EDİRNE İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Proje Bilgilendirme Toplantısı Gerçekleştirildi.

Edirne İl Milli Eğitim Müdürlüğümüz tarafından Erasmus + KA1 Mesleki Eğitim Personel Hareketliliği Programı kapsamında hazırlanan ‘Mesleki Eğitimde İş Sağlığı ve Güvenliğinin Avrupa Standartlarında İncelenmesi ‘ isimli projenin bilgilendirme toplantısı gerçekleştirildi.
Proje Bilgilendirme Toplantısı Gerçekleştirildi.

İl Millî Eğitim Müdürlüğümüz tarafından Erasmus + KA1 Mesleki Eğitim Personel Hareketliliği Programı kapsamında hazırlanan, Türk Ulusal Ajansı tarafından hibe almaya hak kazanan, iş sağlığı ve güvenliğine dikkat çekerek farkındalık yaratmak konusunda çarpan etkisi göstermesi bakımdan Türkiye’de öncü projeler arasında olan “Mesleki Eğitimde İş Sağlığı ve Güvenliğinin Avrupa Standartlarında İncelenmesi” projesi bilgilendirme toplantısı 04 Ocak 2016 Çarşamba günü Müdürlüğümüz Arda Toplantı Salonu´nda İl Millî Eğitim Müdürümüz Sayın Hüseyin Özcan başkanlığında gerçekleştirildi.

İl Millî Eğitim Müdürümüz Sayın Hüseyin Özcan, yapmış olduğu açılış konuşmasında: “Gerek dünyada gerekse Türkiye’de iş kazaları çok ciddi bir problem olarak karşımıza çıkmaktadır. İş kazaları binlerce insanın yaşamını yitirmesine, sakat kalmasına ve ciddi ekonomik kayıpların ortaya çıkmasına yol açmaktadır. İş kazaları bütün ülkelerin ortak sorunu olmasına rağmen, gerekli önlemlerin alınmasıyla beraber belli oranlarda azaltılabilir. Bu koruyucu önlemlerin alınmasında yetersiz kalan ülkeler kazalardan daha fazla etkilenmektedir.

İş kazaları, gerek sosyal gerekse ekonomik sonuçları itibariyle Türkiye için de çok önemli bir problemdir. Ülkemizde yılda ortalama 74000 kaza meydana gelmekte; bunun neticesinde 1152 çalışan yaşamını yitirmekte, 1888 çalışan ise ömür boyu sakat kalmaktadır. İş kazalarının ülkemize yıllık maliyeti ise 40 milyar TL civarındadır.

İş kazalarının % 98’i meslek hastalıklarının ise tamamı önlenebilir niteliktedir.(TUİK,2014) Uluslararası Çalışma Örgütü (ILO) ve Dünya Sağlık Örgütü´nün (WHO) verilerine göre,

Türkiye Avrupa ülkeleri arasında iş kazaları gerçekleşme sıralamasında 1. ve gelişmekte olan ülkeler arasında iş kazaları gerçekleşme sıralamasında üçüncü sıradadır.

İl Millî Eğitim Müdürlüğümüz bünyesinde İş Sağlığı ve Güvenliği birimi oluşturduk. Bu birimimiz gerek merkez gerekse ilçelerimizdeki tüm okul ve kurumlarını kapsayan bir birim ve bu oluşturulan birim Türkiye ölçeğinde önemli çalışmalara imza attı. 

İlimizdeki meslek lisesi atölyelerinde ve staj yapılan işletmelerde de iş kazaları son yıllarda artmıştır. İl Milli Eğitim Müdürlüğümüz iş güvenliği birimi tarafından yapılan incelemelerde tüm il genelindeki mesleki okullarımızda atölye güvenlik önlemlerinin yetersiz olduğu tespit edilmiş olup, iş güvenliği konusunda Edirne İl Millî Eğitim Müdürlüğü olarak acil önlemler alındı ve bu konuda çalışmalarımız devam etmektedir.

Her kurum kendine göre güvenlik önlemleri almaya çalışmaktadır ancak bu önlemlerde bir standart olması gerekmektedir. Bu önlemler sadece okullarımızla sınırlandırılmayıp öğrencilerimizin staj yaptığı işletmeleri de kapsayacak şekilde genişletilmelidir. Böylece öğrencilerimiz öğrenim gördükleri okullarımızda olduğu gibi staj yaptıkları işletmelerde de iş sağlığı ve iş güvenliği önlemleri ön planda tutularak işlerini yaparken güvende olmaları sağlanacaktır.

Meslek liselerinde çalışan teknik öğretmenlerimiz ve işletmelerdeki usta öğreticilerimizden gerekli iş sağlığı ve iş güvenliği önlemlerini alarak, bu konuda bilinçlenmeleri, nasıl bir yöntem izlemeleri ve ne tür önlemler almaları gerektiğini konusunda bilgilendirilmeleri sağlanmalıdır.

 Projemizi oluştururken amacımız;

-Öğrencilerimizin mesleki eğitiminden sorumlu ilimizdeki teknik öğretmen ve usta öğreticilerimizin iş sağlığı ve iş güvenliği konusunda, Avrupa’da eğitimi ve gözlemleri sonucu bilgi ve tecrübesini arttırmak,

-İlimizde öğrencilerimizin karıştığı iş kazalarının yoğunlaştığı Elektrik-Elektronik-Bilişim, Metal ve Sağlık alanlarında iş kazalarını en aza indirmek,

-Mesleki eğitim ortamlarında öğrencilerimizin sağlıklı ve güvenli şekilde öğrenim görmeleri amacıyla gerekli önlemleri almak,

İlimizdeki tüm meslek lisesi atölyelerinde iş güvenliği standardı oluşturmaktır.” dedi.

Mesleki Eğitimde İş Sağlığı ve Güvenliğinin Avrupa Standartlarında İncelenmesi projenin süresinin 12 ay olduğunu ifade eden İl Millî Eğitim Müdürümüz, projenin toplam bütçesinin 88.389,00 Euro olduğunu belirtti.

Projede konsorsiyum üyesi kurumların Edirne Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, Uzunköprü Mimar Muslihiddin  Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, Edirne Esnaf ve Sanatkarları Odası, Edirne Süheyl Ünver Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, Uzunköprü Hüseyin Çorum Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, Havsa ŞÖMB Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, Serhat IMKB Meslekli ve Teknik Anadolu Lisesi olarak açıklayan İl Millî Eğitim Müdürümüz, toplam 44 personelin katılacağı hareketlilik planlarına ilişkin bilgileri katılımcılara aktardı.

İl Millî Eğitim Müdürümüz Sayın Hüseyin Özcan, konuşmasının sonunda, bugüne kadar uygulamış olduğumuz ve diğer kurumlarca örnek gösterilen projelerimiz gibi bu projeyi de en iyi şekilde tamamlayacağımıza inanıyoruz diyerek, “projenin uygulanması aşamasında göstereceğiniz gayret ve çalışmalardan dolayı şimdiden teşekkür ediyorum. Projemizin ülkemize milletimize hayırlı olsun.” dedi.

Bilgilendirme toplantısı, Müdürlüğümüz AB ve Dış İlişkiler ARGE Birimi Proje Öğretmenleri Ayşegül D. Kıratlı ve Hatice Çakıcı tarafından konsorsiyum üyesi kurumların temsilcilerine projenin içeriği ile ilgili bilgilendirme sunumunun ardından sona erdi.

04-01-2017   04-01-2017   04-01-201704-01-2017   04-01-2017   04-01-2017

Çavuşbey Mah.Hükümet Aralığı No4 Vilayet yanı Edirne - 284 212 61 22

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.