EDİRNE İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Müdürlüğümüz Müzik Öğretmenleri Topluluğundan “Millî Birlik ve Dayanışma” Konseri

Edirne Valiliği himayelerinde İl Millî Eğitim Müdürlüğümüzün organize ettiği ilimiz öğretmenlerinden oluşturulan müzik topluluğu tarafından geçmişten günümüze farklı yörelerden türkülerimizin seslendirildiği “Millî Birlik ve Dayanışma” konseri 27 Aralık 2016 Salı günü saat 20.00 de Trakya Üniversitesi Konservatuar Salonunda gerçekleştirildi.
Müdürlüğümüz Müzik Öğretmenleri Topluluğundan “Millî Birlik ve Dayanışma” Konseri

Türküler değil midir? Buram buram hasret kokan toprak gibi; Emek gibi, ekmek gibi, bir çocuğun elindeki taze somun gibi… Türküler değil midir? Dünyanın en muhteşem gelini, en sabırlı anası… Türküler değil midir? Özümüz, sözümüz, gözümüz; yollarda yoldaş olup dağlar denizler aşan bizimle…

Edirne Valiliği himayelerinde İl Millî Eğitim Müdürlüğümüzün organize ettiği ilimiz öğretmenlerinden oluşturulan müzik topluluğu tarafından geçmişten günümüze farklı yörelerden türkülerimizin seslendirildiği “Millî Birlik ve Dayanışma” konseri 27 Aralık 2016 Salı günü saat 20.00 de Trakya Üniversitesi Konservatuar Salonunda gerçekleştirildi.

Konser, Cumhuriyetimizin Kurucusu Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk, silah arkadaşları ve 15 Temmuz Demokrasi Şehitleri ile bu vatan için canını feda eden tüm şehitlerimizin manevi huzurlarında Saygı duruğundan bulunulması ve akabinde İstiklal Marşımızın okunması ile başladı.

İl Millî Eğitim Müdürümüz Sayın Hüseyin Özcan, konser öncesinde yapmış olduğu konuşmasında: “Asırlar boyu süregelen tecrübelerimizin nihayetinde şekillenen türkülerimiz,  önemli kültürel miraslarımızdan biridir. Orta Asya’dan Anadolu’ya taşıdığımız ve bu coğrafyada adeta yeniden şekil verdiğimiz Türkülerin,  milletimiz açısından ne kadar vazgeçilmez olduğunu,  türkünün çağrısına kulak verip bu salonu dolduran bütün dinleyiciler bilirler. Türküyü milletimiz açısından bu kadar önemli ve vazgeçilmez kılan elbette onun bu tarih köklerimizle olan derin bağıdır. Bu derin bağlar bizi sadece geçmişe bağlamakla kalmaz aynı zamanda geleceğe de taşır. Bir köprü olarak türkülerin geçmişten geleceğe taşıdığı en büyük değer şüphesiz hissiyatımızdır.

Dilimizin bütün imkânları, müziğimizin bütün sesleri türkülerde ölümsüzleşir, türkülerde can bulur. Anadolu’nun bütün renklerini eserlerinde yansıtmaya çalışan Bedri Rahmi’yi bile şairliğinden utandıran türkülerimizin gücü öylesine etkilidir ki, türkülerimiz dün olduğu gibi bu gün de yürekleri dağlamaya, gönülleri coşturmaya devam ediyor: Huma Kuşunun kanatlarında ayrılığın acısını duymayan, Yemen Türkü’sünü dinlerken Cihan Harbinde gidip de gelmeyenlerin ıstırabını yaşamayan, Sarı yıldızın peşine takılıp kervanların izini sürmeyen, Turnalarla adeta bütün bir Anadolu’yu dolaşmayan eminim ki yoktur aramızda. Türkülerle gömülmek isteyen sanatkârın çağrısı boşuna değildir?

