EDİRNE İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Ulaşımda Engelleri Kaldıralım İşbirliği Protokolü İmzalandı.

Ulaşımda Engelleri Kaldıralım İşbirliği Protokolü İmzalandı.

Ülkemizde toplumumuzun % 13,45´ini engelli bireyler oluşturmaktadır. Yıllar içerisinde engelli bireylerin toplumumuzdaki oranında çok büyük değişiklikler olmamakla birlikte engelli bireylerle sosyal hayatta önceki yıllara göre daha çok karşılaşmaktayız.

Engelli bireylerin topluma karışarak sosyal hayatta daha çok yer almalarını sağlamak için yıllar içerisinde çeşitli çalışmalar yapılmıştır. Bu çalışmalar sonucunda engelli bireylerin karşılaştıkları sorunlar en aza indirilerek AVM, marketler, hastaneler, okullar, üniversiteler vb. alanlarda sosyal hayata entegrasyonları büyük oranda sağlanmıştır. Ancak bazı alanlarda yaşanan sıkıntılar hala devam etmektedir. Engelli bireylerin toplu taşıma araçlarıyla ulaşımı da bu alanlardan birisidir. Toplu taşıma araçlarında rampaların bulunmaması, bulunan araçlarda ise kullanılmaması, şoförlerin ve diğer yolcuların engelli bireylere yaklaşımı ulaşımda yaşanan sorunlardan bazılarıdır.

Eğitim camiası olarak okullarımızda engelli ve özel gereksinimli bireylerin farklılıklarına saygılı ve duyarlı bir toplum olmak için çocukları bu bilinçle yetiştiriyoruz. Bu duyarlılığımızı geliştirmek, toplu taşıma araçlarındaki şoförlerin de engelli bireyler hakkında yeterli bilgi birikimine sahip olmalarını sağlamak amacıyla Edirne Valiliği himayelerinde Serhad Birlik (ETUS) Yönetim Kurulu Başkanlığı ile İl Millî Eğitim Müdürlüğümüz arasında “Ulaşımda Engelleri Kaldıralım İşbirliği Protokolü” hazırlandı.

04 Nisan Çarşamba günü İl Millî Eğitim Müdürlüğümüz Arda Toplantı Salonu’nda gerçekleştirilen imza törenine İl Millî Eğitim Müdürümüz Sayın Hakan Cırıt, Serhat Birlik (ETUS) Yönetim Kurulu Başkan Vekili Sayın Olcay Korkmaz, Müdürlüğümüz Müdür Yardımcısı Sayın Kemal Soytürk ile Serhat Birlik (ETUS) Yönetim Kurulu Üyesi Sayın Yunus Kuru ve basın mensupları katıldı.

Taraflar, protokolün şehrimiz ve tüm vatandaşlarımız için hayırlı olması dileklerinde bulunarak protokolü imza altına aldılar.

Protokol ile Edirne ilinde ETUS şoförlerinin engelli bireylerin toplu taşıma araçlarında yaşadığı sıkıntılar konusunda farkındalıklarının artırılması, Hazırlanacak olan videoların otobüslerdeki ilan ekranlarında yayınlanması ve afişlerin otobüs ve duraklara asılması yolu ile toplu taşımayı kullanan Edirne halkının engellilerin yaşadıkları sorunlar hakkında bilinçlendirilmelerine katkı sağlanması, Engellilerin toplu taşımayı daha sık kullanmalarına zemin hazırlanması amaçlanmıştır.

04-04-201804-04-201804-04-201804-04-2018

Çavuşbey Mah.Hükümet Aralığı No4 Vilayet yanı Edirne - 284 212 61 22

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.