EDİRNE İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Temel İlk Yardım Eğitimlerini Tamamlayanlara Sertifikaları Verildi.

Edirne Valisi Sayın Dursun Ali ŞAHİN’in himayelerinde; Edirne İl Sağlık Müdürlüğü ile İl Millî Eğitim Müdürlüğü arasında imzalanan “Temel İlk Yardım Eğitimleri“ protokol gereğince; İlimizde yatılı öğrencilerin bulunduğu İl Milli Eğitim Müdürlüğümüze ait öğrenci yetiştiren okullarda hizmet veren öğretmen ve belletmenlere Temel İlk Yardımın önemini ve bilincini yerleştirmek amacıyla eğitim verildi. Eğitimini tamamlayan öğretmen ve belletmenlere düzenlenen törenle sertifikaları takdim edildi
Temel İlk Yardım Eğitimlerini Tamamlayanlara Sertifikaları Verildi.

Eğitimler, Sosyal Bilimler Lisesi’nde İl Sağlık Müdürlüğünün ilk yardım konusundaki uzmanları tarafından verilmiştir. 2014-2015 Öğretim yılı süresince eğitimlerden ilimizde görev yapan 250 öğretmenimiz yararlanmıştır.

İlk yardım, günümüzde önemi her geçen gün daha da artan, her bireyin bilinç ve dikkatle üzerinde durması gereken sağlık uygulamalarıdır. İlk Yardımda amaç, herhangi bir kaza ya da yaşamı tehlikeye düşüren bir durumda, sağlık görevlilerinin tıbbi yardımı sağlanıncaya kadar, hayatın kurtarılması ya da durumun daha kötüye gitmesini önlemektir. 

İlk yardım uygulamalarında en temel husus, bu konuda gerekli eğitimi almış kişilerce yapılması gerektiğidir. Yapılabilecek en doğru hareket, hastaya ilk yardım alanında eğitimli bir bireyin gerekli ilk müdahaleyi gerçekleştirmesi ve ardından ambulans ve sağlık personelinin gelişini beklemektir.

Öğretmenlere ayrıca ilimizde meydana gelmesi muhtemel olan afet, olağan dışı durum, büyük kaza vb. diğer durumlarda can kaybını önlemek, olay yerinde ki müdahalelerde hızlı ve doğru davranış sergilemeyi sağlayan eğitimler verilmiş olup, bu eğitimler içinde, temel yaşam desteği eğitimi,  yanıklarda ilk yardım, yaralanmalarda ilk yardım, zehirlenmelerde ilk yardım, kırık-çıkık-burkulmalarda ve her türlü kanamalarda ilk yardım, boğulmalarda ve tüm travmalarda ilkyardım ve hasta taşıma teknikleri de yer almaktadır.         

İl Milli Eğitim Müdürlüğümüz ve İl Sağlık Müdürlüğü iş birliği ile düzenlenen temel ilkyardım eğitimlerimiz, tüm öğretmenlerimizi kapsayacak şekilde devam edecektir.

25 Haziran Perşembe günü saat 11:00’de Müdürlüğümüz Tunca Toplantı Salonu’nda düzenlenen törene, Edirne Valisi Sayın Dursun Ali ŞAHİN, İl Millî Eğitim Müdürümüz Sayın Hüseyin ÖZCAN, İl Sağlık Müdürü Sayın Dr. Muhsin KİŞİOĞLU, İl Millî Eğitim Müdür Yardımcısı Sayın Kemal SOYTÜRK, İl Millî Eğitim Müdür Yardımcısı Sayın Cemal TURAN, İl Millî Eğitim Şube Müdürleri ve öğretmenler katıldı.

İl Millî Eğitim Müdürü Sayın Hüseyin ÖZCAN, yaptığı konuşmada;

“İlk yardım: Herhangi bir kaza ya da yaşamı tehlikeye düşüren bir durumda, sağlık görevlilerinin  yardımı sağlanıncaya kadar hastanın hayatını kurtarmak ya da durumun kötüye gitmesini  önleyebilmek amacı ile olay yerinde, tıbbi araç gereç aranmaksızın, mevcut araç ve gereçlerle yapılan ilaçsız uygulamalardır.

