EDİRNE İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Müdürlüğümüz ile Trakya Üniversitesi Arasında İşbirliği Protokolü İmzalandı.

12 Şubat 2016 Cuma günü saat 10.00’da Trakya Üniversitesi Rektörlüğü toplantı salonunda imzalanan protokol ile Müdürlüğümüze bağlı okullar ile Trakya Üniversitesine bağlı fakülteler arası bilimsel, sosyal, kültürel ve sanatsal işbirliği gerçekleştirilecektir.
Müdürlüğümüz ile Trakya Üniversitesi Arasında İşbirliği Protokolü İmzalandı.

Trakya Üniversitesi Rektörü Sayın Prof. Dr. Yener YÖRÜK imza töreni açılış konuşmasında, “Bugün Edirne eğitimi için önemli bir gün. İl Millî Eğitim Müdürlüğümüz ile Trakya Üniversitemiz arasında yapılan çalışmaların neticesinde protokol imzalayacağız. O anlamda ben Millî Eğitim Müdürlüğünden gelen değerli yöneticilerimize hoş geldiniz diyorum” dedi.

İl Millî Eğitim Müdürümüz Sayın Hüseyin ÖZCAN imza töreninde yapmış olduğu konuşmasında, “Hakikaten bizim için anlamlı bir gün. Üniversite bizim için bir anlamda ikinci adres oldu. Nitelikli ve özgün pek çok projeyi üniversiteyle birlikte gerçekleştiriyoruz. Bugünkü protokol çok anlamlı, Edirne’mizin göz bebeği beş tane ortaöğretim düzeyinde eğitim veren kurumumuz var. Bu beş okulumuzun üniversitemizin beş fakültesi ile birlikte hayata geçireceği bir protokol. Tıp Fakültesi, Eğitim Fakültesi, Güzel Sanatlar Fakültesi, Mühendislik Fakültesi ve Fen Fakültesi ile beraber bir protokol bu.

Buradaki amacımız, ortaöğretim öğrencilerimizin çağın gerektirdiği bilgi ve becerilerle donanmış bir şekilde yükseköğrenime, mesleğe, hayata hazırlamak için, bilim, sanat, sosyal anlamda bir işbirliği sağlamak. Bu protokol kapsamında birtakım sergiler, seminerler, çalışmalar, konferanslar ve çalıştaylar düzenlenecek. Özellikle lise öğrencilerimizin üniversitemize bağlı fakülteleri ziyaret etmeleri, laboratuvarları, atölyeleri kullanabilmeleri, ortak sergiler düzenlemeleri imkân dâhilinde olacak.

Daha önceki çalışmalarımızda, üniversitemizdeki kütüphaneyi öğretmenlerimizin kullanımına açmıştık. Şimdi öğrencilerimizin de üniversitemizin kütüphanesinden yararlanabilmeleri söz konusu olacak. Güzel tarafı zaman ve yer durumuna göre üniversite öğretim üyelerimiz hem meslek tanıtımı anlamında hem de ders anlamında öğrencilerimize katkıda bulunabilecekler. Ve yine bu protokol ile ulusal ve uluslararası proje hazırlanmasında işbirlikleri yapılacak. Akademik camianın yönlendirmesi, bu çocuklarımızı yüreklendirmesi onlara destek vermesi inanıyorum ki eğitim kalitemizi ciddi seviyede yükseltecek.

Bize şu ana kadar vermiş olduğu tüm desteğinden dolayı Sayın Rektörümüze ve ekibine çok teşekkür ediyorum, imzalanan protokolün öğrencilerimiz için hayırlı olmasını temenni ediyorum” dedi.

Trakya Üniversitesi Rektörü Sayın Prof. Dr. Yener YÖRÜK yapmış olduğu konuşmasında, “Ülkemizde eğitime aktarılan kaynaklar günden güne artmaktadır. Ancak önemli olan bu kaynakların etkili ve verimli olarak kullanılmasıdır. Bu anlamda Üniversitemizin artan olanaklarını liselerimizde bulunan öğrenciler ile paylaşmak bizim görevimizdir. Aynı zamanda gençlerimize bilimi ne kadar sevdirebilirsek, ileride yapacakları meslekleri onlara ne kadar iyi tanıtabilirsek bizim için o kadar iyi. Üniversitemizin bütün imkânları ve kapasitesi öğrencilerimize açıktır. Liseyi bitiren öğrenciler umarız Trakya Üniversitesi’nin öğrencileri olacaklar. Öğrencilerimiz burada sanatsal olarak müzelerimizden yararlanabilirler, yayınlarımızdan yararlanabilirler. Elektro mikroskop ile bir hücreyi inceleyebilir ve TUTAGEM´de bulunan Foucault sarkacı ile dünyanın döndüğünü görebilirler. Değişik kimyasal analizleri yapabilirler. Mühendislik Fakültesinde öğrencilerimizin ürettiği elektrikli araba Pehlivan’ı görebilirler. Eğitim Fakültesi’nde yeni eğitim metodolojilerini görebilirler. Gençlerimizin Üniversitemizin olanaklarını kullanmaları bu anlamda bizim için sevindiricidir” dedi.

