EDİRNE İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

“Otizmli Bireyler İçin Spor Eğitimi Projesi”

Müdürlüğümüz ve Trakya Üniversitesi Kırkpınar Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu işbirliğiyle geliştirilen “Otizmli Bireyler İçin Spor Eğitimi Projesi” protokolü düzenlenen imza töreniyle uygulamaya başlandı.
“Otizmli Bireyler İçin Spor Eğitimi Projesi”

Otizmli Bireyler İçin Spor Eğitimi Projesi, Evrensel insan haklarının da bir gereği olarak özel gereksinimli bireylerin toplumsal hayata uyumu günümüz dünyasında vurgu yapılan konulardan biridir. Engelli bireylerin topluma entegrasyonuna yönelik yapılan araştırmalar özel gereksinimi olan bireyler için uyarlanmış spor uygulamalarının hedeflerinin; algısal motor fonksiyonları geliştirdiğini, sosyalleşme, arkadaşlık kurabilme- kabul edilme, olumlu benlik gelişimine katkı sağladığını göstermektedir. İyi planlanmış Spor Eğitim Programları otizmli bireylerin psikomotor gelişim alanlarını destekleyerek normal gelişim gösteren akranları kadar başarı elde edebilirler. Bu program otizmli bireylerde olumlu benlik kavramı, sosyal yeterlilik, motor becerilerde gelişim, fiziksel ve motor uygunluk, serbest zaman becerileri, gerilimi giderme, oyun becerileri ve yaratıcı ifadeleri geliştirmeyi amaçlamaktadır.

Trakya Üniversitesi 75. Yıl Kapalı Spor Salonu’nda imza töreni düzenlendi. “Otizmli Bireyler İçin Spor Eğitimi Projesi” imza töreni öncesinde, Trakya Üniversitesi Kırkpınar Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu Müdürlüğü tarafından organize edilen, Şehit Öğretmen Adnan Tunca İşitme Engelliler İlk/ortaokulu öğrencilerinin de katıldığı engellilerde beden eğitimi ve spor dersi kapsamında beden eğitimi ve spor öğretmenliği bölümü 4. sınıf öğrencilerinin gerçekleştirdiği geleneksel işitme engelliler farkındalık günü “Ses Sizsiniz” programı gerçekleşmiştir.

Program, saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı.

Program kapsamında; Trakya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Sayın Yener YÖRÜK, İl Millî Eğitim Müdürümüz Sayın Hüseyin ÖZCAN, Trakya Üniversitesi Kırkpınar Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu Müdürü İlhan TOKSÖZ, öğretmenler ve öğrenciler tarafından, Şehit Öğretmen Adnan Tunca İşitme Engelliler ilk/ortaokulu öğrencilerinin hazırlamış olduğu resim sergisi  açılışı gerçekleştirildi. Ardından, yine engelli öğrencilerin faydalanacağı “Hareket Eğitim Salonu”nun açılışı yapıldı.

Açılışların ardından, İl Millî Eğitim Müdürümüz Sayın Hüseyin ÖZCAN ve Trakya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Sayın Yener YÖRÜK tarafından, “Otizmli Bireyler İçin Spor Eğitimi Projesi” protokolü imzalandı.

İl Millî Eğitim Müdürümüz Sayın Hüseyin ÖZCAN, yaptığı konuşmada, “Son 3 yıldır Trakya Üniversitesinin kapıları Rektörümüz Sayın Yener Yörük sayesinde Millî Eğitim Müdürlüğümüze ardına kadar açık. Akademik anlamda çok ciddi destek görüyoruz. Bu imzaladığımız protokol II.Bayezid Özel Eğitim Uygulama Merkezi öğrencilerimiz faydalanacaktır. Meslek Yüksekokulu öğrencileri de sosyal sorumluluk sahibi olacaklar. Bu projede her türlü desteği veren Rektörümüz Yener Yörük’e teşekkür ediyorum. Bu projenin tüm Türkiye’de örnek olmasını temenni ediyorum. Emeği geçen herkese teşekkür ediyorum” dedi.

Trakya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yener YÖRÜK, “Millî Eğitim Müdürümüz Hüseyin Özcan’la birlikte yine hayırlı bir işe imza attık. Otistik öğrencilere yönelik bu projeyi başlatıyoruz. Millî Eğitim Müdürlüğümüz, üniversitemizin katkılarıyla, Kırkpınar Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu öğretmenleri ve öğrencilerinin desteğiyle bu projeyi uygulayacağız. Bu projenin otistik öğrencilerimize çok katkı sağlayacağına inanıyorum” dedi.

Daha sonra, “Ses Sizsiniz” programı kapsamında; Şehit Öğretmen Adnan Tunca İşitme Engelliler öğrencileri ile Trakya Üniversitesi Kırkpınar Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu öğrencileri arasında dostluk maçı gerçekleştirildi.

Maçın ardından öğrencilere ödülleri Rektör Yener Yörük ve Müdürümüz Hüseyin Özcan tarafından verildi.

Program, öğrencilerin balon patlatma etkinliğiyle sona erdi.

 

23-12-2015 23-12-2015 23-12-201523-12-2015 23-12-2015 23-12-201523-12-2015 23-12-2015 23-12-201523-12-2015

Çavuşbey Mah.Hükümet Aralığı No4 Vilayet yanı Edirne - 284 212 61 22

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.