EDİRNE İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Öğrencilerimize “Sağlıklı Beslenme ve Hayat Tarzı Önerileri” konulu eğitim verildi.

Müdürlüğümüz ile Türk Böbrek Vakfı arasında yapılan protokol çerçevesinde, sağlıklı beslenme ve böbrek yetmezliğine dikkat çekmek amacıyla, ilimiz Merkez İlkokul 3-4 ve Ortaokul 5-6. Sınıf öğrencilerine “Sağlıklı Beslenme ve Hayat Tarzı Önerileri” konulu eğitim verildi.
Öğrencilerimize “Sağlıklı Beslenme ve Hayat Tarzı Önerileri” konulu eğitim verildi.

Edirne Ticaret ve Sanayi Odası’nda düzenlenen eğitim, saat 11.00’de 3-4’nci sınıf öğrencilerine, saat 14.00’de ise 5-6’ncı sınıf öğrencilerine yönelik gerçekleştirildi.

İl Millî Eğitim Müdürümüz Sayın Hüseyin ÖZCAN, eğitim semineri öncesinde yaptığı konuşmada, “Türk Böbrek Vakfı’nın böbrek hastalıklarının önlenmesi için 4 yıldan beri İstanbul ve Tekirdağ İl Milli Eğitim Müdürlükleri ile sürdürdüğü “Sağlıklı Beslenme ve hayat tarzı önerileri” isimli eğitimi, İl Milli Eğitim Müdürlüğümüz  ve Türk Böbrek Vakfı arasında yapılan protokol çerçevesinde 3-4 ve 5-6. Sınıf öğrencilerimizle bugün itibari ile ilimizde de gerçekleştiriyoruz. “Sağlıklı Beslenme ve Hayat Tarzı Önerileri” eğitimleri ilimizde sabah ilkokulların 3-4. Sınıfların da 600, öğlenden sonra da ortaokulların 5-6. Sınıflarında 600 olmak üzere toplam 1.200 öğrenciye verilecektir. Yapılan çeşitli bilimsel araştırmalar nüfusumuzun yaklaşık %17,6’sının çeşitli nedenlerle böbrek hastası olduğunu ortaya koymuştur. Sağlık Bakanlığımızca bu hastalıkların önlenmesine ilişkin değişik programlar yürütülmektedir. Sağlık Bakanlığımızın bu çalışmalarının yanı sıra Türk Böbrek Vakfı tarafından da böbrek hastalıklarının önlenmesi ve azaltılması adına, özellikle hipertansiyon, diyabet ve obezite ile mücadele anlamında, aşırı tuz ve şeker tüketiminin azaltılması için, tüm yurt çapında çeşitli kampanyalar sürdürülmekte olup, hazırlanan kamu spotları ve çeşitli alanlarda verilen eğitimler ile vatandaşlarımız bilinçlendirilmektedir. Vücudumuzda fasulye şeklinde her biri 150 gram ağırlığında iki adet böbrek bulunmaktadır. Böbreklerimiz, vücudumuzda “Arıtma sistemi” vazifesi görür. Vücudumuzun kan ve tuz dengesini sağlar. Ülkemizde sağlıksız beslenme ve aşırı tuz ve şeker tüketiminden kaynaklı hastalıklar giderek artmaktadır. Dünya Sağlık Örgütü (WHO) yaptığı araştırmalarda günlük olarak tüketilmesi gereken tuz miktarını günde 6 gr olarak önermektedir. Ülkemizde 2008 yılında yapılan araştırmalarda günlük tuz tüketimi 18 gr olarak belirlenmiştir. 2011 yılında yapılan tuz tüketiminin azaltılmasına yönelik yapılan çalışmalar neticesinde 2012 yılında 15 gr düzeyine düştüğü görülmüştür. Bu da sağlığımız açısından çok sıkıntılı bir durumdur. Yapılan bilimsel araştırmalar, bu hastalıkların önlenebilmesi için beslenme alışkanlıklarının değiştirilmesinin büyük rol oynadığını gösteriyor. Bizler, bu eğitimlerle siz çocuklarımızın en azından beslenme alışkanlıklarında değişiklik yapabilirsek, gelecekte sağlıklı bir neslin temellerini atmış oluruz. Sevgili gençler, bu eğitimlerden aldığınız bilgileri anne-babalarınıza da aktarmanızı istiyorum. Sağlıklı bir toplumun oluşturulması, siz çocuklarımızın bilinçlenmesine ve farkındalığına bağlıdır. Bu nedenle biz sizleri çok önemsiyoruz. Hepinize sağlıklı ve başarılı bir ömür diliyorum. Burada öğrendiğiniz önemli bilgileri eve gittiğinizde aile ve yakınlarınıza lütfen anlatın. “Sağlıklı Beslenme ve Hayat Tarzı önerileri” eğitimini ilimizde gerçekleştiren Türk Böbrek Vakfı yöneticilerine şahsım, kurumum ve Edirne Halkı adına teşekkür ve şükranlarımı sunuyorum” dedi.

Konuşmanın ardından, Türk Böbrek Vakfı Projeler Koordinatörü Sayın Ayşe ONAT tarafından “Böbrek sağlığı ve beslenme” konusunda eğitim verildi.

Türk Böbrek Vakfı Genel Başkanı Sayın Timur ERK, tuz ve şekerin kullanılması gereken miktarları, organ bağışı, tüketilmesi ve tüketilmemesi gereken gıdalar ile içecekler konusunda bilgiler verdi.

Timur ERK, Müdürümüz Hüseyin ÖZCAN’a plaket takdim etti. Etkinlik müzik dinletisi ile son buldu. 

 

13-01-2016   13-01-2016   13-01-201613-01-2016   13-01-2016   13-01-201613-01-2016   13-01-2016   13-01-201613-01-2016   13-01-2016   13-01-201613-01-2016

Çavuşbey Mah.Hükümet Aralığı No4 Vilayet yanı Edirne - 284 212 61 22

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.