EDİRNE İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Öğrencilerin Taşıma Güvenliği Toplantısı Gerçekleştirildi.

Öğrencilerin Taşıma Güvenliği Toplantısı Gerçekleştirildi.

Okul çağındaki çocuklarımızın servis araçlarında huzur ve güven içerisinde yolculuk yapmalarını, ebeveynlerin çocukları için herhangi bir endişe duymaksızın okula göndermelerini ve aynı şekilde evlerine dönüşlerini sağlamak, daha güvenli okul yolu oluşturmak, trafik güvenliğini artırıcı tedbirlerin alınması, Okul Servis Araçları ile Taşımalı Servis Araçlarının karıştığı kazaları sıfıra indirmek, trafik güvenliğini artırıcı önlemlerin belirlenmesi amacıyla “Öğrencilerin Taşıma Güvenliği Toplantısı” gerçekleştirildi.

Vali Yardımcımız Sayın Beyazıt Tanç başkanlığında 14 Şubat 2017 Salı günü Müdürlüğümüz Tunca Toplantı Salonunda gerçekleştirilen toplantıya, İl Millî Eğitim Müdürümüz Sayın Hüseyin Özcan, İl Emniyet Müdürlüğü, İl Jandarma Komutanlığı, Edirne Belediye Başkanlığı, Şoförler ve Otomobilciler Esnaf Odası Başkanlığı, Okul Müdürleri, Okul Aile Birliği temsilcileri ve okul servis taşımacılığı yapan firma temsilcileri katıldı.

Toplantı, Saygı Duruşunda bulunulmasının akabinde İstiklal Marşımızın okunması ile başladı.

Vali Yardımcımız Sayın Beyazıt Tanç, yapmış olduğu konuşmasında: “Trafik araçlarının seyirlerinin düzenli ve güvenli bir şekilde yapmasını sağlamak için bütün ülkeler tarafından yasal düzenlemeler yapılır. Yasal düzenlemeler ciddi bir şekilde hayata geçirilmeye çalışılır. Tüm dünyada ve ülkemizde maalesef trafik kazaları yaşanır ve can kayıpları olur. Bizim görevimiz bu trafik kazaları risklerini en aza indirmek çabası içinde olmaktır. Bunu yaparken tüm sorumluluk kamu kurumlarında değildir. Vatandaşlarımızın da, şoför odalarımızın da yapması gereken şeyler var.

Trafiğe ilişkin düzenlemeye ait 3 temel yasa vardır. Karayolları Trafik Kanunudur. Karayolları Taşıma Kanunu, il içi taşımada belediyelere sorumluluklar veren Belediye Kanunlarıdır. 2000’li yıllardan itibaren taşımalı sisteme geçişle birlikte Milli Eğitim Bakanlığımızca çıkarılan Okul Servis Araçları Hizmet Yönetmeliği’nde bugün bizim bu taşımada kullandığımız temel mevzuat rehberlerimizdir.

Trafik kazaları maddi ve manevi yönden çok büyük zararlar açmaktadır. Bize emanet edilen çocuklarımızın bu tür kazalarla kaybedilmesi çok üzücüdür. Bu kazaların en alt seviyelere indirilmesi öğrencilerin taşıma güvenliğinin sağlanması için İçişleri Bakanlığımız bir genelge yayınladı. Genelge doğrultusunda bu konuyla ilgili olarak toplantılar yapılarak eksikliklerin ve aksaklıkların tespit edilmesi ve yapılması gerekenlerle ilgili raporlar oluşturulması açısından çok önem arz ediyor.

5 yıldır Edirne’de görev yapıyorum, ilimizde ciddi bir kaza meydana gelmedi. Bizim için artıdır. İnsan hatalarının ne kadar az seviyeye indirirsek kaza oranları da buna orantılı azalacaktır. Trafik kazalarının çoğunluğu insan hatalarından kaynaklanıyor bundan dolayı kamu kuruluşlarına, belediyelere ve esnaf odalarına servis minibüsçüler odasına, şoförler odasına personelinin eğitiminden, çocuklara yaklaşımı açısından bile önemli görevlerimizin olduğunu düşünüyoruz.

