EDİRNE İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Okul-Sanayi İşbirliği İstanbul Modeli Protokolü İmzalandı

İşyerlerine nitelikli iş gücünün yetiştirilmesi amacıyla yapılan “Okul-Sanayi İşbirliği İstanbul Modeli Protokolü” İl Milli Eğitim Müdürlüğü, Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğü ve Ticaret ve Sanayi Odası tarafından imzalandı.
Okul-Sanayi İşbirliği İstanbul Modeli Protokolü İmzalandı

İmza Töreni 14 Nisan 2016 saat 09.00’da Müdürlüğümüz Arda Toplantı Salonu’nda gerçekleştirilmiştir. İl Millî Eğitim Müdürü Sayın Hüseyin ÖZCAN, yaptığı konuşmada, “Bakanlığımız Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürlüğü’nün 01/03/2016 tarih ve 2407394 sayılı yazısı gereği; Bakanlığımıza bağlı Okul/Kurumlarda görev yapan alan öğretmenlerinin yeterliliklerinin geliştirilmesi, alan programlarının güncellenmesi, alan öğrencilerinin yeterliliklerinin arttırılarak sektörde istihdamının sağlanması, sektör çalışanlarının mesleki bilgilerinin geliştirilerek yeterliliklerinin belgelendirilmesi, atölye ve meslek dersi öğretmenlerine ve öğrencilerine, sektörde meydana gelen teknolojik gelişmelerin aktarılması, tüketiciye daha kaliteli hizmet sunulması ve çalışan personelin gelişimini sağlamak amacıyla sektör iş birliği protokolleri yapılmakta ve uygulanmaktadır. Bu kapsamda İstanbul ilinde mesleki ve teknik eğitim okullarının eğitsel, sosyal, ve ekonomik gereksinimlerinin giderilmesi yolu ile güçlendirilmesi; sektörlerde ihtiyaç duyulan nitelikli işgücünün “Okul-Sanayi İşbirliği İstanbul Modeli Protokolü” Millî Eğitim Bakanımız Prof. Dr. Sayın Nabi Avcı’nın imzasıyla yürürlüğe girmiştir. Sektörün arzuladığı nitelikli iş gücünün yetiştirilmesi için söz konusu protokolün incelenerek sektör/kurum ve kuruluşlarla protokoller yapılması gerekmektedir. Yapılacak işbirliğinin; okullardaki laboratuvar ve atölyeler ile buralarda bulunan donanım konusunda işletmenin teknolojik yönden vereceği desteği, işletmelerin okula giderek ya da iş yerinde öğretmen ve öğrencilere, ilgili meslek alanındaki güncel uygulama ve yeniliklere dair deneyimlerini paylaşmasını, alan tanıtım, konferans, saha inceleme, fuar vb. organizasyonlarda okul ile yapacağı deneyim paylaşımı işbirliğini içermektedir. İl Milli Eğitim Müdürlüğü, Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğü ve Ticaret ve Sanayi Odası tarafından Okul-Sanayi İşbirliği İstanbul Modeli Protokolü imzalayacağız, bu protokole bağlı olarak ta Meslek Liseleri ve İşletmeler arasında Okul-Sanayi İşbirliği protokolleri yapılacaktır. Bize desteklerini hiçbir zaman esirgemeyen Edirne Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Recep ZIPKINKURT’a ve Edirne Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürümüz Sayın Şengül ÇİLDAM’a teşekkür ederim. Protokolün hayırlı olmasını diliyorum” dedi.

Edirne Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Sayın Recep ZIPKINKURT, “Bu protokol Edirne’de ki iş yerlerinin iş gücünü hafifletmek adına eğitimli personelin yetiştirilmesi için yapılan çalışmalardır. Bu bizim uzun süredir istediğimiz bir projeydi. İşverenler bundan ciddi bir anlamda yararlanacaklar. Kaliteli ve nitelikli işgücü ortaya çıkmış olacak” dedi.

Edirne Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürümüz Sayın Şengül ÇİLDAM, “İstihdam odaklı olan Okul-Sanayi İşbirliği protokolümüz, iş gücü arz ve talebin eşleştirilmesinde istihdama önemli katkı sağlayacaktır.  Bu protokol nitelikli işgücü ihtiyacını karşılamak amacıyla düzenlenmiştir Öğrencilerin yeterlilikleri arttırılacak. İŞKUR olarak iş ve meslek danışmanlarımız tarafından öğrencilerimize iş arama becerileri, mülakat görüşmeleri, teknikleri, cv hazırlamak gibi bilgilendirmeler yapılacak. Öğrencilere İŞKUR hizmetleri konularında bilgilendirmeler yapılacak. Meslek tanıtım günleri düzenliyoruz. Bu meslek tanıtım günleri devam edecek. En önemli adım ise işbaşı eğitim programımız. Bu programımız en az 2 çalışanı olan işyerlerin de yapıyoruz. Katılımcılarımıza günlük 50 TL ücret veriyoruz ve Genel Sağlık Sigortası ödeniyor. Burada eğitim öğretim gören öğrencilerimiz ve mezun olan öğrencilerimizden faydalanarak mesleği işin başında öğrenecek, bilgi ve deneyim kazanacak. İşverenlerimizde deneyim kazanan kişileri istihdam ettiğinde teşviklerden faydalanacak. Bu protokolün hayırlı olmasını diliyorum” dedi.

Konuşmaların ardından,  İl Millî Eğitim Müdürü Sayın Hüseyin ÖZCAN, Edirne Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Recep ZIPKINKURT ve Edirne Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürümüz Sayın Şengül ÇİLDAM hayırlı olsun dileklerini yineleyerek protokolü imzaladılar.

 

15-04-2016  15-04-2016  15-04-2016

Çavuşbey Mah.Hükümet Aralığı No4 Vilayet yanı Edirne - 284 212 61 22

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.