EDİRNE İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Okul Deprem ve Personel Tahliye Tatbikatı Gerçekleştirildi.

Olası deprem/yangın anında personel ve öğrencilere okullarda can ve mal kaybının en aza indirilmesi için eğitim verilerek dersliklerin planlı bir şekilde boşaltılması ve önceden belirlenen açık alanlarda hiçbir izdihama yol açmadan önceden belirlenmiş alanlarda toplanmalarını sağlamak amacıyla İl Millî Eğitim Müdürlüğümüz koordinasyonunda 06 Mart 2018 Salı Günü Edirne Süleyman Demirel Fen Lisesi’nde “Okul Deprem ve Personel Tahliye Tatbikatı” gerçekleştirildi.
Okul Deprem ve Personel Tahliye Tatbikatı Gerçekleştirildi.

28 Şubat Sivil Savunma Günü, 01-07 Mart´ın da Deprem Haftası etkinlikleri kapsamında düzenlenen tatbikata Edirne Belediyesi İtfaiye Müdürlüğünden bir ekip, İl Emniyet Müdürlüğünden bir ekip (2 motorize yunus ekibi),  İl Sağlık Müdürlüğüne bağlı 112 Acil Servis Ekibi (ambulans) ve UMKE’den (Ulusal Medikal Kurtarma Ekibi) birer ekip, İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğünden Arama Kurtarma ekipleri katıldı.

Tatbikatın ana hedefleri arasında; kurumların yeteneklerini test etmek, kurumsal ve teknik kapasiteyi artırmak, okullarımızda teşkil edilen sivil savunma servis ve hizmet gruplarının eğitimini sağlamak, İl Milli Eğitim Müdürlüğümüzün kurumlar arasındaki işbirliği, koordinasyon ve birlikte çalışma kültürünü geliştirmek yer almaktadır.

Deprem sesinin verilmesi ile başlayan tatbikatta, öğrencilerimiz ve okul personeli deprem bitimine kadar bulundukları yerde güvenliklerini alarak beklediler. Deprem sesinin bitiminin ardından görevli personel, öğrenci ve personelin güvenli bir şekilde tahliye edilmesi için gerekli tedbirleri aldılar. Bu arada, aynı görevli personel tarafından tehlike arz eden LPG, Doğalgaz vanaları kapatıldı.

Gerekli güvenlik tedbirlerinin alınmasının ardından okul sireninin çalınması ile tüm personel ve öğrencilerimiz tahliye planına uygun bir şekilde kontrollü olarak tahliye edilerek, okul acil durum toplanma alanlarında toplanmaları sağlandı. Öğrenciler ve personelin güvenli bir şekilde tahliye edilmesi ve yoklamaları alınırken İl Emniyet Müdürlüğü ekipleri okul bölgesinde öğrenci, personel ve çevre güvenliğini aldı.

İtfaiye ekipleri okul bahçesine giriş yaparak, temsili yangın söndürme işlemini gerçekleştirdikten sonra üst katlarda mahsur kalan öğrencileri sepetli itfaiye merdiveni ile kurtardılar. Bu sırada, okul bahçesine giriş yapmış olan UMKE ve 112 Acil Ambulans ekipleri yaralı öğrenci ve personeli alandan çıkarırken AFAD ekipleri de okulun üst katlarında mahsur kalmış olan bir öğrenciyi sedye ile bir öğrenciyi ise komando usulü ile tahliye etti.

İl Millî Eğitim Müdürümüz Sayın Hakan Cırıt, yapmış olduğu konuşmasında: “Nerede ne zaman ne ölçüde ve ne türde olacağı bilinmeyen afetler dünya var olduğundan beri can ve mal kaybına neden olmaktadır. Doğal afetler kaçınılmazdır. Ancak gerekli önlemler alınarak ve uygun kurtarma ve müdahale yöntemleri kullanılarak afetlerin meydana getirdiği zararlar en aza indirilebilir.

Depremleri önlemek mümkün olmadığından depreme hazırlıklı olmak, profesyonel kurtarma ve tıbbi müdahale hizmetleri sunmak oldukça önem arz etmektedir.

1999 Marmara depremi ve akabinde ülkemizde yaşadığımız afetlerden elde edilen tecrübeler bizlerin afetlere karşı daha güçlü ve hazırlıklı olmamız gerçeğini, deprem öncesinde, sırasında ve sonrasında neler yapılmasını, nasıl davranılmasını çok iyi bilmemiz gerektiğini bir kez daha ortaya çıkarmıştır. Afete hazır bir toplum olmak, okullarda can ve mal güvenliğini sağlamak, eğitim sürekliliğini devam ettirmek, öğrencilerimizin afetlerden en az etkilenmesi için elimizden geleni yapmaya devam edeceğiz.

Bu gün bur da icra edeceğimiz tatbikatın ana hedefleri arasında kurumların yeteneklerini test etmek, kurumsal ve teknik kapasiteyi artırmak, okullarımızdaki sivil savunma servis ve hizmet gruplarının eğitimini sağlamak, İl Milli Eğitim Müdürlüğümüzün kurumlar arasındaki işbirliği, koordinasyon ve birlikte çalışma kültürünü geliştirmek ve test etmek yer almaktadır.

Her an her duruma hazır olmak gerekmektedir, hazırsanız bir an bile beklemezsiniz, bir an bile gözünüzü kırpmazsınız, hazırsanız hiçbir engel sizi durduramaz ve hazırsanız korkmazsınız.

İl Millî Eğitim Müdürlüğümüzün Okul Deprem ve Personel Tatbikatına destek veren; İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü, İl Emniyet Müdürlüğü, İl Sağlık Müdürlüğü, Edirne Belediyesi İtfaiye Teşkilatına katkılarından dolayı teşekkür eder, tatbikatın başarılı geçmesini dilerim. Bu vesile ile ülkemizde meydana gelen depremlerde hayatını kaybeden vatandaşlarımızı rahmetle anıyor, bir daha böyle afetlerle karşılaşmamayı temenni ediyorum.” dedi.

Tatbikat sonrası öğrencilere UMKE, 112 Acil Servisi, İl Emniyet Müdürlüğü, Edirne Belediyesi İtfaiye Müdürlüğü ve AFAD Söndürme taşıt/ekipmanları sergilenerek, tanıtımı yapıldı.

06-03-201806-03-201806-03-201806-03-201806-03-201806-03-201806-03-201806-03-201806-03-201806-03-201806-03-201806-03-2018

Çavuşbey Mah.Hükümet Aralığı No4 Vilayet yanı Edirne - 284 212 61 22

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.