EDİRNE İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

“Okuma Kültürü ve Medya” Konulu Konferans Verildi

  Müdürlüğümüz koordinatörlüğünde, Edirne Selimiye İmam Hatip Ortaokulu ve Çocuk Vakfı işbirliğinde ortaokul öğrencilerine yönelik, öğrencilere okuma kültürünü kazandırmak, medyanın olumsuz etkilerinden korumak ve medyanın olumlu etkilerinden fazlasıyla yararlanmalarını sağlamak amacıyla, Şair, Yazar ve Çocuk Vakfı Kurucusu Sayın Mustafa Ruhi ŞİRİN tarafından “Okuma Kültürü ve Medya” konulu konferans verildi.
“Okuma Kültürü ve Medya” Konulu Konferans Verildi

Halk Eğitim Merkezi ve A.S.O Müdürlüğü Mimar Kemaleddin Çok Amaçlı Salonunda düzenlenen “Okuma Kültürü ve Medya” konulu konferansa, İl Millî Eğitim Müdürümüz Sayın Hüseyin ÖZCAN, İl Millî Eğitim Müdürlüğü Maarif Müfettişleri Başkanı Sayın Ayhan KARAN, Şube Müdürü, okul yöneticileri, öğretmenler, öğrenciler ve veliler katıldı.

İl Millî Eğitim Müdürümüz Sayın Hüseyin ÖZCAN, yaptığı konuşmada; “Kıymetli mesai arkadaşlarım yarınlarımızın sahibi değerli öğrencilerimiz, kıymetli velilerimiz, ülkemizin en önemli çocuk edebiyatı yazarlarından aynı zamanda Çocuk Vakfı kurucusu Mustafa Ruhi ŞİRİN hocamızın sunumuyla onurlandırdığı ‘’Okuma Kültürü ve Medya’’ konulu konferansımıza hoş geldiniz şerefler verdiniz.

Medeniyetlerin en güçlü taşıyıcıları kitaplardır. Eski zamanların kitabeleri ile günümüzün kitapları, farklı fonksiyonlara sahip olmakla birlikte ortak bir misyona da hizmet etmektedir. Bilgi, kitapla tanıştığında kalıcılığını ve sağlamlığını kuşanmış olur. Nesiller arası irtibat, kitap ile kurulur ve muhafaza edilir. Eski akıl, kitap sayesinde buluşur yeni akılla. Kitap, hayatın merkezindedir ve hayat onun etrafında döner. Ehl-i kitap olan, sırtını sağlam yere dayamıştır. Kitabî bilgi, sahiplenilmesi ve müdafaa edilmesi kolay olan bilgidir. Kitap yâr-ı mihribandır, vefalı dosttur, zenginliktir. Konfüçyüs zenginlik ve mutluluğu, kitaplarla dolu bir eve benzetir. “Kitabına eğilmiş çocuk, tarlasını süren çiftçi, tezgâhtaki sanatkâr ve mutfakta yemeğini pişiren kadın, fenalık düşünmeye vakit bulamaz.” der Ahmet Yesevi. Güzele ve güzelliklere davet eden kitaplar insanı şerden alıkor, hayra yönlendirir ve hayrın kapısını aralar. Sıcak bir nefes, munis bir dost ve vefalı bir rehberdir kitap.

Kitabı gücendirerek hiçbir yere varılmaz. Kitabın tek alternatifi daha iyi kitaptır. Başta televizyon olmak üzere medya vasıtalarının verdiği bilgi, ‘fast-food’ tarzı bir bilgidir. Servisi kolay olmakla birlikte her türlü hazımsızlığı da beraberinde getirir. Ellerini kitaplara uzatmadan, sırtını kütüphanelere dayamadan medeniyetten, eğitimden ve gelecekten bahsedilemez.

Şunu unutmayalım ki, elimize aldığımız her kitap ile kendi aklımızı ve gönlümüzü inşa ettiğimiz gibi mensup olduğumuz insanlık âlemi adına da faydalı bir iş yapmış oluruz.

 “Oku!” emrini emir telakki eden medeniyetin çocukları/torunları olarak

Yaşamı güzelleştiren kitabı , çocuğun yaşamında bir demirbaş yapmak zorundayız. Çocuk, kitapla iyice içli dışlı olmalıdır. Bu içli dışlılık sadece ders kitaplarıyla sınırlandırılmamalıdır. Çocuk diğer kitap türleriyle de haşır neşir olmalıdır; ancak o zaman okumanın tadına varabilir. Bu nedenle çocuk edebiyatı alanında da daha fazla mesai harcamalıyız. Kıymetli misafirlerimiz

Çocuk edebiyatı denilince Türkiye´de ilk akla gelen yazarımız  Mustafa Ruhi ŞİRİN, ,çocukla ilgili bütün konularda kalem oynatmış, çocuğun toplumsal tarihi, hakları, eğitimi ve medyayla ilişkisini konu edinmiştir. Bilgi çağının serüvenini, kitle kültürünün hayatımızdaki yerini, edebiyata olan büyük ihtiyacı ve çocuk edebiyatının gerekliliğini çok iyi kavramış ve eserlerinde ifade etmeye çalışmıştır. O, yeni bir çocukluk ve yeni çocukluğun edebiyatı için çalışan bir çocuk gönüllüsüdür. Kendisiyle yapılan görüşmelerde, en önemli gayretinin çocuk gündemini canlı tutmak olduğunu ifade eden Şair amca, bu gayreti, aynı gayretin ürünü olarak kurduğu Çocuk Vakfı ile kurumsallaştırmıştır.

     Sözlerimi noktalarken  yarınların sahibi siz gençler için bir ömür harcamış ‘’Benin en iyi dostum çocuktur.’’ diyen değerli hocam Mustafa Ruhi ŞİRİN Bey’e programımızı ve şehrimizi onurlandırmalarından dolayı tüm katılımcılar adına hoş geldiniz diyor şükranlarımı sunuyorum. Konferansın gerçekleşmesinde emeği geçen tüm öğretmen ve öğrencilerimize teşekkür ediyorum” dedi.

Konuşmanın ardından, Şair, Yazar ve Çocuk Vakfı Kurucusu Sayın Mustafa Ruhi ŞİRİN, katılımcılara, “Görsel Okuryazarlık”, “Çoklu Okuryazarlık”, “Temel Okuryazarlık”, “Okuryazarlık Nedir?”, “Okuma Nedir?”, “Okuma Alışkanlığı Nedir?”, “Türkiye’de Çocuk ve Medyanın Görünümleri”, “Medya Nedir?”, “Medyanın Öncelikli Amaçları” konularında bilgiler verdi.

 

Program, öğrenciler tarafından Sayın Mustafa Ruhi ŞİRİN’e hediye verilmesinin ardından, çekilen hatıra fotoğrafıyla sona erdi.

1  1

1  1 

 1  1  

1

Çavuşbey Mah.Hükümet Aralığı No4 Vilayet yanı Edirne - 284 212 61 22

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.