İlk yardımcı ise;  İlk yardım tanımında belirtilen amaç doğrultusunda, hasta ya da yaralıya, tıbbi araç gereç aranmaksızın, mevcut araç gereçlerle, ilaçsız uygulamaları yapan eğitim almış kişidir. İlk yardım bilgileri öğrenilirken ilk yardımcının ne yapması gerektiğini ve ne yapmaması gerektiğini bilmesi önemlidir. Bunun en çarpıcı örneği, trafik kazası geçirenlerin hiç bir önlem alınmadan taşınması ve bu taşıma sırasında oluşan omurilik zedelenmelerine bağlı kalıcı felçlerin oluşmasıdır. Acil durumlarda yapılacak basit ve etkin uygulamalar, nasıl hastanın yaşamını kurtarıyorsa  bazı tehlikeli davranışlardan kaçınılması da kişinin hayatının kurtulmasını sağlamaktadır. İlk yardım becerisi , bazı uygulamalarda yapma, bazı uygulamalarda da yapmama ya da yapılmasını engelleyici  önlemler alma becerisidir.

Böylesine yaşamsal bir konuda  Edirne İl Millî Eğitim Müdürlüğü olarak Edirne İl Sağlık Müdürlüğü ile yaptığımız protokol uyarınca yaklaşık  6 ay boyunca  Müdürlüğümüze bağlı  merkez ve İlçelerde yatılı öğrencilerin bulunduğu okullarda görev  yapan toplam 250 Öğretmen ve belletmene,  Merkez Sosyal  Bilimler Lisesi’nde  “ İlk yardım Temel Uygulamaları” adıyla seminer verilmiştir.  Bu seminerlerde  insanların en büyük hakkı olan “ Yaşam hakkı” konusunda,  acil bir durum karşısında yapılması  gereken davranışlar  katılımcılara kazandırılması amaçlanmıştır.

Her bilinçli bireyin bu eğitimi alması olası kazalarda ilk müdahalede bulunması oldukça önemlidir.   Bu nedenle  özel-resmi  kurum ayırımı yapılmaksızın öncelikle yatılı öğrencisi bulunan temel ve orta öğretim kurumlarında görev yapan öğretmen ve belletmenler başta olmak üzere, her kurumun çalışanlarına bu eğitimi aldırması,  hatta periyodik aralıklarla eğitimin unutulmaması için tekrarlanması gerekmektedir.  Edirne İl Millî Eğitim Müdürlüğü olarak bu konuyu  oldukça önemsiyoruz.  Önümüzdeki  süreçte de  bu eğitimlerimiz  desteklerini bizden hiçbir zaman esirgemeyen Valimiz  Sayın  Dursun Ali ŞAHİN’in  himayelerinde;  Edirne İl Sağlık Müdürlüğü’nün katkıları ile katılımcı sayısı arttırılarak devam edecektir. İlk yardım eğitimi alarak kazazedeye  yardım gelene  kadar,  hayata tutunmasında yardımcı olmalıyız. Biz şunu çok iyi biliyoruz ki;  “Sağlığı olanın umudu, umudu olanın her şeyi var demektir.”

Ve …Biz yine şunu çok iyi biliyoruz ki; “Halk içinde muteber bir nesne yok devlet  gibi   Olmaya devlet cihanda, bir nefes sıhhat gibi” dedi.

Edirne Valisi Sayın Dursun Ali ŞAHİN ise, “Herkesin doktor olması mümkün değil. Ama sağlık konusunda bazı bilgileri almak lazım. Tansiyon ölçmesini herkesi bilmesi lazım. Bilmemek büyük bir eksikliktir. Aldığınız ilk yardım eğitimleri çok faydalı olacaktır. Bir insanı kurtarmak alemi kurtarmak gibidir, bir insanı öldürmek alemi öldürmek gibidir. Aldığınız eğitim gün gelir lazım olur. O zaman aldığınız eğitimleri uygulayarak kişinin hayatını kurtarabilirsiniz. İlk müdahale çok önemlidir. Bu uygulamaya Giresun’da bütün memurlara uygulamıştım. Burada da şuan 14 bin memur var. Bunların yarısı bu eğitimleri alması lazım. Eğitim gören arkadaşları kutluyorum. İnşallah hiç lazım olmaz ama olduğu zaman insanların hayatını kurtarmış olursunuz. Burada emeği geçen herkese teşekkür ediyorum” dedi.

Tören, konuşmaların ardından Valimiz Sayın Dursun Ali ŞAHİN’in sertifikaları vermesiyle sona erdi.

 

 

1  1

1  1

1  1

1  1

1  1

1

Çavuşbey Mah.Hükümet Aralığı No4 Vilayet yanı Edirne - 284 212 61 22

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.