EDİRNE İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Üçüncü Best Buddies Turkey Eşleştirmeleri Yapıldı.

Zihinsel engeli olan bireylerin, zihinsel engeli olmayan bireylerle karşılıklı ve eşit koşullarda arkadaşlık bağları kurmayı hedefleyen “Best Buddies Turkey” projesinin üçüncü yıl eşleştirmeleri, 03 Aralık 2015 Perşembe günü saat 15:00’da İlimiz Halk Eğitim Merkezi ve ASO Müdürlüğü Mimar Kemalleddin Salonunda düzenlenen törenle yapıldı.
Üçüncü Best Buddies Turkey Eşleştirmeleri Yapıldı.

          Başladığı yıldan bu güne özel ihtimam gerektiren bireylere farkındalık yaratma konusunda önemli adımlar atılan projenin üçüncüsü yapılan eşleştirme törenine Vali Yardımcımız Sayın Beyazıt TANÇ, İl Millî Eğitim Müdürümüz Sayın Hüseyin ÖZCAN, Şube Müdürlerimiz, 80. Yıl Cumhuriyet Anadolu Lisesi öğretmen ve öğrencileri ile özel öğretim öğrencileri katıldı. Programın onur konuğu Müzisyen Cahit BERKAY oldu.

Edirne Valiliği himayelerinde, İl Millî Eğitim Müdürlüğümüzce desteklenen, Koordinatörlüğünü 80. Yıl Cumhuriyet Anadolu Lisesi öğretmeni Recep ALTINORDU’nun yaptığı, 80 Yıl Cumhuriyet Lisesi öğretmen ve öğrencilerinin uygulayıcısı olduğu Best Buddies Turkey projesine bu yıl, Edirne Lisesi, Edirne Sosyal Bilimler Lisesi ile Özel Edirne Fen Bilimleri Lisesi öğrencileri de dahil oldu.         

Eşleştirme töreni, Best Buddies Turkey’in bugüne kadar yapılan faaliyetlerini gösterir videonun izlenilmesi ile başladı. Ardından sahneye davet edilen Vali Yardımcımız Sayın Beyazıt TANÇ ilk eşleştirmeyi gerçekleştirdi. Eşleştirme öncesi yaptığı konuşmasında “Edirne’mize önemli katkısı olacak bir projeye imza atılmış. Ben emeği geçen herkesi kutluyorum” dedi.

            Bir diğer eşleştirme için sahneye davet edilen İl Millî Eğitim Müdürümüz Sayın Hüseyin ÖZCAN, öncesinde yaptığı konuşmasında, “ İnsanoğlu var olduğu günden bu yana daha adil ve daha eşit bir dünyaya ulaşmak için mücadele etmektedir. Bu mücadelenin sonunda elde edilen en büyük kazançlardan biri temel hak ve özgürlüklerdir.  İnsan hakları, hiçbir fark ve ayırım gözetilmeksizin her insanın doğuştan gelen haklarıdır. 1992 yılında Birleşmiş Milletler aldığı bir kararla, 3 Aralık gününü “Uluslararası Engelliler Günü” olarak ilan etti. Ve o günden beri, 3 Aralık “engelliler günü” olarak bilinmektedir. 3 Aralık, aslında,  “engellilerin topluma kazandırılması ve insan haklarının tam ve eşit ölçüde sağlanması” amacıyla belirlenmiş bir gündür. Onları sokakta gördüğümüzde, hayatımıza dahil ettiğimizde önce engelli sıfatını ekliyoruz. Onların isimlerini, yaşlarını, kimliklerini geriye itip, ilk sıfat olarak engelli kavramıyla başlıyoruz düşünmeye. Ama onların engellerinden öte bir hayatları var. Bir isimleri, geçmişleri, geleceğe yönelik hayalleri var. Biz onlara eşit fırsatlar tanımasak da, gündelik hayatın eşitlik terazisi biraz bozulsa da, biz çoğu kez fark etmesek de, onlar hayatın tüm zorluklarına meydan okuyarak engelleri yıkmaya devam ediyorlar. Farkında mısınız? Onları sokaklarda göremesek de bu ülkede yaklaşık 8,5 milyon engelli vatandaşımızla beraber yaşıyoruz. Farkında mısınız? Türkiye’deki engellilerin % 64’ü okuma yazma bilmiyor ve eğitim gören engellilerin sadece % 7’si lise eğitimini tamamlayabiliyor. Türkiye’deki engellilerin sadece % 22’si bir işte çalışabiliyor. Amerika’da ise engelli vatandaşların % 83’ü hayata çalışarak katılıyor. Engelli olmak, hayatı yaşamak için engel değildir.

