EDİRNE İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Öğrencilere Kuru Üzüm Dağıtıldı

  Milli Eğitim Bakanlığı, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı ve Sağlık Bakanlığı tarafından ortaklaşa yürütülecek  olan, “Kuru Üzüm Dağıtım Programı” Bakanlığımızca 26/05/2015 tarihinden itibaren başlatılmıştır.
Öğrencilere Kuru Üzüm Dağıtıldı

Program kapsamında;  anaokulu, uygulama sınıfı ve ilkokul 1,2,3 ve 4. sınıf öğrencilerine Okul Sağlığı Bilim Kurulu tarafından tavsiye edilen kuru meyve tüketim alışkanlığının kazandırılması ile  yeterli ve dengeli beslenmelerine katkıda bulunarak sağlıklı büyüme ve gelişmelerinin sağlanması amacıyla 2 haftalık  süre ile (okul sütü dağıtımı yapılan günlerin haricinde Salı ve Perşembe günleri ) 4 kez 25 gramlık kurum üzüm paketlerinin dağıtımı yapılacaktır. Kuru Üzüm Programından İlimiz genelinde 156 okulumuzda 20.469 öğrenci faydalanacaktır.

                Merkez 75.Yıl İlkokulunda düzenlenen “Kuru Üzüm Dağıtım Programı”na, Edirne Valisi Sayın Dursun Ali ŞAHİN, Vali Yardımcısı Sayın Nedim ÖZIRMAK, İl Millî Eğitim Müdürümüz Sayın Hüseyin ÖZCAN, Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Sayın Orhan SARI, İl Sağlık Müdürü Sayın Muhsin KİŞİOĞLU, İl Millî Eğitim Müdür Yardımcısı Sayın Kemal SOYTÜRK, Milli Eğitim Şube Müdürleri, okul müdürleri, veliler ve öğrenciler katıldı.

                Program saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı.

İl Millî Eğitim Müdürümüz Sayın Hüseyin ÖZCAN, günün anlam ve önemini belirten konuşmasında; ” Toplumun sağlıklı yaşaması ve ekonomik yönden gelişmesi onu oluşturan bireylerin sağlıklı olmasına bağlıdır. Vücudun gelişmesi, dokularının yenilenmesi ve çalışması için gerekli olan besin öğelerinin yeterli miktarlarda alınması ve vücutta uygun şekilde kullanılması olarak tanımlanan “yeterli ve dengeli beslenme” ise sağlığın temelini oluşturur. Yetersiz ve dengesiz beslenme birçok hastalığın doğrudan sebebi olduğu gibi, birçok hastalığın da kolay yerleşmesinde ve ağır seyretmesinde önemli rol oynar.

Yetersiz ve dengesiz beslenen öğrencilerin dikkat sürelerinin kısaldığı, algılamalarının azaldığı, öğrenmede güçlük ve davranış bozuklukları çektikleri, okulda devamsızlık sürelerinin uzadığı ve okul başarılarının düşük olduğunun belirlenmiş olup, Çocukluk döneminde mutlaka dört besin grubundan yeterli miktarda tüketilmesi gerekmektedir.

Genel sağlığın korunması adına önemli mineraller bakımından zengin olan kuru üzüm özellikle sindirim sorunu çekenlere önerilen atıştırmalıklar arasında ilk sıralarda yer almaktadır. Kuru üzümün öne çıkan bir diğer faydası ise sağlıklı bir enerji kaynağı olması. Yani gün içinde enerjinizin azaldığı anlarda çikolata, şekerli atıştırmalıklar gibi boş kalorili seçenekler yerine 1 avuç kuru üzüm yemek en sağlıklı tercihtir.

Kuru üzüm enerji açısından değerli bir besindir. Kurutulmuş meyvelerin tümünde su oranı azaldığı için kalan maddelerin enerji sağlamada çok büyük katkısı vardır. Kimi çocukların okula giderken kahvaltı yapamadığını ya da her çocuğun kahvaltıda yediklerinin aynı olmadığını düşünürsek ara öğün olarak kuru üzüm verilerek çocukların enerji açığının kapatılabileceğini düşünmekteyim.

