EDİRNE İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Safiye Erol Yarışması’nda Dereceye Girenler Ödüllerini Aldılar

  Edirne Valiliği İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından, Safiye EROL’un vefatının 50. yılında Safiye EROL’u anma etkinlikleri çerçevesinde düzenlenen “Hikâye Yarışması”’nda dereceye giren öğrenciler ödüllerini aldılar.  
Safiye Erol Yarışması’nda Dereceye Girenler Ödüllerini Aldılar

Edirne Valiliği İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından, Türkiye genelinde 81 İl Milli Eğitim Müdürlüğü işbirliğinde, tüm lise ve dengi okul öğrencilerinin edebiyatımızın seçkin yazarlarından Safiye EROL’u tanımalarını sağlamak; hikâye alanında yetenekli öğrencileri tespit ederek onların eğitim ve gelişimine yardımcı olmak, Türk edebiyatına yeni yazarlar kazandırmak amacıyla,  vefatının 50. yılında Safiye EROL’u anma etkinlikleri çerçevesinde düzenlenen “Hikâye Yarışması”’nda dereceye giren öğrenciler ödüllerini aldılar.

Devecihan Kültür Merkezi’nde düzenlenen törene, Edirne Valisi Sayın Dursun Ali ŞAHİN, İl Milli Eğitim Müdürü Sayın Hüseyin ÖZCAN, müdür yardımcıları, şube müdürleri, seçici kurul üyeleri ve protokol katıldı.

Tören, Edirne’nin tanıtımının yapıldığı sunumla başladı. Gazeteci-Yazar Mehmet Nuri YARDIM, Safiye EROL’u tanıtan bir konuşma gerçekleştirdi.

İl Milli Eğitim Müdürümüz Sayın Hüseyin ÖZCAN, yaptığı konuşmada, ”Yazı, medeniyeti oluşturan temel değerleri gelecek nesillere aktaran ve milletleri çağın gerekleriyle buluşturarak zirveye taşıyan en önemli unsurdur. Yazmak, kalıcı olanı tercih etmek, tarihe iz bırakmak, geçmişi geleceğe taşımaktır. Medeniyet, yazı üzerine kurulmuş ve yazıya önem verenlerin omuzları üstünde yükselmiştir. Duygu ve düşüncenin, yapılarda görünüşü mimari, renklerdeki ifadesi resim, seslere yansıması müzik, söz ve yazı ile aktarımı ise edebiyat ile gerçekleşir. Edebiyat, insanlığın varoluşundan günümüze toplumları eserleriyle şekillendirir ve geliştirir. Toplumu ayakta tutan kültür, tarihin zorlu yolculuklarına edebî şaheserler sayesinde meydan okur. Edebiyatçı ve eseri topluma öncülük eden ve onu dönüştüren bir görev üstlenir. Toplum da edebiyata değer verdiği ölçüde yücelir. Bugün, doğusuyla batısıyla, medeniyetimizin ulaştığı her noktada kültürümüzün nadide eserlerinin ve etkilerinin yaşadığını görmekten büyük mutluluk duymaktayız. Aynı zamanda sorumluluğumuzun arttığının bilincindeyiz. Bu nedenle medeniyet anlayışımıza kaynaklık eden Mevlana, Yunus Emre, Hacı Bektaş-ı Velî gibi ulu çınarların izinde, Ulu Önder Atatürk’ün “Türk Milletinin tarihi bir özelliği de güzel sanatları sevmek ve onunla yükselmektir.” veciz sözünün rehberliğinde gençlerimizi yazarlar ve eserleriyle tanıştırmanın gayretindeyiz. Amacımız, öğrencilerimizin edebiyata ilgisini arttırmak, yeteneklerini ortaya çıkararak topluma yön verecek geleceğin edebiyatçılarının yetişmesine katkıda bulunmaktır. Eğitim camiası olarak geleceğimizi oluşturacak gençlerin eğitimlerine büyük önem veriyor ve yaptığımız çalışmalarla onları en iyi şekilde geleceğe hazırlıyoruz. Değişimin hızına yetişmenin, sınırsız, sonsuz istek ve beklentilerine cevap vermenin adeta imkânsız hale geldiği çağımızda, olumsuz bulduğumuz yönelme ve olgulara karşı gereken mücadeleyi verebilmek için gençleri edebiyata yöneltmeyi önemsiyoruz. Hayatın bir kurgusu olan Hikâye türü ile gençlerin ufkunu genişletmeyi hedefliyoruz. Bu nedenle Valiliğimizin himayelerinde, İl Milli Eğitim Müdürlüğümüzün koordinesinde Türkiye genelinde “Safiye Erol Hikâye Yarışması” düzenledik. Gayemiz, gençlerin yazarlık yeteneklerini keşfetmek, gençler arasında edebiyat hassasiyeti oluşturmak ve aynı zamanda Safiye Erol gibi önemli bir şahsiyeti daha iyi tanıtarak vefa örneği göstermekti. İnanıyorum ki yıllar sonra da etkisi devam edecek önemli bir çalışmayı başarıyla gerçekleştirdik. Bu vesile ile yarışmanın maddi-manevi hamisi Valimiz Sayın Dursun Ali ŞAHİN’e, Prof Dr. Abdullah UÇMAN, Prof Dr. Kazım YETİŞ, Prof Dr. Recep DUYMAZ, Muhterem YÜCEYILMAZ, Mehmet Nuri YARDIM ve Fahri TUNADAN oluşan seçici kurul üyelerine, eserleriyle yarışmaya katılan öğrenci kardeşlerimize, danışman öğretmenlerimize ve yarışmanın başarıya ulaşması için katkı sunan herkese teşekkürlerimi arz ediyorum” dedi.

