EDİRNE İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

“Serhat Meslek Gençliğe Destek” Projesi Tanıtım Toplantısı Düzenlendi.

Serhat İMKB Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi ve Edirne İl Milli Eğitim Müdürlüğü ortaklığında, Edirne Belediye Başkanlığı ve Hüseyin Hüsnü Tekışık Rehberlik Araştırma Merkezi’nin iştirakiyle, Trakya Kalkınma ajansının desteğiyle hibe almaya hak kazanan “Serhat Meslek Gençliğe Destek” adlı projenin açılış toplantısı yapıldı.
“Serhat Meslek Gençliğe Destek” Projesi Tanıtım Toplantısı Düzenlendi.

1 Yıl sürmesi planlanan projenin amacı, Edirne Serhat İMKB Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’ni cazibe haline getirerek, kültürel, sanatsal ve sportif faaliyetler yolu ile öğrencilerin okula devamsızlığını azaltmak, zararlı alışkanlıklardan kurtarmak ve şiddet içeren ortamlardan uzak durmalarına katkı sağlamaktır.

Proje Kapsamında, “Görünürlük Faaliyetleri”, “Mekân Düzenlemeleri”, “Sanatsal ve Sportif Çalışmalar”, “Eğitim Çalışmaları”, “Gönüllülük Çalışmaları” ve “Doğa Yürüyüşleri” yapılacaktır.

Serhat İMKB Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nde, proje kapsamında düzenlenen Müzik Odasında 15 Aralık 2015 Salı günü saat 11:00’da yapılan toplantıya İl Millî Eğitim Müdürümüz Sayın Hüseyin ÖZCAN’ın yanı sıra, Trakya Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Sayın Mahmut ŞAHİN, Edirne Belediyesi Başkan Yardımcısı Sayın Çiğdem GECEOĞLU, Edirne Basın Yayın Enformasyon İl Müdürü Sayın Fikret DİŞLİOĞLU, Millî Eğitim Müdür Yardımcımız Sayın Cemal TURAN, İlimiz Merkezinde Meslek Lisesi olarak eğitim veren okullarımızın idarecileri ile  Serhat İMKB Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi idareci, öğretmen ve öğrencileri katıldı.

Okul Müdürü Sayın Sefer YAŞAR’ın projenin tanıtımını yapmasıyla başlayan toplantıda, İl Millî Eğitim Müdürümüz Sayın Hüseyin ÖZCAN, “Gençlerin meslek seçimlerini, hatta tüm geleceklerini etkileyen lise eğitimindeki temel yapı ve sistem sorunlarının giderilmesi eğitimdeki genel sorunların çözümü için önemli bir basamaktır. Bu yüzden ortaöğretim sadece Türkiye’de değil, uluslararası düzeyde artan bir biçimde yenilikçi adımların odağı olmuştur. Bu yenilikçi adımların çerçevesini ise ortaöğretime erişim, kalite farklılıklarının ortadan kaldırılması, ortaöğretimde sürekliliğin sağlanması gibi konular oluşturmaktadır. Ortaöğretime erişimle ve ortaöğretimin kalitesiyle ilgili daha sağlıklı politikalar geliştirebilmek için öğrencilerin okula devamsızlık ve okulu terk nedenleri tespit edilerek öğrenciyi eğitim öğretim içinde tutacak tedbirlerin alınması, okula devamı ve mezun olmayı sağlayacak projelerin geliştirilmesi bir gereklilik haline gelmiştir. Erken okul terkinin doğurduğu sonuçlar günümüzde daha büyük problemlere neden olmaktadır. Bunun farkında olan toplumlar, giderek daha fazla bir çaba ile bu sorunu azaltmaya çalışmaktadırlar. Özellikle AB projelerinin 2014’de yürürlüğe giren öncelikleri arasında da bu sorunlar üzerinde durulmaktadır. Okulu terk etme kararına gelmeden önceki aşamaları önceden tespit edip, öğrencileri okulda tutmanın yollarını keşfetme, okulu ve okuldaki yaşantıların öğrenciler için anlamlı hale getirilmesi sadece ülkemizde değil uluslarası alanda da eğitim politikalarının geliştirilmesi için hedeftir. Bu bağlamda okulların öğrenciler için cazibe merkezleri haline getirilmesi, gençlerin içinde var olan enerjiyi doğru alanlarda kullanmalarının ve zararlı alışkanlıklardan uzak durmalarının sağlanması, kendisini değerli hissedeceği ortamların oluşturulması, bütün bunlar yapılırken de okullarda öğrenim gören her seviyedeki öğrenciyi kapsayıcı etkinlikler düzenlenmesi zorunludur.

