EDİRNE İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Okuryazar Seferberliği Kapsamında İlk Sertifikalar Verildi.

Okuryazar Kurslarında 1. Kademe Okuma-Yazma kurslarını başarıyla tamamlayan kursiyerlerimize sertifikaları 30 Mayıs 2018 salı günü Devecihan Kültür Merkezinde düzenlenen törenle verildi.
Okuryazar Seferberliği Kapsamında İlk Sertifikalar Verildi.

Törene, Edirne Valimiz Sayın Günay Özdemir, İl Millî Eğitim Müdürümüz Sayın Hakan Cırıt, Edirne İl Kültür ve Turizm Müdürü Sayın Ahmet Hacıoğlu, okur-yazar kurslarının açıldığı okul ve kurum müdürleri ile kursiyerler katıldı.

Program Saygı duruşunda bulunulmasının akabinde İstiklâl Marşı’mızın okunması ile başladı.

İl Millî Eğitim Müdürümüz Sayın Hakan Cırıt, yapmış olduğu konuşmasında: “Bugün burada çok anlamlı bir tören için bir araya gelmiş bulunmaktayız. Bizler bugün, Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan ve eşleri Hanımefendi Sayın Emine Erdoğan’ın himayelerinde ülkemiz genelinde başlatılmış olan Okuryazarlık Seferberliği kapsamında ilimiz genelinde açılan okuma-yazma kurslarına katılıp, okuma-yazmayı öğrenen kursiyerlerimize Sertifikalarını vermek için bir araya geldik.

Okuryazarlık Seferberliği ile okuma yazma bilmeyen vatandaşlarımız I. Kademe okuma yazma kurslarına katılarak okur-yazar hale gelmesi, ardından II. Kademe Yetişkin Okuma Yazma Kurslarına yönlendirerek ilkokul düzeyinde öğrenim görmeleri, böylelikle temel okuma-yazma eğitimini tamamlayan vatandaşlarımız, yasaların kendilerine verdiği diğer tüm hak ve özgürlüklerden yeterince yararlanmalarını sağlamak amaçlanmıştır.

Ülkemizin dört bir köşesinde olduğu gibi ilimiz genelinde de tüm eğitim camiası olarak Okuryazarlık Seferberliği kapsamında okuma yazma bilmeyen vatandaşlarımıza ulaşabilmek için aşındırmadık yol, çalmadık kapı bırakmadık. Halkımızın da Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan ve eşleri Hanımefendi Sayın Emine Erdoğan’ın Okuryazarlık Seferberliği  çağrısına göstermiş oldukları büyük ilginin sonucunda Okuryazarlık seferberliğinin ilk dönemi olan 05 Şubat -15 Mayıs 2018 tarihlerin arasında ilimiz genelinde 144 okuma-yazma kursu açılmış, bu kurslara 1124 bayan kursiyer, 193 erkek kursiyer, toplam da 1317 kursiyer devam ederek başarılı olmuşlardır. 

Sayın kursiyerlerimiz; bugün sizler I. Kademe okuma yazma kurslarına katılarak okur-yazar hale geldiniz ve daha öncesinde çok zorlandığınız, sürekli birilerinden yardım isteme durumunda kaldığınız, en basitinden alış-veriş yaparken ürünlerin üzerinde yazanları okuyabilecek, bir yerden bir yere seyahat ederken araçların güzergâh yazılarını okuyabilecek, kendinize gelen, size özel mektupları, davetiyeleri ve herhangi yazılı bir belgeyi başkalarına ihtiyaç duymadan okuyabilecek, yazılı cevap verebileceksiniz.

İnanıyoruz ki sizler 1. kademe eğitiminizle yetinmeyecek ve II. Kademe Yetişkin Okuma Yazma Kurslarına devam ederek ilkokul düzeyinde öğrenim görecek, böylelikle temel okuma-yazma eğitimini tamamlayacaksınız.

Sözlerime burada son verirken, belge almaya hak kazanan kursiyerlerimizi tebrik eder, başta Okuryazarlık Seferberliğinin hamisi Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan ve eşleri Hanımefendi Sayın Emine Erdoğan olmak üzere emeği geçen herkese teşekkür ederim.” Dedi.

Edirne Valimiz Sayın Günay Özdemir, Sertifika almaya hak kazanan kursiyerleri azimlerinden dolayı tebrik ederek başladığı konuşmasında: “bizle ilk emri oku olan İslam dininin mensuplarıyız. Yüce dinimiz okumayı, yeni bir bilgi edinmeyi her şeyin üstünde tutmuştur.” Dedi.

Okuma yazama bilmeyen bir bireyin her zaman için bir başkasına ihtiyaç duyacağını söyleyen Sayın Valimiz, sizler okuma yazmayı öğrendiniz ve bundan sonraki süreçte hayatınızı herhangi birinin yardımına muhtaç olmadan daha rahat bir şekilde devam devam ettireceklerini söyledi.

Eğitimin, yeni bir şeyler öğrenmenin yaşının olmadığını söyleyen Sayın Valimiz, kursiyerlerimizin 1. Kademe eğitimlerinin ardından 2. Kademe eğitimlerini alacağını ve eğitimlerini ortaokul, lise hatta üniversite eğitimleriyle devam ettirecekleri azme sahip olduklarına inandığını söyledi.

Valimiz Sayın Günay Özdemir, oku-yazar kurslarının devam edeceğini söyleyerek Okuryazar seferberliğinde emeği geçen herkese teşekkür ediyorum dedi.      

Tören, okur-yazar kurslarını başarıyla bitiren kursiyerlerimize sertifikalarının verilmesiyle sona erdi.

30-05-201830-05-201830-05-201830-05-201830-05-201830-05-201830-05-201830-05-201830-05-201830-05-201830-05-201830-05-2018

Çavuşbey Mah.Hükümet Aralığı No4 Vilayet yanı Edirne - 284 212 61 22

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.