Kuru üzümün enerji vermesi dışında başka yararlarının da bulunduğunu ifade etmeliyim. Üzüm, mineraller açısından çok zengin bir besin. Ülkemizde demir eksikliği anemisi (kansızlık) çok görülüyor ve risk grupları arasında çocuklarımız da var. Bunun için üzüm, çocuklarımızda aneminin önlenmesine katkıda bulunabilir çünkü demir içeriği çok yüksek ve demirin beyin dokusunda da çok önemli işlevleri var. O yüzden kuru üzümün içerisinde bulunan demir, çocuklarımızın bilişsel performansını çok olumlu etkileyecek ve başarı oranını artıracaktır.

Kuru üzüm birçok mineral ve vitamin ile kalsiyum açısından zengin olduğundan çocuklarımızın sağlığını olumlu yönde etkileyecektir. O yaştaki çocukların çok kalsiyum alması ileride kemik hastalıklarına yakalanma riskini azaltacaktır. Kan basıncının düzenlenmesinde yardımcı bir mineral olan potasyumu da üzümle almış olacaklar ayrıca üzümlerde kimyasal birtakım bileşikler de bulunmaktadır. Bu bileşiklerin kanser, kalp-damar hastalıkları, iltihabi hastalıkları önleyici etkisi vardır. Lif içeriği de çok yüksek olan üzümün içerisinde bulunan lifler bağırsak çalışmalarını düzenliyor. Modern toplumlarda sık görülen kabızlık problemini önlüyor, göz sağlığını koruyor, kansızlığı önlüyor, kemik sağlığını geliştiriyor, sindirim sistemini fonksiyonlarını iyileştiriyor ve bilişsel performansı olumlu etkiliyor. Kısacası kuru üzüm için çocukların okuldaki doktoru diyebiliriz.

Çocukların sağlıklı büyümeleri, dengeli beslenmesinde, akıl küpü olmalarında, enerjiyle dolmalarında, ara öğünlerinde üzüm nasıl düşünülmez ki.

O yüzden, ülkemizde Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı koordinasyonunda Milli Eğitim Bakanlığı ve Sağlık Bakanlığı işbirliği ile Okullarda Kuru Üzüm Dağıtım Programı başlatılmıştır. Amaç gelecek nesillerin, kıymetli çocuklarımızın, sağlıklı beslenmeleri ve başarılı olmalarıdır.

"İşin Sırrı Üzümde" sloganıyla yaklaşık 35 bin okulda, 6 milyon öğrenciye hafta 2 kez olmak üzere özel olarak hazırlanan 25 gr’lık kuru üzüm paketlerinin dağıtımına başlanılmıştır. Kuru Üzüm programından ilimiz genelinde resmi, özel bağımsız anaokulu, uygulama sınıfı, anasınıfı ve ilkokul öğrencilerimize yönelik 156 okulumuzda 20.469 öğrencimiz faydalanacaktır” dedi.

Merkez 75.Yıl İlkokulu 2/A sınıfı öğrencisi Nil SARIOĞLU  ”Üzüm Yer, Pekmez İçerim” isimli şiiri okudu.

Valimiz Sayın Dursun Ali ŞAHİN yaptığı konuşmada, “Okul Sağlığı Bilim Kurulu tarafından tavsiye edilen kuru meyve tüketim alışkanlığının kazandırılması ile yeterli ve dengeli beslenmelerine katkıda bulunarak sağlıklı büyüme ve gelişmelerinin sağlanması amacıyla, hafta 2 kez olmak üzere, kuru üzüm programından ilimiz genelinde resmi, özel bağımsız anaokulu, uygulama sınıfı, anasınıfı ve ilkokul öğrencilerimize yönelik 156 okulumuzda 20.469 öğrencimiz faydalanacaktır. Kuru üzümü sadece okulda değil diğer günlük yaşamınızda da bir alışkanlık haline getirmelisiniz” dedi.

            Program, Valimiz Sayın Dursun Ali ŞAHİN’in öğrencilere kuru üzüm dağıtmasının ardından sona erdi.

2  2

2  2

2  3

2  2

2  2

2  2

2  2

 

Çavuşbey Mah.Hükümet Aralığı No4 Vilayet yanı Edirne - 284 212 61 22

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.