EDİRNE İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Toplum Yararına Program Uygulamaları Bilgilendirme Ve Değerlendirme Toplantısı Gerçekleştirildi.

Toplum Yararına Program kapsamında okullarımızda görevlendirilen personellere ve görevlerine ilişkin bilgilendirme ve değerlendirmelerde bulunmak üzere 10 Ekim 2018 Çarşamba günü “Toplum Yararına Program Uygulamaları Bilgilendirme ve Değerlendirme Toplantısı gerçekleştirildi.
Toplum Yararına Program Uygulamaları Bilgilendirme Ve Değerlendirme Toplantısı Gerçekleştirildi.

Müdürlüğümüze bağlı okullarımızın alan güvenliğinin sağlanması, koruyucu ve önleyici tedbirlerin izlenmesi, okul temizlik ve bakım onarım ile çevre düzenlemesi hizmetlerinin yapılması amacıyla Toplum Yararına Program (TYB) uygulamaları yürütülmektedir.

Toplum Yararına Program kapsamında okullarımızda görevlendirilen personellere ve görevlerine ilişkin bilgilendirme ve değerlendirmelerde bulunmak üzere 10 Ekim 2018 Çarşamba günü “Toplum Yararına Program Uygulamaları Bilgilendirme ve Değerlendirme Toplantısı gerçekleştirildi.

Devecihan Kültür Merkezinde düzenlenen toplantıya İl Emniyet Müdürü Sayın Ali Kemal Kurt, İl Çalışma ve İş Kurumu Müdürü Sayın Şengül Çildam, İl Millî Eğitim Müdürümüz Sayın Hakan Cırıt, İl Jandarma Komutan Yardımcısı Alb. Seyit Ali Arslan, Havsa, Lalapaşa ve Süloğlu İlçe Millî Eğitim Müdürleri ve İl Emniyet Müdürlüğü, İl Jandarma Komutanlığı, İl Çalışma ve İş Kurumu Müdürlüğü, İl Millî Eğitim Müdürlüğümüzden yetkililer ile Edirne Merkez, Havsa, Lalapaşa ve Süloğlu okullarımızda görevli okul yöneticilerimiz katıldılar.

Toplantı, Bakanlığımıza bağlı okullarımızda temizlik ve onarım işleri ile çevre düzenlemesi hizmetlerinin yürütülmesine dair TYP kapsamı uygulamalarına yönelik hazırlanan kısa filmin gösterimi ile başladı.

İl Millî Eğitim Müdürümüz Sayın Hakan Cırıt, yapmış olduğu konuşmasında: “Ülkemizin güvenli geleceğinin teminatı olan çocuklarımızın sağlıklı ve güvenli bir ortamda eğitim-öğretim görmeleri, Bakanlığımızın güvenlik politikalarının hedefidir. Bu kapsamda eğitim kurumlarımızın sağlık ve güvenlik şartlarının iyileştirilmesi, geliştirilmesi amacıyla, sağlık-güvenlik ve insan kaynaklarının istihdamı konularında diğer otorite kurumlarla işbirliği yapılmaktadır. Bunların başında, Millî Eğitim Bakanlığımız ile Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı arasında uzun bir süreden beri okullarımızın temizliği, bakım onarım ve çevre düzenlemeleri konularında Toplum Yararına Programlar uygulanmaktadır.

Aynı zamanda Millî Eğitim Bakanlığımız ile İçişleri Bakanlığı arasında okul güvenliği uygulamaları kapsamında bazı protokoller yürürlüğe girmiştir. Bu protokoller, olası terör ve şiddet olayları ile öğrencilerin madde bağımlılığı ve diğer zararlı alışkanlıklarından korunmalarının bulunduğu bir takım güvenlik uygulamalarını kapsamaktadır.

Son olarak Millî Eğitim Bakanlığımız, İçişleri Bakanlığı ve Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı arasında “Okullar ve Çevresinin Daha Güvenli Hale Getirilmesine Yönelik İşbirliği Protokolü” imzalanmış olup, bu kapsamda okullarımızda güvenlik hizmetlerinin yürütülmesine katkı sunması amacıyla “Özel Güvenlik Görevlileri” istihdam edilmiştir. Bu kapsamda 2018-2019 eğitim öğretim yılı itibariyle ilimiz genelinde 146 Özel Güvenlik Görevlisi görevlerine başlamışlardır. Güvenlik görevlilerimizin haricinde bazı okullarımızda tam gün resmi ekip görevlendirilmiş olup, ilimiz genelinde de öğrencilerimizin güvenliğini sağlamak üzere tüm okullarımızın çevreleri sivil ekiplerce denetlenmektedir.” dedi

İl Çalışma ve İş Kurumu Müdürü Sayın Şengül Çildam, kurumun 2018 yılında Toplum Yararına Proje kapsamında il genelinde gerçekleştirilen icraatlarına ilişkin verileri aktardığı konuşmasında, okulların temizliğinin ve güvenliğinin kurumun öncelikleri arasında geldiğini söyledi.

