EDİRNE İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Öğrenciler Çek Mutfağını Tanıttılar

 Dr. Sadık Ahmet Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğrencileri,  Avrupa’da Otelcilik Uygulamaları adlı proje kapsamında; Çek Cumhuriyeti’nin Prag şehrinde eğitimini aldıkları Çek Mutfağı yemekleri,  tatlıları, içeceklerinin yanı sıra sunum ve servis tekniklerini uygulamalı tanıttılar.
Öğrenciler Çek Mutfağını Tanıttılar

2014 yılı Teklif Çağrısı Döneminde Erasmus + Ana Eylem 1 - Bireylerin Öğrenme Hareketliliği Mesleki Eğitim Öğrenici ve Personel Hareketliliği faaliyeti kapsamında sunulan proje teklifi değerlendirme sonucunda kabul projeler arasında yer alan Dr. Sadık Ahmet Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nin projesi Eylül 2014 tarihinde başladı ve proje Prag’da öğrenci eğitimleri tamamlandı.   

Türkiye Ulusal Ajansı Başkanlığa sunulan ve başarılı bulunarak sözleşme imzalanan Avrupa’da Otelcilik Uygulamaları adlı projede Çek Cumhuriyeti’nin Prag şehrinde Vysoká Škola Hotelová Praha adlı okulda toplamda 28 öğrenci 2 haftalık otelcilik, restaurant, Çek Mutfağı  uygulamaları üzerine  teorik ve  2  haftada  okul ve oteller olmak üzere eğitim aldı.

Dr. Sadık Ahmet Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nin Avrupa’da Otelcilik Uygulamaları adlı projede Prag’da eğitim alan öğrencileri okulda aldıkları Çek Mutfağı  yemekleri,  tatlıları,  içecekleri yanı sıra sunum ve servis teknikleri üzerine de  ek dersler gördüler. Eğitimleri veren Vysoká Škola Hotelová Praha adlı okulun meslek dersi öğretmenlerine, okul yöneticilerine, öğrencilerine Türk Mutfağı üzerine 2 gün sunum gerçekleştirildi. Türk öğrenciler, Tük kahvesi, Türk çayı, sütlaç, çiğ börek, tarhana çorbası, cacık gibi içecek, yemek uygulamaları ile kendi yemek kültürlerini uygulamalı olarak tanıttılar.

Dr. Sadık Ahmet Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nin yürüttüğü 2014-1-TR01-KA102-005149 referans numaralı Avrupa’da Otelcilik Uygulamaları  adlı  AB Erasmus + Bireylerin Öğrenme Hareketliliği projesinin uygulama süresi  Temmuz ayında bitecek ve final raporunun Türk Ulusal Ajansına sunulması ile sonuçlanacaktır.

Dr. Sadık Ahmet Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nin Avrupa’da Otelcilik Uygulamaları adlı projede Prag’da eğitim alan 28 öğrenci, 04 Haziran 2015 Perşembe günü saat 14:00 da RYS Otelde Çek Mutfağı  yemekleri, tatlıları, içecekleri yanı sıra sunum ve servis teknikleri üzerine  uygulamalı tanıtım yaptılar.

Etkinliğe, İl Millî Eğitim Müdürümüz Sayın Hüseyin ÖZCAN, İl Millî Eğitim Müdür Yardımcısı Sayın Kemal SOYTÜRK, Milli Eğitim Şube Müdürü, İlimiz Merkez Mesleki ve Anadolu Lisesi okul müdürleri, öğretmenler ve öğrenciler katıldı.

 Etkinlik, Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı.

 İl Millî Eğitim Müdürümüz Sayın Hüseyin ÖZCAN, yaptığı konuşmada; “Hızla büyüyen Avrupa Birliğinde kültürler arası eğitim ve öğretim alanındaki sistemler gerek ülke içinde gerekse ülkeler arasında önemli farklılıklar göstermektedir. Bu farklılıklardan doğan ortak sorunların üstesinden gelmek, eğitim ve öğretim alanında AB’nin oluşturulmasına yardım etmek amacıyla; üye ülke kurumları arasında proje uygulanmasına karar verilmiştir. Bu projelerin amacı çok farklı kültürlerin oluşturduğu Avrupa Birliği’nde kültürler arası diyalogun geliştirilerek Avrupa vatandaşlığı bilincinin oluşturulmasına katkı sağlamak, gelişen teknoloji ve bunları öğrenme metotlarının ülke içinde, ülkeler arasındaki yayılımını sağlamaktır.    

