EDİRNE İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Öğrencilerimizden Kansere Karşı Farkındalık Yaratan Resimler.

Edirne İl Millî Eğitim Müdürlüğümüz ile Edirne İl Sağlık Müdürlüğü arasında düzenlenen “Meme Kanserinde Erken Teşhis Hayat Kurtarır” konulu resim yarışmasında, ilimiz merkezinde bulunan okullarımızda öğrenim gören öğrencilerimiz kansere karşı erken teşhisin önemini resimlerine yansıttılar. Öğrencilerimiz tarafından yapılan 38 eser oluşturulan sergide sergilendi.
Öğrencilerimizden Kansere Karşı Farkındalık Yaratan Resimler.

Dereceye giren öğrencilerimizin ödüllendirildiği sergiye İl Millî Eğitim Müdürümüz Sayın Hakan Cırıt, İl Sağlık Müdürü Sayın Dr. Ali Cengiz Kalkan, Edirne Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Sayın Zekeriya Bayrak, Edirne Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı Müdürü Sayın Hicran Balı, Edirne Kanser Erken Teşhis Tarama ve Eğitim Merkezi (KETEM) temsilcileri, öğretmen ve öğrencilerimiz katıldılar.

İl Sağlık Müdürü Sayın Dr. Ali Cengiz Kalkan, yapmış olduğu açıklamasında yarışmaya katılan tüm öğrencilerin gönüllerin birincisi olduğunu söyleyerek, öğrencilerimizin kansere karşı erken teşhisin önemini anlatan resimleri ile halkımızda farkındalık yaratma konusunda önemli bir çalışma yaptıklarını söyledi.

İl Sağlık Müdürü Sayın Dr. Ali Cengiz Kalkan, konuşmasının devamında: “Kanser, bütün insanlığı, üzerinde yaşadığımız yerküreyi etkileyen bir hastalık. Bununla ilgili olarak erken yaşlardan itibaren farkındalığı arttırmak amacıyla Sağlık Bakanlığı Kanser Erken Teşhis Tarama ve Eğitim Merkezi (KETEM) kurdu. KETEM tüm yurdumuz genelinde farkındalık konusunda hazırlanan programlarını yaygınlaştırarak, halkımızı kansere karşı bilinçlendirme faaliyetlerini üst seviyede sürdürmekte.

Edirne İl Sağlık Müdürlüğü ve Edirne İl Millî Eğitim Müdürlüğü olarak bizlerde ilgili kurumlarımızla birlikte bu bilinçlendirmeyi ilkokul, ortaokul, lise ve üniversite öğrencilerimizden başlayarak halkımızın bütün birimlerine taşımak istiyoruz. Bu kapsamda, bu hafta okullarımızda ve halkımızın bulundu farklı alanlarda bilinçlendirme çalışmaları yürütülecektir.  Bugün burada ilimiz geneli lise öğrencilerimiz arasında düzenlenen resim yarışması kapsamında yapılan resimlerden oluşan serginin açılışı ve yarışmada dereceye giren öğrencilerimizi ödüllendirmek için bir araya geldik. Yarışmaya katılan tüm öğrencilerimize ve bu konuda bize destek olan tüm paydaşlarımıza teşekkür ediyoruz. Serginin hayırlı olmasını temenni ediyorum” dedi.

İl Millî Eğitim Müdürümüz Sayın Hakan Cırıt, kansere karşı farkındalık yaratma konusunda emek sarf eden herkese teşekkür ederek başladığı konuşmasında: “Kanser, insanlığı bir ahtapot gibi sarmakta ve bunun önüne geçmek için erken teşhis hayati derecede önemli. Öğrencilerimiz arasında düzenlenen kansere karşı erken teşhisin önemi konulu resim yarışması öncesinde öğrencilerimize öğretmenleri tarafından sadece fikir beyan edildi. Öğrencilerimiz bu fikir ışığında, kanser olan bir kişi manevi çöküşü nasıl yaşar, erken teşhisinin kişi üzerindeki etkisi konusunda araştırmalarını yaptılar ve bu araştırmalar sonucunda ortaya çıkan fikirlerini resmettiler.

Bakanlığımız müfredatları içerinde bu gibi etkinliklere, sosyal sorumluluk faaliyetlerine çok büyük önem verilmiştir. Sergiyi gezdiğinizde, öğrencilerimizin kansere ve erken teşhisine karşı iç dünyalarında oluşturdukları düşünceleri dışa vurulmuş, resmedilmiş halini göreceksiniz. Öğrencilerimiz tarafından yapılmış olan her eser bizler için son derece değerlidir. Bu yarışma için eser üretmiş olan her öğrencimiz, kansere karşı birçok kişide farkındalık oluşturacak, birçok kişinin bu kapsamında hayatına dokunacaktır.

Kansere karşı farkındalık oluşturması amaçlanan bu serginin kurulmasında emeği geçen başta öğrencilerimiz olmak üzere herkese teşekkür ediyorum. Kansersiz bir Dünya, sağlıklı bir dünya ve manevi çöküşü olmayan bir toplum bir insanlık istiyoruz” dedi.

Sergi etkinliği, dereceye giren öğrencilerimize ödülleri ile yarışmaya katılan tüm öğrencilerimize katılım belgelerin verilmesi ve serginin gezilmesinin ardından sona erdi.

01-11-201801-11-201801-11-201801-11-201801-11-201801-11-201801-11-201801-11-201801-11-201801-11-201801-11-201801-11-201801-11-2018

Çavuşbey Mah.Hükümet Aralığı No4 Vilayet yanı Edirne - 284 212 61 22

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.