EDİRNE İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Nilüfer Hatun Anaokulu Edirne ve Burgas İçin Masal Yazalım Projesi Sona Erdi.

Nilüfer Hatun Anaokulu Edirne ve Burgas İçin Masal Yazalım Projesi Sona Erdi.

Avrupa Birliği Bakanlığının ulusal otorite görevini yürüttüğü Interreg-IPA Bulgaristan – Türkiye Sınır Ötesi İşbirliği Programının birinci teklif çağrısı kapsamında yürütülmekte olan 020 sayılı ‘’Edirne ve Burgas için masal yazalım’’ isimli projemiz  20 Mart 2017 ile  20 Haziran 2018 tarihleri arasında Edirne Nilüfer Hatun Anaokulu ve Bulgaristan Burgas Valshebstvo Anaokulu arasında uygulanmaktadır.

Proje ile ortak  kültür miras potansiyelinin ve sınır ötesi bölgenin kaynaklarının korunması ve yaygınlaştırılması için ortak bir yaklaşım ve önlemlerin uygulanması, ortak mirasın ve kalkınmanın  eğitim ve bilinçlendirme yoluyla  sürdürülebilir kılınması için girişimlerde bulunulması genel olarak hedeflenmiştir.

Dolayısıyla  etkileşimli ve geleneksel oyunlar, folklor ve yiyecek festivalleri düzenlenerek, bölgesel, ulusal ve uluslararası düzeyde ortak kültürel ve tabiat mirasının değerleri  hakkında farkındalık oluşturulması özel amaçlarımızdır. Her iki anaokulundaki çocuklar  ve aileleri birbirleriyle tanışarak kendi tarih ve kültürlerinin yanı sıra sınır ötesi bölge hakkında da fikir sahibi olmaları öğrencilerimizde bir kimlik ve gurur duygusu vermiştir.

Proje etkinliklerinin sonuncusu olan yemek festivali etkinliği kapsamında velilerimiz tarafından öğrencilerimiz eşliğinde  İlimize  özgü yöresel yemekler yapıldı.

Nilüfer Hatun Anaokulu bahçesinde düzenlenen programa İl Millî Eğitim Müdürümüz Sayın Hakan Cırıt, Nilüfer Hatun Anaokulu ile Bulgaristan Burgas Valshebstvo Anaokulu yönetici, öğretmen, öğrencileri ile velileri katıldı.

İl Millî Eğitim Müdürümüz Sayın Hakan Cırıt, komşu iki ülkenin anaokulu öğrencilerinin erken yaşta farklı kültürleri tanımalarının, farklı kültürlerden gelen yaşıtlarıyla arkadaşlıklar edinmelerinin önemli olduğunu söylediği konuşmasının devamında öğrencilerimiz birbirlerinin kültürünü masallarla öğrenme, birbirlerinin şehrini oyunlarla öğrenme imkânı buldular diyerek, projede emeği geçen herkese teşekkür etti.

Program, iki ülke öğrencilerinin gösterileri, etkinliğe katılan öğrencilere sertifikalarının verilmesi ve hazırlanan yemeklerden oluşan serginin açılmasının ardından sona erdi.

08-06-201808-06-201808-06-201808-06-201808-06-201808-06-2018

Çavuşbey Mah.Hükümet Aralığı No4 Vilayet yanı Edirne - 284 212 61 22

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.