EDİRNE İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Temel Eğitim Genel Müdürümüz Dr. Cem GENÇOĞLU Müdürlüğümüzü Ziyaret etti.

Millî Eğitim Bakanlığımız ile Trakya Üniversitesi arasında “Arnavutça” ve “Boşnakça” dillerinin de okutulması için oluşturulan iş birliği protokolünü imzalamak üzere ilimize gelen Temel Eğitim Genel Müdürümüz Dr. Cem Gençoğlu, beraberinde Temel Eğitim Genel Müdürlüğü Programlar ve Öğretim Materyalleri Daire Başkanı Dr. Elif Bakar ve Temel Eğitim Genel Müdürlüğümüz Eğitim Uzmanı Serdar Arhan ile protokol imza töreni öncesi İl Millî Eğitim Müdürlüğümüzü ziyaret etti.
Temel Eğitim Genel Müdürümüz Dr. Cem GENÇOĞLU Müdürlüğümüzü Ziyaret etti.

Genel Müdürümüz, ziyareti esnasında Müdürlüğümüz Tunca Toplantı Salonunda ilimiz merkez ilçe ortaokul müdürlerinin katılım göstermiş olduğu toplantıya teşrif ettiler.

Burada okul müdürlerine hitaben yapmış olduğu konuşmasında Bakanlığımız ve Temel Eğitim Genel Müdürlüğümüzün çalışmalarından bahsederek, önümüzdeki süreçte uygulanacak müfredat değişikliklerinden söz etti.

İl Millî Eğitim Müdürümüz Hüseyin Özcan, toplantının ardından Temel Eğitim Genel Müdürümüz Dr. Cem Gençoğlu’na, Valiliğimiz ve Müdürlüğümüz tarafından “Dünden Bugüne Edirne Projesi” kapsamında; ilkokul 1., 2. ve 3. sınıflarda okuyan öğrencilerimizin serbest etkinlikler ders saatinde okutulmak üzere hazırlanan “Dersimiz Edirne” isimli çalışma kitaplarından takdim etti. 

Boşnakça ve Arnavutça Seçmeli Ders Protokolü İmzalandı.

Temel Eğitim Genel Müdürümüz Dr. Cem Gençoğlu, İl Millî Eğitim Müdürlüğümüze gerçekleştirmiş olduğu ziyaretinin ardından Bakanlığımız Temel Eğitim Genel Müdürlüğü ile Trakya Üniversitesi arasında 5, 6, 7 ve 8. sınıflarda seçmeli olarak verilecek Boşnakça ve Arnavutça derslerinin müfredat ve ders kitaplarının Trakya Üniversitesi Balkan Dilleri ve Edebiyatı Bölümü Arnavut Dili ve Edebiyatı ile Boşnak Dili ve Edebiyatı Anabilim Dalları tarafından oluşturulmasına yönelik hazırlanan protokol imza törenine katılmak üzere Trakya Üniversitesine geçti.

Protokol imza törenine Temel Eğitim Genel Müdürümüz Dr. Cem Gençoğlu ile Trakya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu’nun yanı sıra İl Millî Eğitim Müdürümüz Hüseyin Özcan, Temel Eğitim Genel Müdürlüğümüz Programlar ve Öğretim Materyalleri Daire Başkanı Elif Bakar, Temel Eğitim Genel Müdürlüğümüz Eğitim Uzmanı Serdar Arhan, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mümin Şahin, Edebiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. İlker Alp, Arnavut Dili ve Edebiyatı Anabilim Dalı Başkanı Yrd. Doç. Dr. Ferhan Kırlıdökme, Mollaoğlu ve Boşnak Dili ve Edebiyatı Anabilim Dalı Başkanı Yrd. Doç. Dr. Şahin Kılıç katıldı.

Öğrencilerin farklı kültürleri tanımalarını sağlamak, Türkiye’de yaşayan diller ve lehçeleri gelecek kuşaklara aktarabilmek amacıyla “Yaşayan Diller ve Lehçeler” dersi kapsamında “Arnavutça” ve “Boşnakça” dillerinin de okutulması için imzalan işbirliği protokolü kapsamında, Trakya Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Balkan Dilleri ve Edebiyatları Bölümü Boşnak Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı ve Arnavut Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı öğretim elemanlarınca Boşnakça ve Arnavutça öğretim programları geliştirilecek.

 

Programların Millî Eğitim Bakanlığı tarafından onaylanmasından sonra bu dillerin öğretimine yönelik materyal hazırlıkları yapılacak. Söz konusu dersler 2017-2018 eğitim öğretim yılı itibariyle ortaokullarda seçmeli olarak okutulacak.

Protokol imza töreninde konuşan Bakanlığımız Temel Eğitim Genel Müdürü Dr. Cem Gençoğlu, Boşnakça ve Arnavutça dersi öğretim programlarının 2017-2018 eğitim öğretim yılından itibaren ortaokullarda seçmeli olarak uygulanacağını ve öğretim programı ile materyal hazırlık çalışmaları sırasında protokol kapsamında Trakya Üniversitesinin yanı sıra Bosna-Hersek, Arnavutluk, Kosova ve Makedonya’daki üniversitelerin ilgili bölümlerinden de akademik destek alınacağını bildirdi.

 

Türkiye ile söz konusu bu ülkelerin kültürel, tarihi ve akrabalık bağları açısından önemine değinen Genel Müdürümüz, her alanda karşılıklı ilişkilerin zaten var olduğunu, eğitim alanında yürütülen çok çeşitli çalışmalarla birlikte gerçekleştirilecek bu uygulamanın da öğrencilerin sosyal, duyuşsal ve bilişsel gelişimlerine önemli ölçüde katkı sağlayacağını belirtti.  

 

TÜ Rektörü Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu, üniversite olarak misyonlarının ve açılımlarının Balkanlar olduğunu ifade ederek, adı geçen dillerin ders programlarının üniversitelerince hazırlanacak olmasının gurur verici olduğunu dile getirdi.

 

Konuşmaların ardında protokol, Temel Eğitim Genel Müdürü Dr. Cem Gençoğlu ve TÜ Rektörü Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu tarafından imzalandı.

22-10-2016   22-10-201622-10-2016   22-10-201622-10-2016   22-10-201622-10-2016   22-10-201622-10-2016   22-10-201622-10-2016

Çavuşbey Mah.Hükümet Aralığı No4 Vilayet yanı Edirne - 284 212 61 22

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.