EDİRNE İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Öğretmenler Günü Özel Konseri

24 Kasım Öğretmenler günü kapsamında İl Millî Eğitim Müdürlüğümüz ile Trakya Üniversitesi ortaklığında eğitimin emekçileri öğretmenlerimiz için öğretmenler günü konseri düzenlendi.
Öğretmenler Günü Özel Konseri

     Trakya Üniversitesi Konservatuar Salonunda düzenlenen konserin Onur Konuğu Prof. Dr. Sayın Alâeddin YAVAŞÇA oldu.

    Prof. Dr. Sayın Alâeddin YAVAŞÇA, 140 civarında beste, semai, şarkı, çocuk şarkıları, çeşitli saz eserleri (peşrev, saz semai, medhal, etüd), dini sahada da mevlevi ayini ve ilahi formunda bestelere hayat veren değerli Devlet Sanatçımızdır.

    Konser öncesi verilen kokteylin ardından konser salonuna alkışlar içerisinde giren Sayın YAVAÇA’ya saygıdeğer eşi Ayten YAVAŞÇA Hanımefendi eşlik etti. 

    Edirne Valimiz Sayın Dursun Ali ŞAHİN’in eşi Sayın Hanımefendi ile teşrif ettikleri, İl Millî Eğitim Müdürümüz Sayın Hüseyin ÖZCAN’ın yanı sıra Protokol ve öğretmenler eşleri ile katıldıkları konser, Devlet Türk Müziği Topluluğu Sanatçısı Sayın Halil ERSEVEN tarafından Sayın YAVAŞÇA hayatından kısa bilgiler vermesi ile başladı.

   İl Millî Eğitim Müdürümüz Sayın Hüseyin ÖZCAN yapmış olduğu konuşmasında, “Ruhum şu gelen yılda bile mâziyi andı, Gönlüm o geçen hâtırâya, sevgiye yandı, Her gün gelecek günlere növbet bırakınca, Aşkım yine senden bir ümit var gibi sandı.

     Hepimizi bir nebze olsun geçmişe götürüp gönül telimizi titreten bu müstesna sözlerin sahibi, bu akşam aramızda bulunma şerefini bizlere bahşeden, Türk musikisinin duayenbestecisi aynı zamanda tıp alanında birçok başarıya imza atmış olan Profesör Doktor Sayın Alâeddin YAVAŞÇA’dır. Sayın Üstadımızın Öğretmenler Günü gibi anlamlı bir günde aramızda bulunmasından dolayı duyduğum mutluluğu da ayrıca ifade etmek isterim. Kâinatta yaratılmış her şeyin bir tınısı vardır. Türk Musikisi de bu tınıların en güzelidir. Neredeyse bin yıllık bir mirasımız olan Türk musikisinin en güzel örnekleri de bu gece dinleme şerefine ereceğimiz, Sayın Üstadımızın eserleridir. Türk musikisinin insan beyni, yaratıcılığı ve sağlığı üzerindeki olumlu etkisi yüzlerce yıl önce atalarımız tarafından keşfedilmiştir. Bugün Avrupa’nın en iyi müzesi unvanına sahip 2. Beyazıt Külliyesi bunun en anlamlı ispatıdır. Besteci kimliğinin yanı sıra doktor kişiliğiyle de gerek yurt içinde gerekse yurtdışında sayısız başarıya imza atan sayın hocamız, kendisine sorulan: "İfadenize bakılırsa, kendinize meslek olarak doktorluğu seçmiş bulunuyorsunuz. Türk musikisi ile ilginiz daha mı az?" sorusuna şu cevabı vermiştir: "Musikiyi çok seviyorum, fakat benim için başta gelen bir iş değil, belki ikinci, belki üçüncü derecededir. Bir hastayı ameliyatla ya da ameliyatsız olarak ıstırabından kurtarıp sağlığına kavuşturmak hazların en büyüğüdür" diyerek doktorluk mesleğine duyduğu aşkın da en az musikiye olduğu kadar büyük olduğunu ifade etmişlerdir. Bu da gösteriyor ki hayatının önemli bir bölümünde musiki ile doktorluk birbirini tamamlamış. Bu iki özelliği birlikte ön plana çıkmıştır. Bu yüzden kendilerine hocaları dahil herkes Doktor diye hitap etmişlerdir. Huzurlarınızda duyduğumda çok etkilendiğim kendileriyle ilgili bir anıyı paylaşmak istiyorum; 1984´te Haseki Devlet Hastanesi´ne ihtisas yapmak üzere baş vuran Batı Trakyalı Bakanımız Sayın Dr.Mehmet Müezzinoğlu´nun vatandaşlık başvurusu kabul edilmiyormuş. O sırada çalıştığı Haseki Hastanesi´nin Başhekimi olan Sayın Hocamızın özel başvurusu ve gayretleri ile Bakanlar Kurulu´ndan Mehmet Müezzinoğlu için vatandaşlık kararı çıkmış. Onun bu çabası,Türkiye Cumhuriyeti´ne başarılı bir hekim ve başarılı bir devlet adamı kazandırmıştır. Başöğretmen Gazi Mustafa Kemal, “Sanatsız kalan bir milletin hayat damarlarından biri kopmuş demektir.” diyerek sanata ve sanatçıya verdiği önemi tüm Türk milletinin Başöğretmeni olarak ifade etmiştir. Siz öğretmenlerimizin de sanat damarlarımızın yaşatılmasında ve bu muhteşem mirasın özellikle bizim öz kültürümüz olan Türk musikisinin çocuklarımıza sevdirilip, nesilden nesile aktarılmasında etkin rol oynaması gerekmektedir.

   Türk musikisinin yaşayan efsanesi olan Profesör Doktor Sayın Alaattin Yavaşça Hocamıza bizleri kırmayıp bu anlamlı günde bizleri şereflendirdiği için teşekkürlerimi arz ediyor huzurlarında başta Başöğretmen Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere bütün öğretmenlerimizin öğretmenler gününü kutluyorum” dedi. 

    Konserde Üstat Sayın YAVAŞÇA’nın eserleri, Devlet Türk Müziği Topluluğu Sanatçısı Sayın Halil ERSEVEN tarafından seslendirilirken, konserde Ayten YAVAŞÇA Hanımefendi eserlerin oluşmasına ilham olan anıları konseri dinleyen katılımcılarla paylaştı.

    Öğretmenler Günü Özel Konseri, Edirne Valimiz Sayın Dursun Ali ŞAHİN tarafından Üstat Prof. Dr. Sayın Alâeddin YAVAŞÇA ve eşi Ayten YAVAŞÇA Hanımefendiye konseri şereflendirmelerinden dolayı çiçek takdim etmesinin ardından sona erdi. 

25-11-2015   25-11-2015   25-11-201525-11-2015   25-11-2015   25-11-201525-11-2015   25-11-2015   25-11-201525-11-2015   25-11-2015   25-11-201525-11-2015   25-11-2015   25-11-2015

Çavuşbey Mah.Hükümet Aralığı No4 Vilayet yanı Edirne - 284 212 61 22

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.