Bugün açılışı için bir araya geldiğimiz Trakya Kalkınma Ajansı desteği ile Edirne İl Milli Eğitim Müdürlüğü ve Serhat İmkb Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi ortaklığında gerçekleştirilen “Serhat Meslek Gençliğe Destek “ isimli proje kapsamında müzik sınıfı, spor salonu ve çok amaçlı tenis kortuyla gerek sanat, gerekse sportif alanlarda okuldaki bütün öğrencileri kapsayıcı faaliyetler gerçekleştirilecektir. Trakya Kalkınma Ajansı’nın desteği ile gerçekleştirilecek olan bu projemizle öğrencilerin okul hakkında dört duvar, sıra ve masadan oluşmuş sıkıcı ortamlar önyargısı değişecektir.

Gençlerimizin ruhen ve bedenen gelişimlerine çok önemli katkılar sağlayacak olan projemizin örneklerinin çoğalmasının önemli bir gereklilik olduğunu düşünüyor ve emeği geçen tüm öğrenci, öğretmen ve idarecileri kutluyorum.” dedi.

            Trakya Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Sayın Mahmut ŞAHİN, katılımcıları selamlayarak başladığı konuşmasında, “Bugün burada güzel Edirne’mizde, Sayın Valimizin ifadesiyle güzel bir açılışta bulunuyoruz. Hep böyle okullara gittiğimiz zaman, genelde okul açılışlarında masa, sıra sandalye vs. açılışlar olurdu. Artık açılışların konsepti değişmeye başladı. Okullarımıza sıra lazım, masa lazım ama birde bu okullarda öğrenim gören gençlerimizin teknik eğitimin yanında sosyalleşebileceği, sosyal eğitim alabileceği alanlarda lazım. Bir elmanın iki yarısı gibi, bir yarısı öğretmenlerimiz tarafından verilen teknik eğitim, diğer yarısı ise, sosyalleşmesi, spor yapması, müzik eğitimi alması gibi sosyalleşebileceği eğitimler alarak tam bir bütün olarak gelişmesi ve geleceğe böyle hazırlanması. Tamda bu nedenle biz Kalkınma Ajansı olarak, bunu hedefleyerek, bilerek ve tasarlayarak hareket ediyoruz ve her yıl bu tip çağrılara çıkıyoruz. Edirne, Kırklareli ve Tekirdağ’daki Millî Eğitim Müdürlüklerimiz bu konularda bizlere gelerek, proje yazarak farklı bir eğitim modeli ortaya koyarak dünyada olan yeni gelişmeleri, yeni trendleri ülkemize, bölgemize ve illerimize kazandırmak istiyoruz. Bu tip projelere, öğrencilerimiz sportif, kültürel ve değişik aktivitelerle, gelişsin, eğitimini tamamladığında her yönden tam donanımlı bireyler olsun diye destek veriyoruz.

            Bu projenin yapılış amacı her ne kadar okula devamlılığı arttırma, öğrencilerimize okulu sevdirmek olsa da, aslında Devletimizin öğrencilerimize sunduğu imkanlar, gerek fiziki gerek iç donanım olarak baktığımızda, okula gitmemek için hiçbir sebep yok. Bu proje daha çok, öğrencilerimizin geleceğe hazırlanması noktasında tam donanımlı yetişmeleri yolunda tamamlayıcı bir proje.

            Projenin tüm ortakları, Edirne Valiliği, Edirne Belediye Başkanlığı, İl Millî Eğitim Müdürlüğü ve Trakya Kalkınma Ajansı olarak bizler bu ülke için, Trakya Bölgesi için, Edirne için, Edirne’nin büyümesi için, herkes elinden geleni vatan aşkıyla, Edirne aşkıyla ve eğitim aşkıyla yapmaya çalışıyor. Bu projelerin kazanımlarından öğrencilerimizin mutlu olması, onları geleceğe hazırlama konusunda bir katkımızın olmuş olması bizler için yeterli.

            İlerleyen zamanlarda zannediyorum ki Edirne, Kalkınma Ajansı ve diğer kanallardan en fazla payı alan il olacak. Gerçekten çalışıyorlar, emek veriyorlar. Ben o anlamda gerçekten Edirne Valiliğimize, Edirne Belediye Başkanlığı’mıza, İl Millî Eğitim Müdürlüğümüze bu tür projelerin içinde var oldukları için kutluyorum. İnşallah bu projelerin gelecekte gençlerimiz için hayırlı uğurlu olmasını diliyorum.” dedi.

            Konuşmaların ardından “Serhat Meslek Gençliğe Destek” projesi kapsamında kurulan Fitness Salonunun açılışı yapıldı.

            Proje tanıtım toplantısı verilen kokteylin ardından sona erdi.

15-12-2015   15-12-2015   15-12-201515-12-2015   15-12-2015   15-12-201515-12-2015   15-12-2015   15-12-2015

Çavuşbey Mah.Hükümet Aralığı No4 Vilayet yanı Edirne - 284 212 61 22

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.