EDİRNE İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Ödül Töreni Gerçekleştirildi

      “Toplum Farkında ise Engelimin Önemi Yok” konulu hikaye yarışmasında dereceye giren öğrencilere ödülleri Halk Eğitim Merkezi ve ASO Müdürlüğü Mimar Kemaleddin Çok Programlı Salonda gerçekleştirilen törenle verildi
Ödül Töreni Gerçekleştirildi

     3 Aralık Dünya Engelliler Günü nedeniyle Türkiye Özürlüler Eğitim Vakfı (ÖZEV) ile Öğretmen Hüseyin Hüsnü Tekışır Eğitim Araştırma Geliştirme Vakfı tarafından Edirne Valiliğimizin desteği ile düzenlenen “Toplum Farkında ise Engelimin Önemi Yok” konulu hikaye yarışmasında dereceye giren öğrencilere ödülleri Halk Eğitim Merkezi ve ASO Müdürlüğü Mimar Kemaleddin Çok Programlı Salonda gerçekleştirilen törenle verildi        

      Törene Edirne Valimiz Sayın Dursun Ali ŞAHİN, İl Emniyet Müdürümüz Sayın Rahmi BAŞTUĞ, Türkiye Özürlüler Eğitim ve Dayanışma Vakfı (ÖZEV) Mütevelli Heyeti Başkanı Sayın Saime TOPTAN, Öğretmen Hüseyin Hüsnü Tekışır Eğitim, Araştırma ve Geliştirme Vakfı Sayın Betül TEKIŞIR TURAN, il protokolü, eğitim idarecileri, öğretmenler ve öğrenciler katıldı.

      Saygı Duruşu ve İstiklal Marşının ardından günün anlam ve önemine ilişkin konuşma yapan Edirne Valimiz Sayın Dursun Ali ŞAHİN konuşmasında, “Saygıdeğer müdürlerim, değerli mesai arkadaşlarım, Ankara’dan İlimize teşrif eden iki vakfın değerli başkanları, hanımefendiler, beyefendiler, sevgili çocuklar; bu güzel ortamda sizlerle beraber olmanın mutluluğu içerisinde hepinizi en derin sevgi ve saygıyla selamlıyorum, hoş geldiniz diyorum.

     3 Aralık Dünya Engelliler Gününü kutladık. Dolayısıyla birtakım ziyaretler gerçekleştirdik. Tabi ki engelli vatandaşlarımızın yaralarına çare olmak kolay değil. Ama şu gerçek ki engelli vatandaşlarımızın sorunlarına çözüm için için son yıllarda çok gelişim gösterildi. Önceden evinde neredeyse sandukada olan engelli vatandaşlarımız artık parklarda, sokaklarda, misafirliklerde dolaşmaya başladı. Tabi ki bunun bir sebebi var. Devletin engelli vatandaşlarımızın yanlarında olması, sıkıntılarına çözüm olması güzellikler getirdi. Biliyorsunuz Edirne’miz şifahaneleriyle ünlü bir şehrimiz. 1400 lü yıllarda Avrupa’da akıl hastanelerinde hastalar zincire vurulurken, ölüme terkedilirken o dönemde ilimizde akıl hastaları su ile musiki ile tedavi edildi. O günün tedavi hassasiyetini bugün okullarımızda görmek bizi son derece memnun etmektedir. Marmara Bölgesi düzeyinde yapılan hikaye yarışmasının sonuçları biraz sonra belirtilecek, kendilerine ödüller verilecek. Bu ödül töreninde, konferansta sizlerle birlikte olmanın huzuru içerisindeyim. Sizlere katılımınızdan dolayı teşekkür ediyorum” dedi.

