EDİRNE İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Müdürlüğümüz İle Türk Böbrek Vakfı Arasında İşbirliği Protokolü İmzalandı.

Edirne İl Millî Eğitim Müdürlüğümüz ile Türk Böbrek Vakfı arasında, sağlıklı nesiller yetişmesi açısından önemli rol oynayan “Beslenme Alışkanlıkları ve Hayat Tarzı Önerileri” eğitimlerini içerir işbirliği protokolü imzalandı.
Müdürlüğümüz İle Türk Böbrek Vakfı Arasında İşbirliği Protokolü İmzalandı.

Müdürlüğümüz Arda Toplantı Salonunda 04 Eylül 2018 Salı günü düzenlenen protokol imza törenine, İl Millî Eğitim Müdürümüz Sayın Hakan Cırıt, Edirne İl Sağlık Müdürü Sayın Dr. Ali Cengiz Kalkan, Türk Böbrek Vakfı Genel Başkanı Sayın Timur Erk, Türk Böbrek Vakfı Tekirdağ Diyaliz Merkezi Koordinatörü Sayın Ali Arda, ile Türk Böbrek Vakfı yetkilileri ve basın mensupları katıldı.

İl Millî Eğitim Müdürümüz Sayın Hakan Cırıt, obezitenin böbrek sağlığını doğrudan etkileyen kriterlerden birisi olduğunu söyleyerek, ülkemizde 3 milyondan fazla obez nüfusun 1,8 milyonunu 0-18 yaş aralığındaki çocuk ve gençlerimizin oluşturduğunun yapılan araştırmalarda tespit edilmiş olduğunu belirtti.

Müdürlüğümüz ile Türk Böbrek Vakfı arasında imzalanan protokoller çerçevesinde çocuklarımızda ve ebeveynlerinde bilinçlendirme ve farkındalığı arttırılması yönünde çalışmalar yürütüldüğünü belirten İl Millî Eğitim Müdürümüz, ortak çalışmaların yürütüldüğü ilk iki dönemde toplam 10.953 ilk ve orta öğrenimdeki öğrencimize eğitimlerin verildiğini söyledi.

Müdürlüğümüz ile Türk Böbrek Vakfı arasında işbirliğinin imzalanan protokol ile öğrencilerimize yönelik eğitimlerin 2018-2019 eğitim-öğretim yılında da devam edeceğini söyleyen İl Millî Eğitim Müdürümüz, bu çerçevede 2018-2019 Eğitim-Öğretim yılında Edirne İlimiz ve ilçelerimizde ilk ve orta öğrenimde eğitim gören 7,500 öğrencimize eğitim verilmesinin hedeflendiğini söyledi.

Vücudumuzda bulunan Böbreğin insan sağlığı için önemine değinen İl Millî Eğitim Müdürümüz, öğrencilerimize verilecek eğitimlerle velilerimize de ulaşılacağının ve öğrencilerimiz vasıtasıyla velilerimizin de sağlıklı beslenme konusunda farkındalık kazanmasının sağlanacağının hedeflendiğini söyledi.

Protokolün hazırlanmasında ve uygulanmasında emeği geçen herkese teşekkür eden İl Millî Eğitim Müdürümüz Sayın Hakan Cırıt, imzalanan işbirliği protokolün hayırlı olması dileklerinde bulundu.        

Türk Böbrek Vakfı Genel Başkanı Sayın Timur Erk, çocuklarda obezite oranının artmasının tehlikelerine dikkat çektiği konuşmasında, bu tehlikeli durumla mücadelenin başında eğitimin geldiğini söyledi.

Birçok ilde obezite ile mücadele ve sağlıklı beslenme konularında çalışmalar yürütüldüğünü söyleyen Sayın Erk, Vakıf olarak çocuklarda obezite ile mücadelenin en öncelikli konularının başında geldiğini söyledi.

Aşırı tuz ve şeker kullanımının insan sağlığına zararlarına değinen Sayın Erk, bilinçli tüketim konusunda farkındalık oluşturacak çalışmaların yapılmasının gerekliliğinden bahsederek, imzalanacak olan işbirliği protokolünün hayırlı olması dileklerinde bulundu. 

İl Sağlık Müdürü Sayın Dr. Ali Cengiz Kalkan, yapmış olduğu konuşmasında, Türk Böbrek Vakfı’nın vatandaşlarımızın böbrek sağlığı için geçmişten günümüze sürdüğü çalışmaların takdire şayan olduğunu söyleyerek, Edirne İl Millî Eğitim Müdürlüğünün çocukların sağlığına gösterdiği hassasiyetin de aynı şekilde takdire şayan olduğunu söyledi.

İl Sağlık Müdürlüğü olarak, çocuklarımızın sağlığı için koordineli çalışmalara devam edileceğini belirten Sayın Kalkan, vatandaşlarımızın sağlıklı beslenmeleri konusunda bilinçlenmeleri ve ileride ortaya çıkabilecek sağlık problemlerine önceden farkındalık oluşturmak, bu gibi oluşabilecek sağlık problemlerinden korumak için tüm paydaşlarla çalışmaların devam edeceğini söyledi.

Obezitenin çağımızın getirdiği hastalıklarından olduğunu belirten Sayın Kalkan, obezite ile mücadele kapsamında İl Sağlık Müdürlüğü olarak yapılan çalışmalardan söz ederek, sağlıklı beslenme ve düzenli spor yapmanın ve bol su içmenin sağlıklı yaşam için önemine vurgu yaptı.

İl Sağlık Müdürü Sayın Dr. Ali Cengiz Kalkan, imzalanan protokolün hayırlı olması dileklerinde bulundu.

Konuşmaların ardından Beslenme Alışkanlıkları ve Hayat Tarzı Önerileri protokolü İl Millî Eğitim Müdürümüz Sayın Hakan Cırıt ile Türk Böbrek Vakfı Genel Başkanı Sayın Timur Erk tarafından imza altına alındı.

Protokol imza törenini ardından, Türk Böbrek Vakfı Genel Başkanı Sayın Timur Erk ve Türk Böbrek Vakfı Tekirdağ Diyaliz Merkezi Koordinatörü Sayın Ali Arda tarafından Edirne İl Millî Eğitim Müdürlüğümüz personeline yönelik, obezite ile mücadele ve sağlıklı yaşam konularında bilgilendirme yapıldı.

04-09-201804-09-201804-09-201804-09-201804-09-201804-09-201804-09-201804-09-2018

Çavuşbey Mah.Hükümet Aralığı No4 Vilayet yanı Edirne - 284 212 61 22

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.