EDİRNE İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

“Öğrenciler AB’yi Öğreniyor Projesi”’nde Dereceye Giren İlimiz Öğrencilerine Ödülleri Düzenlenen Törenle Verildi.

“Öğrenciler AB’yi Öğreniyor Projesi” kapsamındaki Bilgi Yarışması, resim yarışması, slogan yarışması ve kısa öykü yarışmaları sonucunda dereceye giren ilimiz öğrencilerine ödülleri 05 Ekim 2016 Çarşamba günü İl Millî Eğitim Müdürlüğümüz Tunca Toplantı Salonunda düzenlenen törenle verildi.
“Öğrenciler AB’yi Öğreniyor Projesi”’nde Dereceye Giren İlimiz Öğrencilerine Ödülleri Düzenlenen Törenle Verildi.

Türkiye ile Avrupa Birliğinin mali işbirliği kapsamında 2011 yılı IPA-I programından finanse edilen ve Millî Eğitim Bakanlığımızın faydalanıcısı olduğu, Öğrenciler Avrupa Birliğini Öğreniyor Projesi, 26 Aralık 2014 tarihinde AB ve Dış İlişkiler Genel Müdürlüğü bünyesinde uygulanmaya başlanmıştır.

10-18 yaş aralığında bulunan öğrencilerin Avrupa Birliği’nin değerleri, politikaları ve temel haklara yönelik uygulamaları konusundaki bilgi düzeyini eğitim faaliyetleri yolu ile arttırmayı amaçlayan, ilimizde ikincisi tertiplenen “Öğrenciler AB’yi Öğreniyor Projesi” kapsamındaki Bilgi Yarışması, resim yarışması, slogan yarışması ve kısa öykü yarışmaları sonucunda dereceye giren ilimiz öğrencilerine ödülleri 05 Ekim 2016 Çarşamba günü İl Millî Eğitim Müdürlüğümüz Tunca Toplantı Salonunda düzenlenen törenle verildi.

Törene İl Millî Eğitim Müdürümüz Sayın Hüseyin Özcan’ın yanı sıra Maarif Müfettişleri Başkanı Sayın Ömer Naci DİKTAŞ, dereceye giren öğrencilerimiz, danışman öğretmenleri ve okul müdürleri katıldı.

İl Millî Eğitim Müdürümüz Sayın Hüseyin Özcan, yapmış olduğu konuşmasında: “Türkiye Cumhuriyeti 2. Dünya savaşının yol açtığı yıkımın yaralarını sarmak, Dünya’da ve Avrupa ‘da barış ve istikrarı gerçekleştirmek için kurulan Birleşmiş Milletler, NATO ve OECD gibi örgütlenmelerin daima etkin bir üyesi olmuş; çağdaş medeniyetler seviyesine ulaşma yolunda uluslararası gelişmeleri yakından takip etmiştir. İnsanlık tarihinin en büyük barış projesi olarak nitelendirilen ve 1958’de Avrupa Ekonomik Topluluğu olarak kurulan topluluğa kısa bir süre sonra Türkiye de dönemin Başbakanı merhum Adnan Menderes zamanında başvurmuş ve Türkiye’nin 57 yıllık AB macerası başlamıştır.

57 yıllık bu uzun süreçte hızla değişen küresel dinamikler, ortak çıkarlar ve en önemlisi Türkiye’nin coğrafi konumu Türkiye-AB bütünleşmesini her iki taraf bakımdan giderek daha hayati ve vazgeçilmez kılmıştır. Türkiye’nin AB’ye üyeliği stratejik bir hedeftir ve bu hedefe varmak için yapılan çalışmalar kararlılıkla sürdürülmektedir. Özellikle son yıllarda devletimizin demokratikleşme ve sosyal refah alanındaki hedefleri ve bu doğrultudaki çalışmaları AB’nin hedefleriyle paralel bir nitelik taşımaktadır.  Bu süreçte Türkiye’de üzerine düşen görevleri yerine getirirken, tam üyeliğe geçişi sağlayacak önemli reformları hayata geçirmiş ve küresel ekonomiye entegre olmamızı sağlayacak adımlar atılmıştır

Türkiye ve AB’nin dış politikadan ekonomik ticari ilişkilere, enerji güvenliğinden, sınır yönetimine, istihdam ve son yıllarda daha fazla önem ve öncelik kazanan göç politikası ve mülteci sorununa kadar pek çok alanda ortak paylaşımları vardır. Özellikle Suriyeli mülteci akını sorununda geçiş koridoru niteliğindeki Türkiye’nin AB için kritik ve stratejik önemi yadsınamaz. Öyle ki mülteci sorunuyla baş etme konusunda Türkiye’nin çabaları ve gösterdiği hassasiyet AB’nin konuyla ilgili yaklaşımlarının çok önüne geçmiştir. Türkiye’nin mültecilerin barınması, istihdamı, yaşam hakları ve eğitimi konusunda yaptığı çalışmalar bütün Avrupa ülkelerine örnek olacak niteliktedir.

AB ve Dış İlişkiler Genel Müdürlüğü sorumluluğunda 2014 yılından bu yana uygulamaya konulan ve bu yıl sonuncusu uygulanan, Milli Eğitim Bakanlığı’nın faydalanıcısı olduğu Öğrenciler AB’yi öğreniyor Projesinin hedefi, toplumun AB’nin değerleri, politikaları ve temel haklara yönelik uygulamaları konusunda yüksek düzeyde bilgi sahibi olmasını sağlamaktır. Proje özellikle ortaokul ve lise öğrencilerinin AB konusundaki farkındalıklarını etkin eğitsel tedbirler yolu ile artırmayı amaçlamıştır. İki yıl boyunca çeşitli kategorilerde yarışmalara hazırlanan öğrencilerimizin konuyla ilgili bilgi sahibi olduklarını bu süreçte projenin amaçlarına ulaştığını düşünüyorum.

Bugün burada bilgi yarışması, resim, kısa öykü ve slogan yarışmalarında il çapında dereceye giren öğrencilerimize hak ettikleri ödüllerini vermek üzere bir araya gelmiş bulunmaktayız. Onlardan isteğimiz yakaladıkları bu başarı grafiğini sürdürmeleri ve akranlarına bu anlamda örnek olmalarıdır.  Merkezde ve ilçelerde yapılan zorlu yarışmalar sonucunda Ankara’daki finalde yarışan okullarımızın bu sürece iyi hazırlandıklarını ve Ankara’daki yarışmada da Edirne’mizi en iyi şekilde temsil ettiklerini düşünüyor, başta Türkiye üçüncülüğü elde eden Keşan Fen Lisesi öğrencileri olmak üzere bütün öğrencilerimizi tebrik ediyorum.  Başarılarının devamını diliyorum.” dedi.

Dereceye giren öğrencilerimize ve danışman öğretmenlerine ödüllerinin verildiği törende, birinci olan öğrencilerimize ödülleri İl Millî Eğitim Müdürümüz Sayın Hüseyin Özcan tarafından verildi.

Törende, birinci olan öğrencilerimize dizüstü bilgisayar, ikinci olan öğrencilerimize bisiklet, üçüncü olan öğrencilerimize ise satranç takımı ve mangala oyunu hediye edildi.   

Tören, hep birlikte çekilen hatıra fotoğrafının ardından sona erdi.

05-10-2016   05-10-2016   05-10-201605-10-2016   05-10-2016   05-10-201605-10-2016   05-10-2016   05-10-201605-10-2016

Çavuşbey Mah.Hükümet Aralığı No4 Vilayet yanı Edirne - 284 212 61 22

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.