Edirne Valisi Sayın Dursun Ali ŞAHİN, yaptığı konuşmada, “Uygarlık deninde sanatın ve sanatçının bütünü akla gelir. Sanatçıya imkan veren ülkeler sanatta yükselir, sanatta yükselen her konuda yükselir.  Medeniyetin temeli sanata dayanır. Uzunköprülü hemşehrimiz Safiye EROL’un da ölümünün 50. Yıldönümünü Valiliğimiz olarak Milli Eğitim Müdürlüğümüzce yapılması marifetiyle icra edilmesi onun hikayelerinin tanıtılması, onun gerçek bir hikayeci olduğunu vurgulanması ve ondan gençlerin feyiz alması yönünden son derece önemlidir. Artık gençlerimiz bilime ve teknolojiye çok çabuk ulaşıyor. Ama sanata ve sanatçıya ulaşmak son derece zordur. Nice şairler, nice roman ve hikaye yazarları, nice edebiyatçılar hepsi göçtü, gitti pek çok yeri doldurulamadı. Bu yarışmayla gençlerimizin bu hanımefendiyi tanımaları onun eserlerinden feyiz almaları son derece önemlidir. Gençlerin ilgisini çekmek bizim için önemlidir. Okuyan, düşünen gençlik bizim için son derece önemlidir. Yeni yazarlarımıza ihtiyaç var. Oda eski yazarlardan ilham alarak olur.  Geleceğin yazarları, geleceğin Safiye EROL’larının yetişmesi bakımından bu yarışma son derece önem arz etmiştir. Ulusal düzeyde yapılan bu yarışmaya son derece iyi düzeyde iştirak olduğu beni duygulandırmıştır. Tabii ki bu iştirak bizden değil, Edirne’den değil Safiye EROL’un kendisinden kaynaklanmıştır. 452 eserin buraya gönderilmesi gerçekten büyük bir olaydır. Bunlar arasından en iyisi seçmek gerçekten kolay olmamıştır. Bizim seçici kurul bu eserlerin seçiminde son derece zorlandığına inanıyorum. Burada emeği geçen herkese teşekkür ediyorum” dedi.

Konuşmaların ardından Valimiz Sayın Dursun Ali ŞAHİN, değerlendirme sonucunda katıldığı eserle birincilik elde eden Ankara Kazan’dan, Mustafa Hakan Güvençer Anadolu Lisesi öğrencisi Beyza BARIŞ’a,  ikincilik elde eden Edirne Anadolu Öğretmen Lisesi öğrencisi Aylin BALCI’ya, üçüncülük elde eden Edirne Lisesi öğrencisi Melek ÇELİK’e, mansiyon kazanan İstanbul Pendik’ten, Faruk Nafiz Çamlıbel Anadolu İmam Hatip Lisesi öğrencisi Merve BULKUR’a, Konya Karatay’tan, Mehmet Hanife Yapıcı Anadolu Lisesi öğrencisi Sare POLAT’a, İzmir Karşıyaka’dan, Özel Yamanlar Anadolu Lisesi öğrencisi Esra Nur ÇOT’a, Konya Karatay’dan Özel Merve Güventaş Fen Lisesi öğrencisi Fatma KAYAARDI’ya, İstanbul Silivri’den, Silivri Teknik Ve Endüstri Meslek Lisesi öğrencisi Batuhan KURT’a, Safiye Erol Özel Ödülü’nü kazanan Mersin Tarsus’dan, Tarsus Amerikan Koleji öğrencisi Avni Can YAĞCI’ya, Edirne Dergisi Özel Ödülü kazanan İstanbul Bahçelievler’den, Özel İhlas Anadolu Lisesi öğrencisi Nuriye Fulya SUBAŞI’ya, Balkan Türküsü Özel Ödülü’nü kazanan Burdur Bucak’tan, Bucak Mehmet Cadıl Anadolu Öğretmen Lisesi öğrencisi Melike USTA’ya ödüllerini takdim etti.

             Tören, Edirne Güzel Sanatlar Lisesi öğrencilerinin verdiği konserle sona erdi.

1  1  1  1

1  1  1  1

1

 

Çavuşbey Mah.Hükümet Aralığı No4 Vilayet yanı Edirne - 284 212 61 22

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.