EDİRNE İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Soydaş Öğretmenlerimize Eğitim ve Materyal Desteği-Edirne Türkçe Atölyesi Kapanış Programı Gerçekleştirildi.

               Edirne Valimiz Sayın Dursun Ali ŞAHİN himayelerinde gerçekleştirilen, Edirne İl Millî Eğitim Müdürlüğümüz tarafından Yurt Dışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı desteğiyle “Soydaş Öğretmenlerimize Eğitim ve Materyal Desteği-Edirne Türkçe Atölyesi Projesi düzenlenen törenle sona erdi.  
Soydaş Öğretmenlerimize Eğitim ve Materyal Desteği-Edirne Türkçe Atölyesi  Kapanış Programı Gerçekleştirildi.

     Edirne Valimiz Sayın Dursun Ali ŞAHİN himayelerinde gerçekleştirilen, Edirne İl Millî Eğitim Müdürlüğümüz tarafından Yurt Dışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı desteğiyle “Soydaş Öğretmenlerimize Eğitim ve Materyal Desteği-Edirne Türkçe Atölyesi Projesi düzenlenen törenle sona erdi.

     Edirne Halk Eğitim Merkezi ve ASO Müdürlüğü Mimar Kemaleddin Konferans Salonunda Cuma günü saat 14.30 da gerçekleşen kapanış programı Saygı duruşu ve İstiklal marşının okunmasıyla başladı. Projede yer alan ülkeler adına birer öğretmenin konuşmalarının ardından İl Millî Eğitim Müdürümüz Sayın Hüseyin ÖZCAN yaptığı konuşmasında; “Yurt Dışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığının desteğiyle İl Milli Eğitim Müdürlüğümüz koordinatörlüğünde Edirne Valiliği İl Özel İdaresi ortaklığında gerçekleştirilen ‘Soydaş Öğretmenlerimize Eğitim ve Materyal Desteği  Projesiyle  Balkanlardaki 3 ülkede(Bulgaristan( güney ve kuzey),Yunanistan, Gagavuz Yeri) yaşayan ve seçmeli Türkçe dersi okutan 75 soydaşımıza Türkçe okuma yazma öğretim Yöntem ve Teknikleri, Diksiyon ile Yaratıcı Drama Teknikleri konularında hizmet içi eğitim vermek için hazırladığımız projemizle amaçlanan, soydaşlarımızın Türk kültürü ile bağlarını güçlendirerek aidiyet duygularını geliştirmektir. Türkçenin gelişmesinde ve Balkanlarda yaşayan kardeşlerimizle Türk dili ile kurulan bağın kuvvetlenmesinde etkili olacaktır.

     “Farklı ülkelerden gelen aynı tarihi, aynı hüznü, aynı heyecanı paylaşan öğretmenlerin bir arada eğitim alarak, şehrimizin tarihi dokusunda kültür ve dil gelişimlerine katkı sağlayacaklardır.

      Balkanlarda 2 milyona yakın soydaşımız yaşamaktadır ve eğitim gördükleri okullarda Türkçe seçmeli ders olarak okutulmaktadır. Bu dersi veren öğretmenlerin ülkelerinde kendilerini geliştirecekleri ortamlar bulamadıkları için bu projeyle güncel öğretim materyallerine ulaşmalarını sağlayarak mesleki gelişimlerine katkıda bulunmak amaçlanmıştır. Türk ailelerin çocuklarına Türkçe okuma yazma ve dil gelişimi noktasında daha güncel kazanımlara ulaşmaları hedeflenmiştir. Bu projeyle birlikte katılımcı 3 ülkede görev yapan Türkçe öğretmenlerimiz vasıtasıyla Türkçe dersi ile soydaşlarımıza kimlik oluşturma bilinci kazandırılacaktır.

      Eğitim ve Materyal Desteği Projesinin şehrimizde olması ise açık hava müzesi niteliğindeki Edirne için ayrı bir gurur vesilesidir. Edirnemizin tarihi atmosferinde 3 ülkeden gelen 75 gönüldaşımızla bir hafta Türkçe konuşup, Türkçe düşünüp, Türkçeyi geliştirmeye çalıştık. Zira milletleri millet yapan en önemli unsurun dil olduğunu bilip dilini yaşatan ulusun ölmeyeceğine inanmaktayız” dedi.

      İl Millî Eğitim Müdürümüzden sonra konuşan Edirne Vali Vekilimiz Sayın Mustafa Serdar BAKIR “ başta Sayın Valimiz Dursun Ali ŞAHİN’e, İl Milli Eğitim Müdürümüze, T.C. Başbakanlık Yurtdışı Türkler ve Akraba Toplulukları Başkanlığına bu projeyi ortaya koydukları için teşekkür ediyorum. 10 yıla yakın yurt dışında gurbet elde yaşamış biri olarak konuştuğum için size çok yakın hissediyorum. Ayrıca Türkçe’yi yine Türkçe öğretmenlerimden, sizin gibi değerli hocalarımdan öğrendiğim için kendimi sizlere yakın ve sizlere ait hissediyorum. Bende öğretmen çocuğuyum, Türkçe’yi kendi babamdan öğrendiğim için bu kadar rahat konuşuyorum. Bu toplantının Edirne’de yapılması bizler için ayrı bir gurur. Ayrı bir değer, ayrı bir güzelliktir. Edirne Türk kültürünün Türk değerlerinin birleştiği, kesiştiği en temel yer. Dil özellikle yurt dışında duyguları, düşünceleri, sevgileri, acıları paylaşmanın ve aktarmanın en güzel yolu. Benim öğretmenlerimden bir istirhamım Türkçe’yi konuşulabilir olacak şekilde kullanmamız. Türkçe’yi kalıplarıyla, değerleriyle konuşmak gerekir. Gelişmiş toplumlarda şuan güzel konuşma gramerden ziyade güzel konuşma, hitabeti etkili konuşma üzerinde durulması gerektiği noktasında benim naçizane bir tavsiyem olacak” dedi.

      Konuşmaların ardından projeyi hayata geçirdikleri ve emeklerinden dolayı Edirne Vali Vekilimize ve İl Millî Eğitim Müdürümüze Bulgaristan Türkçe Öğretmenler Derneği tarafından plaket takdim edildi.

      Program, projede görev alan öğretmenler ile projeye katılanlara katılım belgelerinin verilmesi ve Rumeli türkülerinden mini konserle sona erdi.

      Projeye katılan öğretmenlerimiz Cumartesi günü gerçekleşen İstanbul gezisinin ardından Pazar günü ülkelerine uğurlandı.    

 

2    2    2    1

2    2    2    2

2    3    3    3

3    3    3    4

4    4    4     4

4    5    5    5

5    5   5    5

5    5    6    6

6

Çavuşbey Mah.Hükümet Aralığı No4 Vilayet yanı Edirne - 284 212 61 22

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.