EDİRNE İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Şehit Ressam Hasan Rıza Bey’in Resimlerinden Oluşan Serginin Açılışı Gerçekleştirildi.

Anıt Mezarı başında anılan Şehit Ressam Hasan Rıza Bey´in eserlerinden oluşan serginin Müdürlüğümüz Sergi Salonunda  açılışı yapıldı.
Şehit Ressam Hasan Rıza Bey’in Resimlerinden Oluşan Serginin Açılışı Gerçekleştirildi.

     18-26 Mart Balkan Şehitlerini Anma Haftası etkinlikleri kapsamında 1912 yılında Balkan Savaşları sırasında şehit olan, Edirne Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Okul Müdürlüğü de yapan Ressam Hasan Rıza Bey 24 Mart Salı günü Lozan Caddesi yolu üzerindeki Jandarma Şehitliğinde bulunan anıt mezarında anıldı.

     İl Millî Eğitim Müdürümüz Sayın Hüseyin ÖZCAN’ın da katıldığı anma programı Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı ile başladı.

     Program Şehit Ressam Hasan Rıza Bey’i anlatan konuşmaların ardından Balkan Şehitlerimiz için dua okunması ve anıt mezara karanfil bırakılması ile sonra erdi.

     Ekinlikler kapsamında, Edirne Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Okul Müdürlüğü de yapan Balkan Şehidimiz Ressam Hasan Rıza Bey’in eserlerinden oluşan sergi kuruldu. Serginin açılışı 25 Mart Çarşamba günü İl Millî Eğitim Müdürlüğümüz Sergi Salonunda gerçekleştirildi.

     Açılışa, İl Millî Eğitim Müdürümüz Sayın Hüseyin ÖZCAN, Müdür Yardımcıları, Şube Müdürleri, Edirne Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi yöneticileri, İl Millî Eğitim Müdürlüğü personeli ve öğrenciler katıldı.

     İl Millî Eğitim Müdürümüz Sayın Hüseyin ÖZCAN, açılış öncesinde yaptığı konuşmasında “2 senedir Şehit Ressam Hasan Rıza Bey’i çeşitli etkinliklerle anıyoruz. 10 yıl İtalya’da resim eğitimi almış, Edirne Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesinde Müdürlük yapmış, Balkan Savaşları’nda şehit edilmiş değerli bir şahsiyet. Fatih Sultan Mehmet’in İstanbul’u fethettikten sonra İstanbul’a girişinin resmedildiği resim Hasan Rıza Bey’in en bilinen resimlerindendir. Şehit Ressam Hasan Rıza Bey resimlerinde kendisini de bir yeniçeri olarak, bir asker olarak resmetmiş. İstanbul’da Deniz Müzesi’nde eserleri var. Edirne Belediyesi’nde bir, Edirne Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesinde de iki eseri bulunmaktadır. Şuan burada açılışını yapacağımız eserler bire bir Hasan Rıza Bey’in yaptığı resimlerin örneklerinden oluşmaktadır. Bu serginin kurulması çalışmalarında emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. Balkan Savaşlarının Yıldönümü nedeniyle tüm şehitlerimize Allah’tan rahmet diliyoruz. Geleceğe daha emin adımlarla bakmak açısından tarihi iyi okumamız, tarihten ders almamız gerekiyor. Bir kez daha Balkan Şehitlerimizi rahmetle anıyorum” dedi.

     Konuşmanın ardından, İl Millî Eğitim Müdürümüz Sayın Hüseyin ÖZCAN tarafından serginin açılışını gerçekleştirdi.

2   2   22   2   2 2   2

Çavuşbey Mah.Hükümet Aralığı No4 Vilayet yanı Edirne - 284 212 61 22

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.