    Öğretmen Hüseyin Hüsnü Tekışır Eğitim, Araştırma ve Geliştirme Vakfı ile Türkiye Özürlüler Eğitim ve Dayanışma Vakfının Tanıtım Filmlerinin gösterildiği ödül töreninde Sayın Betül TEKIŞIR TURAN, “ Edirne’ye ilk 1995 yılında geldik, bir rehberlik araştırma merkezinin daha iyi bir ortama taşınması için. Daha sonra 2000 yıllarda geldiğimizde o 180 m2’lik alanın çok güzel tarihi bir binaya taşındığını görünce iyi anlamda çok etkilenmiştik, Saime Hanımla birlikte yaptığımız bu çok anlamlı çalışmanın Edirne’de olmasını babam çok arzu etmişti. Burada onu sizlerin huzurunda saygıyla anıyorum ve ruhu şad olmasını diliyorum” dedi.

    Türkiye Özürlüler Eğitim ve Dayanışma Vakfı Mütevelli Heyet Başkanı Sayın Saime TOPTAN yapmış olduğu konuşmasında, “Edirne’mizde 3 Aralık Dünya Engelliler Günü etkinlikler çerçevesinde Marmara Bölgesinde yapılan yarışmanın ödül törenini bugün sizlerin katılımıyla gerçekleştiriyoruz. Her iki vakıf için büyük bir gurur ve onur. Huzurunuzda bu gurur ve onuru yaşatan Sayın Valimize, misafirlerimizi ve bizi en iyi şekilde ağırlayan değerli hanımefendiye huzurunuzda teşekkür etmek istiyorum. Ayrıca Sayın İl Millî Eğitim Müdürümüze, Millî Eğitim Müdürlüğümüzün yetkililerine teşekkür etmek istiyorum.

    Değerli konuklar; Önemli olan birlikte yaşamak beraber yaşamaktadır. Engellisiyle, yaşlısıyla, hastasıyla herkes bu ülkeye ait olduğunu, bu kente ait olduğunu hissederek beraber ve bağımsız olarak yaşayabiliyorsa eğer işte o zaman biz çağdaş ülke olma yolunda gereken adımları atıyoruz demektir. Bu sene hikayemizin konusu “Eğer Toplum Frakında İse Engelimin Önemi Yok” gerçekten öyle. Vakıf olarak Türkiye’de yapmış olduğumuz çalışmalar sonucunda şunu tespit ettik. Engellilerimiz için Devletimiz elinden geleni yapıyor, gerek yasal anlamda, gerek sosyal anlamda, gerekse toplumla olan kaynaşmaları konusundaki zorlukların aşılması konusunda da Devletimizin çok önemli katkıları var. Peki, bütün bu katkılara bütün bu çabalara rağmen neden hala engelliler zorlanmakta. İşte vakfımız bu konuda yapmış olduğumuz araştırmada şu sonuca vardı. Sadece engellilerin kendileriyle ilgili bu gelişmelerden haberdar olması, sadece engellilerin eğitilmiş olması yetmiyor. Ayrıca toplumun diğer bireylerinin de onlarla bir arada beraber yaşamakta olan, yaşayacak olan diğer kişilerinde eğitilmesi, bu konulardan haberdar edilmesi gerekiyor; yani engel aslında çevre ve toplum kaynaklı. Bu sebeple vakfımız yoğun olarak farkındalık çalışmalarına ağırlık verdi” dedi.

     Konuşmaların ardından hikaye yarışmasında dereceye giren öğrenciler ödüllerini Sayın Saime TOPTAN ve Sayın Betül TEKIŞIR TURAN Hanımefendilerin ellerinden alırken. Edirne Valimiz Sayın Dursun Ali ŞAHİN dereceye giren öğrencileri birer çeyrek altın ile ödüllendirdi.

    Edirne Valimiz Sayın Dursun Ali ŞAHİN Sayın Saime TOPTAN ve Sayın Betül TEKIŞIR TURAN hanımefendilere Edirne’ye ziyaretlerinden dolayı çiçek ve çeşitli hediyeler takdim ederken ödül töreni gerçekleşen konferansın ardından sona erdi.

2   22   22   22   22   2

Çavuşbey Mah.Hükümet Aralığı No4 Vilayet yanı Edirne - 284 212 61 22

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.