Konuşmaların ardından protokolün İl Millî Eğitim Müdürümüz Sayın Hüseyin ÖZCAN ile Trakya Üniversitesi Rektörü Sayın Prof. Dr. Yener YÖRÜK tarafından imzalanması ile imza töreni sona erdi.

Törende, protokolde imzaları bulunan Müdürlüğümüze bağlı Edirne Sosyal Bilimler Lisesi, Süleyman Demirel Fen Lisesi, Edirne Lisesi, 85. Yıl Cumhuriyet Anadolu Lisesi ile Hasan Rıza Güzel Sanatlar Lisesi idarecileri ile Trakya Üniversitesinden, Eğitim Fakültesi, Mühendislik Fakültesi, Güzel Sanatlar Fakültesi, Tıp Fakültesi ile Fen Fakültesi Dekanları hazır bulundular.

İmzalanan protokol ile protokol kapsamındaki liseler ve Trakya Üniversitesi arasında gerçekleştirilecek olan işbirlikleri şu şekildedir;

Protokol ile okullarımızın ihtiyaç duyabileceği hizmet içi eğitim, eğitimin altyapısının iyileştirilmesi, öğretim süreçlerinin değerlendirilmesi, öğretim programının zenginleştirilmesi, seminer ve projelerin nitelik yönünden geliştirilmesi veya öğretim desteği sağlanması konularında Trakya Üniversitesi tarafından uzmanlık desteği sağlanacaktır.

Öğrencilerimiz Üniversitenin akademik ve araştırma birimlerini ziyaret ederek, birimlerde bulunan laboratuvarları, atölyeleri kullanarak ortak sergiler düzenleme imkânı bulacaklar.

Üniversitede, ortaöğretime yönelik ortaöğretim öğretmen yetiştirme programlarında öğretmenlik uygulaması ve okul deneyimi derslerine devam eden öğretmen adaylarının stajlarını taraflarca belirlenecek kapsam ve koşullarda Müdürlüğümüze bağlı liselerde yapılmasına imkân verilecektir.

Lise öğrencileri ve öğretmenlerinin, Üniversite Kütüphanesinin kapasitesi ve öğrenci yoğunluğu göz önüne alınarak Kütüphane yönetimi tarafından uygun görülecek zaman aralığında Üniversite kütüphanesinden istifade edeceklerdir. Kopya almaları gerektiğinde bedeli ödenmek suretiyle alabileceklerdir.

Uygun görülen konu, zaman, yer ve şartlarda Üniversite öğretim üyeleri tarafından öğrencilerimize dersler verilecek ve mesleki tanıtım seminerleri düzenlenecektir.

Liselerimizde bilim eğitimini geliştirmek amacıyla yapılacak çalışmalarda oluşturulacak komisyonlara Üniversite tarafından uygun görülen şartlarda personel desteği sağlanacak ve akademik kurullar oluşturulacaktır.

Öğrencilerimizin, Üniversitenin düzenleyeceği bilim, spor ve kültürel etkinliklere katılması ve uygun görülen etkinliklerde Üniversiteden okullarımıza konuşmacıların gelmesine imkân sağlanacaktır.

Üniversite ve liselerimiz tarafından ulusal veya uluslararası kaynaklardan finanse edilmek üzere ortak proje önerileri hazırlanması, yürütülmesi, uluslararası programlara birlikte proje sunulması hususlarında taraflarca uygun görülen çerçeve ve kapsamda işbirlikleri gerçekleştirilecektir.

Liselerimiz tarafından talep edilen ders ve konularda fakülteler tarafından uygun görülen yer, zaman ve şartlarda Trakya Üniversitesinin öğretim üyeleri tarafından sunumlar yapılacak ve fakülteler tarafından uygun görülen zamanlarda öğrencilerimizin ders izlemelerine izin verilecektir.

Basım ve yayını Üniversitece yapılan ve Üniversite idaresi tarafından uygun görülen yayın ve materyaller liselerimize ücretsiz dağıtılacaktır.

12-02-2016   12-02-2016   12-02-201612-02-2016   12-02-2016

Çavuşbey Mah.Hükümet Aralığı No4 Vilayet yanı Edirne - 284 212 61 22

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.