EDİRNE İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Rehber Öğretmenlerimize Bağımlılıkla Mücadele Eğitimi

İlimiz rehber öğretmenlerine, Millî Eğitim Bakanlığımızın talimatları doğrultusunda Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğü ile Türkiye Yeşilay Cemiyeti arasında imzalanan “Bağımlılıkla Mücadele Eğitimi” projesi uygulama protokolü kapsamında eğitim verilecek.
Rehber Öğretmenlerimize Bağımlılıkla Mücadele Eğitimi

İlimizde yaşayan gençlerin daha güvenli ve mutlu bir hayat sürdürmelerine katkıda bulunmak, çocuk ve gençlerimizin bağımlılıklarla ilgili bilinç düzeylerini arttırmak amacıyla Milli Eğitim Bakanlığımızın talimatları doğrultusunda Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğü ile Türkiye Yeşilay Cemiyeti arasında “Bağımlılıkla Mücadele Eğitimi” projesi uygulama protokolü imzalanmıştır.

Türkiye Bağımlılıkla Mücadele projesi kapsamında, İl Milli Eğitim Müdürlüğü ile Edirne Yeşilay Cemiyeti işbirliğinde 103 rehberlik öğretmenimize Edirne Merkezinde 2, Keşan ve Uzunköprü İlçelerinde 1 olmak üzere Sağlıklı Yaşam, Madde, Alkol, Tütün ve Teknoloji Bağımlılığı konularında eğitim verilecektir. Eğitimi alan rehberlik öğretmenlerimiz, İlimiz genelinde görev yapan öğretmenlere “Bağımlılıkla Mücadele Eğitimi” verilmesi ve eğitimi alan rehberlik öğretmenlerimiz aracılığıyla da tüm eğitim kademelerinde öğrenim gören öğrencilerimize Bağımlılıklarla Mücadele konusunda eğitim verilmesi hedeflenmektedir.

Edirne Merkezinde görev yapan rehber öğretmenlerimize verilecek olan Bağımlılıkla Mücadele Eğitimi Edirne Sosyal Bilimler Lisesinde gerçekleştirilen açılış programı ile başladı.

Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı ile başlayan açılışa, İl Millî Eğitim Müdürümüz Sayın Hüseyin ÖZCAN, Türkiye Yeşilay Cemiyeti Edirne Şube Başkanı Sayın Sebahattin BİLGİÇ, Müdürlüğümüz Şube Müdürleri ile ilimiz merkezinde görev yapan rehber öğretmenler katıldı.

İl Millî Eğitim Müdürümüz Sayın Hüseyin ÖZCAN, yapmış olduğu açılış konuşmasında “Halk içinde mu´teber bir nesne yok devlet gibi, Olmaya devlet, cihanda bir nefes sıhhat gibi.

Sağlık, yaşamın en temel unsurudur. Eksikliğini hiçbir maddi değerin gideremediği hayatımızın vaz geçilmezidir. Bu gerçeğin farkında olan ülkeler, kaynaklarının büyük bir kısmını sağlığın korunmasına ayırmaktadır. Ülkemizin de son yıllarda bu alanda çok önemli mesafeler kat ettiği hepimizin malumudur. Ancak, modern dünyanın en büyük açmazlarından biri de; insanların hayatı kolaylaşırken, toplumların her alanda tahribata uğramasıdır. Çağımızın değer tanımayan sınırsız imkânları, sahte mutluluk vaadiyle bireyi sağlıklı yaşamdan uzaklaştırmış, toplumu güvensiz bir ortama dönüştürmüştür. En önemlisi de, kültürel değerlerimizde yaşadığımız yıpranmanın artması, aile ve sosyal çevreyi de savunmasız bırakmıştır.

Ne yazık ki sosyal hayattan uzaklaşarak yalnızlaşan ve öz güvenlerini yitiren bireyler, mutluluğu ve huzuru yakalayabileceğini sandığı farklı arayışların içine girmiştir. Ve bugün tüm dünya, bağımlılık savaşlarıyla karşı karşıya kalmıştır. Adeta salgın hastalığa dönüşen bağımlılıklar, çoğu zaman toplumun yüzleşmeye cesaret edemediği sorunların yansımalarıdır. Bu nedenle, önlem alınmayan kötü alışkanlıklar, anahtarları kaybolmuş kilitler gibi toplumu derinden sarsan bağımlılıklara dönüşmektedir. Bağımlıklar, her geçen gün artan bir kullanım oranı ve çeşitlilik ile her yaştan insanımızı tehdit etmektedir. Acilen genç neslin önleyici ve koruyucu hizmetlerle desteklenmesi, tütün, alkol, madde, teknoloji ve diğer tüm bağımlılıklarla mücadele kapsamında okullarda bilinç oluşturulması önem arz etmektedir. 

Bu bağlamda bağımlılıktan uzak sağlıklı bir nesil yetişmesini sağlamak amacıyla MEB ve Türkiye Yeşilay Cemiyeti arasında 03.01.2014 tarihinde bir protokol imzalanmış ve ülke çapında tüm eğitim kurumlarında bağımlılık ile mücadele programı başlatılmıştır. Bu eğitim programıyla her türlü bağımlılık konusunda toplumsal farkındalığın arttırılması ve madde kullanımının bilinçle önüne geçilmesi hedeflenmiştir. İlimizde öncelikle 103 rehber öğretmenimizin, ardından da tüm öğrencilerimizin eğitimleri planlanmıştır. İnanıyorum ki; eğitimlerin sonunda, her yaş grubundaki öğrencilerimiz sağlıklı yaşam için bağımlılığa hayır diyebilme bilincini geliştirecek ve modern çağın sinsi tuzaklarından kendini koruyabilecektir.Bu program hedeflerimize ulaşmak için attığımız en ciddi adımlardan biridir. Hepimizin en önemli arzusu, başarıya ulaşmak ve güzel bir gelecek için sağlıklı nesiller yetiştirmektir. Tarihe büyük değerler kazandırmış bir milletin medeniyet yürüyüşünü aynı kararlılıkla sürdürmesi için gerekli en önemli unsur, iyi yetişmiş insan gücüdür.

Bu vesileyle, başta projenin maddi manevi hamisi Valimiz Sayın Dursun Ali ŞAHİN olmak üzere, değerli Yeşilay Cemiyeti Üyelerine, Rehber öğretmenlerimize ve eğitim yöneticilerimize teşekkür ediyor, saygılar sunuyorum” dedi.

Açılış programı İl Millî Eğitim Müdürümüzün yapmış olduğu konuşmanın ardından sona erdi.

           Program, rehber öğretmenlerimize yönelik “Bağımlılıkla Mücadele Eğitimi” semineri ile devam etti.

2   2   22   2

Çavuşbey Mah.Hükümet Aralığı No4 Vilayet yanı Edirne - 284 212 61 22

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.