Okul Servis Araçları Yönetmeliği hangi araçların hangi şartlarda taşıma sistemine katılabileceğine ilişkin genel esasları belirliyor ama denetimi açısından da hem trafik ekiplerimize, jandarmamıza ve okul müdürlüklerine sorumluluklar yüklüyor. Yapacağımız toplantıda eksikliklerle ilgili gerekli raporlar hazırlanır. Bizde bu konuda gerekli tedbirleri alırız” dedi.

İl Millî Eğitim Müdürümüz Sayın Hüseyin Özcan, yapmış olduğu konuşmasında: “Bilindiği üzere, Ülkemizde 1989-1990 eğitim öğretim yılında Kırklareli´nde 3 ve Kocaeli´nde 2 merkez okulda pilot uygulama olarak başlatılan taşımalı ilköğretim uygulaması yararlı olduğunun tespit edilmesiyle ülke geneline yaygınlaştırılarak, günümüzde ülkemiz genelinde uygulanmaktadır. İlimizde 1994-1995 eğitim öğretim yılında taşımalı ilköğretim Edirne merkez ilçe, Lalapaşa ve Uzunköprü ilçelerinde 6 taşıma merkezine toplam 107 ilköğretim öğrencisinin taşınması ile başlamış olup, günümüzde taşımalı ilköğretim, taşımalı özel eğitim ve taşımalı ortaöğretim kapsamında devam etmektedir.

İlimizde Taşımalı Eğitim, 11 Eylül 2014 tarihli resmi gazetede yayınlanan Millî Eğitim Bakanlığı Taşıma Yoluyla Eğitime Erişim Yönetmeliği”  uyarınca yapılmaktadır. İl geneli tüm öğrencilerimizin okullarına erişimleri sağlanmış olup, eğitim öğretimden yararlanamayan öğrenci bulunmamaktadır.

İlimizde, 2016/2017 Eğitim öğretim yılı il geneli Taşımalı İlköğretimde 3453 öğrenci 231 araç ile; Taşımalı ortaöğretimde 2383 öğrenci 144 araç ile; Taşımalı özel eğitimde 414 öğrenci, 35 araç ile okullarına taşınmaktadır. Edirne il geneli taşımalı kapsamındaki toplam 6250 öğrenci toplam 410 araç ile taşınmaktadır. Öğrencilerimizin taşınması için Bakanlığımızın Edirne ili geneli ödediği toplam taşıma bedeli 7.379.381,60 TL.’dir.

Her eğitim öğretim döneminde taşımalı eğitim kapsamında öğrenci taşıması yapan şoförlere, müdürlüğümüz tarafından İl Emniyet Müdürlüğü ve İl Jandarma Komutanlığı uzman ekiplerinin katılımlarıyla trafik güvenliğini artırıcı eğitimlerin yoğunlukta olduğu eğitim seminerleri düzenlenerek, çocuklarımızın servis araçlarında huzur ve güven içerisinde yolculuk yapmaları için gerekli tedbirler alınmaktadır. Bu konuda özverili çalışmalarından dolayı Emniyet Teşkilatına, Jandarma Teşkilatına ve öğrencilerimizin güvenli bir şekilde taşınmasında emeği gecen herkese teşekkürler ediyorum.” dedi.

Öğrenci servis araçlarının karıştığı trafik kazaları ile Trafik Güvenliği konulu videoların da izlenildiği toplantıda, İl Emniyet Müdürlüğü, İl Jandarma Komutanlığı, Edirne Belediye Başkanlığı, Şoförler ve Otomobilciler Esnaf Odası Başkanlığı ile Umum Servis Odası Başkanlığından yetkililer sunumlar yaptılar.

Toplantı, görüş ve öneriler ile sona erdi. 

14-02-2017   14-02-2017   14-02-2017   14-02-2017   14-02-2017   14-02-2017   14-02-2017

Çavuşbey Mah.Hükümet Aralığı No4 Vilayet yanı Edirne - 284 212 61 22

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.