Türkülerin bizi düşürdüğü haller saymakla bitmez. Bizi ağlatan da türkülerdir, güldüren de… Kederimizin de sevincimizin de dile geldiği bir türkü mutlaka vardır. Bunaldığımız anda da sevindiğimiz halde de farkında olmadan dudaklarımıza bir türkünün ezgisi gelip konar. “Altlarında imza yok ama, içlerinde yürek var!” diyen şair ne güzel söylemiş! Ölen annesinin sevdiği türküyü radyoda duyduğunda, bu türküyü ona dinletmek arzusu ile annesinin mezarına koşan film kahramanın hikâyesi, aslında hepimizin hikâyesidir. Sazın tellerinden, türkücünün dilinden dökülen duygularımızdan başka nedir ki? Nedir bu aşkın elinden ve türkülerin dilinden çektiğimiz?

Edirne İl Milli Eğitim Müdürlüğü olarak sanata, sosyal ve kültürel faaliyetlere ne kadar önem verdiğimizi yakından biliyorsunuz. Amacımız, türkülere hak ettiği değeri verebilmek. Kendi sorumluluk alanımızda bunu başarabilirsek ne mutlu bize.

Bu akşam gerçekleştirilecek olan konserin en önemli özelliği bütün sazende ve hanendelerin bizim öğretmenlerimiz oluşu. Çok fedakar ve kıymetli öğretmenlerim bu konseri hazırlamak için günlerce ter döktüler, özveriyle bir araya geldiler ve çalıştılar.

En önemlisi ve en güzel tarafı da milli birlik ve beraberlik amacıyla, bir dayanışma amacıyla bu konseri düzenlemiş olmamız. Çok zor bir dönemden geçtiğimizi hepiniz biliyorsunuz. 15 Temmuz gibi çok acı bir süreci yaşadık ve hâlâ etkileri devam ediyor. Yedi düvelle mücadele eden bir ülke var. Bu nedenle diyoruz ki Allah devletimize Milletimize zeval vermesin.

İnanın bizim hiçbirimizin gideceği başka bir vatan yok. Her türlü etnik kökeniyle, inancıyla, düşüncesiyle bir ve bir arada yaşayacağımız tek ülke burası.  Bu nedenle her zamankinden daha fazla birlik ve beraberliğe ihtiyacımız var. Unutmayınız ki Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün kurmuş olduğu bu Cumhuriyeti emanet ettiği gençliği yetiştiren de siz öğretmenlersiniz. Bu nedenle bizlerin yükü ve misyonu çok çok önemli. Bu nedenle toplumda bir çimento vazifesi görmek durumundayız. Bunu da yaptığınızdan hiç şüphemiz yok. Bir olacağız, beraber olacağız; Tek Vatan, Tek Bayrak, Tek Millet ve Tek Türkiye olarak Türkiye Cumhuriyeti Devletini ilelebet payidar kılacağız. Bundan hiç kimseniz şüphesi olmasın.   

Bu duygu ve düşüncelerle, bu programın gerçekleşmesine vesile olan değerli öğretmenlerime, her projemizde olduğu gibi bu konserde de maddi-manevi desteklerini esirgemeyen Valimiz Sayın Günay Özdemir´e teşekkür ediyor, sizleri Türkülerin eşsiz nağmeleri ile baş başa bırakıyorum.” dedi.

Birlik ve beraberliğimizin barış elçisidir dünden bu güne uzanan yarına ilerleyen Türküler.

Türküler yaşasın, yakılmasın türküler, sesi kesilmesin, dokunuşu eksik kalmasın ruhumuzdan, büyüsü, tılsımı hep içimizde olsun ki iyileştirici birleştirici hep bizimle olsun.

Öğretmenlerimizden oluşan topluluğun farklı yörelerimizden birbirinden güzel türkülerimizi seslendirdiği ve konseri dinleyen türkü severlerin beğenisini toplayan  “Millî Birlik ve Dayanışma” konserinin ardından İl Millî Eğitim Müdürümüz Sayın Hüseyin Özcan, müzik topluluğunda ki öğretmenlerimize teşekkür ederek çiçek takdiminde bulundu.

28-12-2016   28-12-2016   28-12-201628-12-2016   28-12-2016   28-12-201628-12-2016   28-12-2016   28-12-201628-12-2016   28-12-2016   28-12-2016

Çavuşbey Mah.Hükümet Aralığı No4 Vilayet yanı Edirne - 284 212 61 22

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.