EDİRNE İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Sağlıklı Nesil Sağlıklı Gelecek Projesi Yarışmaları Ödül Töreni Gerçekleştirildi.

Sağlıklı Nesil Sağlıklı Gelecek Projesi Yarışmaları Ödül Töreni Gerçekleştirildi.

Bağımlılık Kişinin bedensel, ruhsal ve sosyal hayatını olumsuz etkiler. Toplumun felaketi sayılabilecek bağımlılıkları engellemek ancak iyi bir koruyucu halk sağlığı yaklaşımıyla mümkün olur.

Bakanlığımız Özel Eğitim ve Rehberlik Hizmetleri Genel Müdürlüğü ile Türkiye Yeşilay Cemiyeti arasında imzalanan ve ana teması “Bağımlılık” olan “Sağlıklı Nesil Sağlıklı Gelecek Projesi” kapsamında, görsel ve edebi kategorilerde ilimiz geneli okullarımızda düzenlenen yarışmalarda dereceye giren öğrencilerimize ödülleri 14 Nisan 2017 Cuma günü Müdürlüğümüz Tunca Toplantı Salonu’nda düzenlenen törenle verildi.

Gerçekleştirilen ödül törenine İl Millî Eğitim Müdürümüz Sayın Hüseyin Özcan, Edirne Yeşilay Şube Başkanı Sayın Sebahattin Bilgiç, öğretmenler, öğrenciler ve veliler katıldı.

İl Millî Eğitim Müdürümüz Sayın Hüseyin Özcan, yapmış olduğu konuşmasında: “Sağlıklı Nesil Sağlıklı Gelecek Projesi Türkiye Yeşilay Cemiyeti ile Millî Eğitim Bakanlığı Özel Eğitim ve Rehberlik Hizmetleri Genel Müdürlüğü arasında imzalanan ve ana teması “Bağımlılık” olan bir iş birliği projesidir. Bu projenin amacı; öğrencilerimizin zararlı alışkanlıklara karşı bilinçli bir şekilde yetişmelerini sağlamak ve farkındalık oluşturmaktır.

Bağımlılıkla mücadelede  yasal yaptırımlar vardır. Ne yazık ki yasal yaptırımların karşısında da bağımlılık yapan unsurların gençler tarafından tercih edilme  olasılığı bulunmaktadır. Bu yönüyle bağımlılıkla mücadele için   yapılan her uygulama, proje ve çalışma gençlerimize, geleceğimize yapılan maddi manevi en büyük yatırımdır. Bağımlılık konusunda bilinçlendirme uygulamalarıyla, gençlerin sağlıklı yaşamı tercih etmesini hedeflemekteyiz.

Hayatındaki zorluklarla olumlu baş etme becerisi geliştiren, en önemlisi mutlu yaşama becerilerini geliştiren gençler sağlıklı yaşamı tercih edeceklerdir. Bu yönüyle okullara ve ailelere önemli görevler düşmektedir. Okullarımızın görevlerini en iyi şekilde yerine getirebilmeleri için de ailelerin okullarla işbirliği yapması bir zarurettir.

Hangi yaşta olursa olsun çocukları hakkında öğretmenlerin görüşleri alınmalıdır. Eğer, çocuklarınızla iletişim kurmakta zorlanıyorsanız veya anlaşmazlık yaşıyorsanız okullarımızdaki rehber öğretmenlerden destek alabilirsiniz. Bazen küçük bir dokunuş çocuğunuzun, belki de sizin hayatınızı değiştirecektir.

Çocuklarımızın gençlerimizin sigara, alkol, madde ya da teknolojiye bağımlı bir şekilde yaşamalarını istemiyoruz. Gençlerimizi daha çok, sağlıklı beslenmenin koşullarını hayatına geçirebilen, spor yapan, iletişim becerileri güçlü, yaşadığı sosyal çevrenin koşullarına bağlı, kendi kişisel gelişimini destekleyerek  yetenekleri doğrultusunda öğrenim yaşantısını şekillendiren, gerektiğinde uzman yardımı almasını bilen, özgüvenli ve öz saygılı gençler olarak görmek istiyoruz. Bu nedenle, İl Millî Eğitim Müdürlüğü olarak, her yıl hazırladığımız İl Uyuşturucu ve Bağımlılıkla Mücadele Eylem Planı kapsamında özel ve resmi okul ve kurumlarımızda öğrencilerimize ve velilerimize yönelik önleyici ve koruyucu anlamda eğitimler verilmektedir.

2016 Dünya Uyuşturucu raporuna göre; dünya genelinde uyuşturucu bağımlılarının sayısının 29  milyona ulaştığı, bunların içinden ise her 6 kişiden ancak birisinin tedavi olduğu bilinmektedir.

Rapora göre yetişkin nüfusun yaklaşık yüzde 5 ‘i yani 250 milyon kişinin ise en az bir uyuşturucu madde kullandığı görülmektedir.

Sağlıklı Nesil Sağlıklı Gelecek Yarışmasında İl birincisi olan çocuklarımızı kutluyor, 05 Mayıs 2017 tarihinde İstanbul’da yapılacak olan büyük ödül töreninde de başarılar diliyorum.

Bu yarışmada bize destek olan Yeşilay Şube Başkanı Sebahattin Bilgiç´in şahsında tüm Yeşilay Cemiyeti ailesine, okul idarecilerimize, öğretmenlerimize ve değerli öğrencilerimize teşekkür ediyorum.” dedi.

Sağlıklı Nesil Sağlıklı Gelecek Projesi kapsamında düzenlenen görsel ve edebi alanlardaki yarışmalarda dereceye giren öğrencilerimize ödülleri İl Millî Eğitim Müdürümüz Sayın Hüseyin Özcan ile Edirne Yeşilay Şube Başkanı Sayın Sebahattin Bilgiç tarafından verildi.


Görsel Kategori İl Birincileri:

İlkokul Resim Dalında: Feyza KALAYCI - Merkez 75. Yıl İlkokulu

Ortaokul Resim Dalında: Berna İŞLER - Havsa Cumhuriyet Ortaokulu

Lise Afiş Dalında: Görkem ESENKAL – Merkez Selimiye Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi


Edebi Kategori İl Birincileri:

İlkokul Şiir Dalında: Ürkiye Yaren UÇAR – Keşan İnönü İlkokulu

Ortaokul Kompozisyon Dalında: Dilay ÖZER - Havsa Atatürk Ortaokulu

Lise Şiir Dalında: İsracan AKIN - Merkez Emel Özgür Şubaşıay Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi

14-04-201714-04-201714-04-201714-04-201714-04-201714-04-201714-04-201714-04-201714-04-201714-04-2017

Çavuşbey Mah.Hükümet Aralığı No4 Vilayet yanı Edirne - 284 212 61 22

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.