EDİRNE İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Mimar Sinan Ölümünün 427. Yılında Anıldı

      Mimar Koca Sinan, 8-10 Nisan Mimar Sinan Anma Günü Etkinlikleri kapsamında 09 Nisan 2015 Perşembe günü Edirne Halk Eğitim Merkezi ve ASO Müdürlüğü Mimar Kemaleddin Çok Amaçlı Salonunda gerşekleşen program ile anıldı. 
Mimar Sinan Ölümünün 427. Yılında Anıldı

       Kanuni Sultan Süleyman dâhil üç büyük Osmanlı padişahı döneminde yaşamış, dünyanın en büyük mimar ve yapı sanatçılarından Mimar Sinân Âgâ veya Koca Mi’mâr diye anılan, mimarların piri, büyük yapı ustası Mimar Sinan, Edirne Halk Eğitim Merkezi ve ASO Müdürlüğü Mimar Kemaleddin Çok Amaçlı Salonda düzenlenen program ile anıldı.

      Anma programı kapsamında Serhat İMKB Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi 12. Sınıf öğrencisi Damla Başak GUKSU tarafından çekilen fotoğraflardan oluşan “Şehr-i Rüya” isimli fotoğraf sergisinin açılışı İl Millî Eğitim Müdürümüz Sayın Hüseyin ÖZCAN tarafından yapıldı.

       Fotoğraf sergisi açılışı öncesinde İl Millî Eğitim Müdürümüz Sayın Hüseyin ÖZCAN yapmış olduğu konuşmasında “Mimar Sinan Osmanlı döneminin yetiştirdiği en büyük şahsiyetlerinden biridir. 49 yıl baş mimarlık görevini layıkıyla yerine getirmiş, camiler, hanlar, imaretler, köprüler, mescitler olmak üzere toplamda 375 eser yapmıştır. İlimizde, herkesin bildiği, bizi onurlandıran Dünya Kültür Mirası olan, ustalık eserim dediği Selimiye Camii bulunmaktadır. Selimiye Camii asırlara meydan okuyan bir camiidir. Mimar Sinan gibi şahsiyetleri ülkemiz insanlarının arasından çıkaracağımızı ben ümit ediyorum. Programda emeği geçen herkese teşekkür ediyorum” dedi.

       Sergi açılış kurdelesinin kesilmesinin ardından İl Millî Eğitim Müdürümüz ve beraberindekiler sergiyi gezdiler.

      Mimar Sinan’ı Anma Programı Mimar Kemaleddin Çok Amaçlı Salonunda Edirne Serhat İMKB Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi tarafından hazırlanan program ile devam etti.

      Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı ile başlayan program okul öğretmeni tarafından “Mimar Koca Sinan” adlı konuşma ve okulun öğrencisi tarafından okunan “Mimar Sinan” adlı şiir ile devam etti.  

       Osmanlı Devleti’nin baş mimarı olan ve günümüzde bile eserlerinin mükemmelliği ile göz kamaştıran, dünyanın en büyük mimar ve yapı sanatçılarından Mimar Sinan’ı Anma programı, “Ben Mimar Sinan” adlı tek kişilik oyunun sahnelenmesinin ardından Müzik Dinletisi ile sona erdi.      

2   2   22   2   22   2   22   3   33

Çavuşbey Mah.Hükümet Aralığı No4 Vilayet yanı Edirne - 284 212 61 22

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.