Milli Eğitim Bakanlığı olarak 2014 bütçe verilerine toplam bütçeden eğitime ayrılan pay 22 milyar Euro ile en üst sıradadır.  Bu durum okul, derslik, spor salonu, laboratuar, yurt ve pansiyon gibi alt yapı yatırımları ile eğitim yöneticilerine ve öğretmenlere yapılan yatırımları da beraberinde getirmiştir. Bu da ülkemizin eğitime verdiği önemin çarpıcı bir göstergesidir. Edirne il Milli Eğitim Müdürlüğü olarak da, çağın gerektirdiği teknik donanım, eğitimde küresel bakış ve eğitim politikalarında Avrupa standartlarını yakalama gibi hedefler doğrultusunda projeler geliştirmeye büyük önem vermekteyiz. Bu sebeple Müdürlüğümüz son iki yılda, 16 tanesi şu an devam etmekte olan, 27 tanesi de tamamlanmış olan toplam 43 Avrupa Birliği projesine imza atmış bulunmaktadır. Edirne Merkez ve İlçelerde toplam 287 okul, 57.000’den fazla öğrenci ve 4.000’ den fazla öğretmen Edirne İl Milli Eğitim Müdürlüğü bünyesinde öğretim yapmaktadır. Bu okullarımızın da birçoğu yerel projelerin yanında Avrupa Birliği projelerinde başarılı işlere imza atmış bulunmaktadırlar. Öğrencilerimizin konulara eleştirel bakabilen, kendi düşüncelerini ifade edebilen, başkalarının düşüncelerine saygılı, barış içinde bir arada yaşama kültürüne sahip, topluma duyarlı, toplumun iyiliği için harekete geçebilen bireyler olmaları için her alanda çalışmalarımız devam etmektedir. Böylece öğrencilerimiz haklarını, sorumluluklarını ve özgürlüklerini öğrenirlerken kanunları, eşitliği, adaleti, ayrımcılık yapmamayı, eğitimi farklı din, kültür, inanç ve düşünüş şekillerine saygıyı, demokrasiyi de öğrenmektedirler. Tüm bu hedefler doğrultusunda Çek Cumhuriyeti ve Türkiye ortaklığında başlatmış olduğumuz “Avrupa’ da Otelcilik Uygulamaları” isimli projemizin ne kadar doğru bir çalışma olduğunu görüyor ve bundan mutluluk duyuyorum. Daha önceki pek çok projede olduğu gibi bu projenin de Türkiye ile Çek Cumhuriyeti arasındaki dostluk ve işbirliği konularına büyük katkı getireceği ve gelecekte kurulacak olan yeni ortaklıklara örnek teşkil edeceği kanaatindeyim” dedi.

Konuşmanın ardından, Proje Koordinatörü Ali KARAPİRE projenin tanıtımını gerçekleştirdi. Projede görev alan 2 öğrenci projeyle ilgili duygu ve düşüncelerinin ifade etmesinin ardından, öğrenciler Çek Mutfağı yemekleri,  tatlıları, içeceklerinin yanı sıra sunum ve servis tekniklerini  tanıttılar.

Öğrenciler tarafından katılımcılara eğitimini aldıkları yemek, tatlı ve içecekler ikram edildi.

Etkinlik, İl Millî Eğitim Müdürümüz Sayın Hüseyin ÖZCAN tarafından projede görev alan öğretmen ve öğrencilere katılım belgesini vermesiyle sona erdi.

  

1  1

1  1

1  1

1  1

1  1

Çavuşbey Mah.Hükümet Aralığı No4 Vilayet yanı Edirne - 284 212 61 22

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.