Okullarımızın güvenliği ve temizliği konusunda kurumlar arası işbirliğinin önemine değinen Sayın Çildam, Toplum Yararına Proje kapsamında tüm kurumların uyum içinde çalışmasından duyduğu memnuniyeti ifade etti.  

İl Emniyet Müdürü Sayın Ali Kemal Kurt, yapmış olduğu konuşmasında, okullarımızın idaresinden ve güvenliğinden birinci derece sorumlu olan kişinin okul yöneticileri olduğunu söyleyerek, okul idarecilerimizden okullarında ve çevrelerinde olan olumsuzlukları rapor tutarak, en kısa sürede emniyete iletmesini istedi.

Toplum Yararına Program kapsamında okullarda görevlendirilen özel güvenlik görevlileri, sorumlu oldukları alanda, polis yetkisine haiz meslektaşlarımızdır diyen Sayın Kurt, özel güvenlik görevlilerinin sorumluluk alanlarında, gerekli görüldüğü durumlarda ikaz etme, güç kullanma gibi yetkilerinin olduğunu söyledi.

Özel güvenlik olarak okullarımıza görevlendirilen personelin ilgili kurumların işbirliğinde eğitime tabi tutulacağını söyleyen Sayın Kurt, planlanacak bu eğitimlerle, özel güvenlik olarak görevlendirilen personele, yetki alanları ve sorumluluklarına ilişkin ilgili personel tarafından bilgilendirmeler yapılacağını söyledi.

İlçelerimiz dâhil olmak üzere Edirne genelinde bulunan tüm okullarımızın ve çevrelerinin güvenli olduğunu söyleyen Sayın Kurt, okullarımızın güvenliği konusunda tüm tedbirlerin alındığını belirterek, okullarımızın ve çevrelerinin resmi ve sivil ekipler tarafından devamlı bir şekilde kontrol altında olduğunu söyledi.

İl Emniyet Müdürü Sayın Ali Kemal Kurt, konuşmasının devamında, okullarımızda ve çevrelerinde yaşanması muhtemel olumsuzluklara ve bu olası olumsuzlukları yaşanmadan önlemeye ilişkin alınması gereken tedbirlere ilişkin okul yöneticilerimize yapılması gerekenler hakkında bilgi verdi.         

Konuşmaların ardından toplantı, okullar ve çevrelerinin daha güvenli hale getirilmesine yönelik işbirliği protokolü kapsamında okullarımızda yürütülen güvenlik uygulamalarına yönelik hazırlanan filmin izlenmesi ile devam etti.

İl Millî Eğitim Müdürlüğümüz A Sınıfı İş Güvenliği Uzmanı, İş Yeri Sağlık ve Güvenlik Birimi Koordinatörü Sayın Ahmet Tevfik Erdem tarafından “TYP Protokolleri ve Özel Güvenlik Hizmetleri Uygulamaları Usul ve Esasları”na ilişkin sunum yapıldığı toplantıda, İl Emniyet Müdürlüğü yetkilisi tarafından “Okul Güvenlik Uygulamaları Usul ve Esasları” sunumu, İl Çalışma ve İş Kurumu Müdürlüğü yetkilisi tarafından “Toplum Yararına Program Uygulama Usul ve Esasları” hakkında sunum gerçekleştirildi.

Toplantı, okul yöneticilerimiz tarafından yöneltilen soruların, İl Emniyet Müdürlüğü, İl Jandarma Komutanlığı,  İl Çalışma ve İş Kurumu Müdürlüğü ile İl Millî Eğitim Müdürlüğümüz yetkilileri tarafından cevaplandırılmasıyla sona erdi.

11-10-201811-10-201811-10-201811-10-201811-10-201811-10-201811-10-201811-10-201811-10-201811-10-201811-10-2018

Çavuşbey Mah.Hükümet Aralığı No4 Vilayet yanı Edirne - 284 212 61 22

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.