-01-201818-01-201818-01-201818-01-201818-01-201818-01-2018

Çavuşbey Mah.Hükümet Aralığı No4 Vilayet yanı Edirne - 284 212 61 22

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.