Bugün burada günün anlam ve önemine yakışır Best Buddies Turkey projesinin 3. Eşleştirme törenini yapıyoruz. Bir projenin önemi ve değeri; etkilediği kişi, toplumda yarattığı etki ve sürdürülebilirliği ile ölçülür. Engelli bireyleri sosyal yaşama dahil etme ile ilgili olan ve dünyada 54 ülkede 850.000 gönüllüsü olan bu projeyi ilimizde uygulamaktan mutlu ve gururluyuz. 2014 yılında 80. Yıl Cumhuriyet Anadolu Lisesi dünyada bu projeyi uygulayan en iyi lise olma başarısını göstermiştir. İl Milli Eğitim Müdürlüğü olarak projenin başından beri verdiğimiz destek hiç bitmeyecektir. Hiçbir şey engel değildir, ışıldamasına bir çift gözün ve hiç kimse engelli değildir, yüreğinde sıcaklığını hissediyorsa sevginin. Oysa bir sürü sağlam insan var engelli olan, yapması gerekeni yapmayan, duyarsız duygusuz ve gözleri sevgisiz bakan...

       Engel; elde, ayakta, gözde, dilde, kulakta ve zihinde değildir. Her ne kadar engelliler denilse de onlara asıl engel onları göremeyen gözlerimizde, koşmayan ayaklarımızda ve uzanmayan kollarımızdadır. Asıl engel hoşgörü ve sevgi ile yola çıkmamızdır. Hoşgörü ve sevgi ile yoğrulmuş bir neslin çocukları olduğumuzun unutmamız gerekir. Engelli doğmak ya da engelli olmak bireyin kendi seçimi değildir. Bizlere düşen, herkesin aslında bir engelli adayı olduğunu göz önünde bulundurarak, kendimizi onların yerine koymalı ve sorunlarına bu hassasiyetle yaklaşmalıyız. Onlar toplumun aynasıdır. Bizler aramızda olan ve topluma katılmak isteyen engellilerin bizde varız çağrısına kulaklarımızı tıkamamalıyız. Nasıl tohum toprağa emanetse onlarda bize emanettir. Yeter ki yüreklere engel koymayalım. Geriye kalan tüm engelleri hep birlikte aşacağımıza inanalım. Daha çok duyalım, görelim, anlayalım, birbirimizi daha çok hissedelim. ENGELSİZ YARINLAR için BİZ VARIZ! PEKİ, SİZ VAR MISINIZ?” dedi.

Sayın İl Millî Eğitim Müdürümüz konuşmasının ardından eşleştirilecek öğrencileri sahneye davet etti. İl Millî Eğitim Müdürümüz eşleştirmenin ardından öğrencilerle Best Buddies Turkey hatıra fotoğrafı çekildi.

            Program, Müzisyen Cahit BERKAY’ın katılımcılara kısa bir müzik dinletisi sahnelemesinin ardından sona erdi.

03-12-2015   03-12-2015   03-12-201503-12-2015   03-12-2015   03-12-201503-12-2015   03-12-2015   03-12-2015

Çavuşbey Mah.Hükümet Aralığı No4 Vilayet yanı Edirne - 284 212 61 22

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.