EDİRNE İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Öğrencilerimizden Tasavvuf Musikisi Konseri.

Öğrencilerimizden Tasavvuf Musikisi Konseri.

Âlemlere Rahmet olarak gönderilen Rehberimiz, Peygamberimiz Hz. Muhammed Mustafa (sav) ‘in yeryüzüne teşriflerinin yıldönümü münasebetiyle kutlanmakta olan Mevlidi Nebi Haftası etkinlikleri kapsamında, İl Millî Eğitim Müdürlüğümüz himayelerinde Şehit Üsteğmen Efkan Yıldırım Ortaokulu tarafından 30 Kasım 2017 Perşembe günü saat 20.00’da Trakya Üniversitesi Konservatuar Salonunda Tasavvuf Musikisi Konseri düzenlendi.

İl Millî Eğitim Müdürümüz Sayın Hakan Cırıt, konser öncesi yapmış olduğu konuşmasında: “Bu gece burada Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed S.A.V anmak için toplandık. Bu programı hazırlayan herkese teşekkür ediyorum.

Seni sevdim efendim. Herkes canını verecek kadar seni severken kimseye yük olmamak için kendi işini kendin yapışını sevdim. Başının ağrıdığını öğrendiğimde başımın ağrısını sevdim. Bir çocuğun kuşu öldüğünde taziyeye gittiğinde anne ve yavru köpekler için koskoca ordunun yolunu değiştirdiğinde merhametini sevdim. Benim çocuğum yok, arkamdan Fatiha okuyacak kimsem olmayacak diye ağlayan Hz. Bilal’i, üzülme ümmeti Muhammed her zaman sana Fatiha okuyacak diye teselli verişini sevdim. Bir gün oturarak namaz kıldığını gören Ebu Hureyre’nin, ey Allah’ın elçisi hasta mısın sorusuna, hayır açım deyişini sevdim. O kadar uzun süre hiç aç kalmadım ben ama kızım Fatıma’ya, vallahi kızım üç gündür baban bir şey yememiştir deyişindeki sedayı sevdim. Hz. Hatice’ye düğün için hediye ettiğin gülleri sevdim. Hatice’nin sevgisi benim rızkımdır deyişini sevdim. Beni nasıl seviyorsun diye soran Hz. Aişe’ye, kördüğüm gibi cevabını ve zaman zaman kördüğüm ne âlemde sorusuna ilk günkü gibi deyişini sevdim. Sevgili kızım Hz. Fatıma her yanına girdiğinde ayağa kalkıp karşılamanı, hoş geldin kızım diyerek öpmeni, elinden tutup yanına oturtmanı sevdim. Hz. Ali ve Hz. Fatıma’yı evlendirirken ikisinin karşısına çıkıp, ey Ali, kızımı sana cariye olarak veriyorum ama unutma sende onun kölesisin deyişini sevdim. Miraca çıktığında Cenab-ı Hakk’a seni ne ile şereflendireyim dediğinde, beni sana kullukla şereflendir deyişini sevdim. Yine Mirac da Rabbim iste, ne isteğin varsa vereyim dediğinde, secdeye kapanıp gözyaşları içinde, senden ümmetimi istiyorum deyişini sevdim. Refik-i A’laya yüce divana giderken, sizi Kevser Irmağı başında bekleyeceğim ana kavuşmak isteyen elini ve dilini kötülüklerden çeksin deyişini sevdim. Ve Rabbimizin, and olsun size kendinizden öyle bir peygamber gelmiştir ki, sizin sıkıntıya uğramanız ona çok ağır gelir, o size çok düşkün, müminlere karşı çok şefkatlidir, merhametlidir deyişiyle seni sevdim. Yine Ahzap suresinde, şüphesiz ki Allah ve melekleri peygambere çokça salavat ederler, överler, yüceltirler, ey müminler sizde ona salavat getirin ve tam bir teslimiyetle selam verin buyurmasıyla daha çok sevdim. Seni çok seviyoruz Ya Rasullah, seni çok seviyoruz Ya Rasullah, seni çok seviyoruz Ya Rasulllah.” dedi.

Edirne Şehit Efkan Yıldırım Ortaokulu öğrencilerinin oluşturduğu koro, müzik öğretmenleri Sibel Çetin yönetiminde birbirinden güzel ilahileri seslendirirken, göstermiş oldukları performanslar, konseri takip edenlerden tam not aldı.

Konuk sanatçı, İzmir Klasik Türk Müziği Korosu Ses Sanatçısı Sayın Bora Uymaz’ın, Edirne Devlet Türk Müziği Topluluğu sazendeleri eşliğinde seslendirdiği ilahiler ise konseri takip eden tasavvuf müziği sevenler için güzel bir akşam yaşattı.

Konser, öğrencilerimizin seslendirdiği ilahilerin ardından sona ererken, İl Millî Eğitim Müdürümüz Sayın Hakan Cırıt ve Yrd. Doç. Dr. Sayın Mustafa Hatipler tarafından konserin gerçekleştirilmesinde emeği geçenlere çiçek verildi.

01-12-201701-12-201701-12-201701-12-201701-12-201701-12-201701-12-201701-12-201701-12-201701-12-201701-12-201701-12-201701-12-201701-12-201701-12-201701-12-201701-12-2017

Çavuşbey Mah.Hükümet Aralığı No4 Vilayet yanı Edirne - 284 212 61 22

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.