EDİRNE İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Valimiz Sayın Günay Özdemir, İlimiz Geneli Okul Müdürleri İle Toplantıda Buluştu.

Edirne Valimiz Sayın Günay Özdemir, 29 Aralık 2016 Perşembe günü ilimiz geneli tüm resmi-özel okul müdürleriyle Edirne Merkez Halk Eğitim Merkezi Mimar Kemaleddin Salonunda düzenlenen toplantıda bir araya geldi.
Valimiz Sayın Günay Özdemir, İlimiz Geneli Okul Müdürleri İle Toplantıda Buluştu.

İl Millî Eğitim Müdürümüz Sayın Hüseyin Özcan, Müdürlüğümüz Müdür Yardımcısı ve Şube Müdürleri, İlçe Millî Eğitim Müdürleri ile ilimiz merkez ve ilçe tüm resmi/özel okul müdürlerinin katılım gösterdiği toplantı saat 14.00’da başladı.

Valimiz Sayın Günay Özdemir, yapmış olduğu konuşmasında: “Çok değerli çalışma arkadaşlarım, bugün burada interaktif bir şekilde Edirne ile ilgili, gelecek ile ilgili ve birçok konuda karşılıklı fikir alışverişinde bulunmamız gerekmektedir. Bu yöneticiliğin bir gereği; Artık günümüzde her türlü işi yaparken bütün paydaşlarla beraber yapmamız gerekiyor. Eğitimle ilgili olan konularda da sizlerin fikirlerinin çok daha önemli olduğunu, çünkü uygulayıcılar sizlersiniz ve işin nasıl ve hangi yöntemlerle yapılacağını sizler biliyorsunuz.

Bu çalışmalarla bizim amacımız en alttakinden en üstekine kadar bütün herkesin sürekli iletişim halinde olması. Onun için de bu tür buluşmaları yapıyoruz ve yapmaya da devam edeceğiz. Özellikle öğretmenlerimizin, eğitimcilerimizin kendilerini yenilemeleri konusunda ve eğitim konusunun çok gerekli olduğunu düşünüyorum.

Öğretmen arkadaşlarıma hep söylüyorum; kendinizi sürekli yenilemeniz gerekir. Her eğitim yılına yeni bir anlayış, yeni bir düşünceyle girmeniz gerekir. Günümüzde öyle bir değişim çağındayız ki değişime ayak uydurmak çok zorlaştı. Eğer biz değişimi yönetemezsek, geleceği planlayamazsak ve gelecek ile ilgili kararlarımızı alamazsak, eskilerin deyimiyle yeni bir medeniyet kuramazsak söz sahibi olma şansımız yok. Her an, her dakika, her saniye kendimizi yenilememiz gerekiyor. Bunun için de bütün imkânlar, bütün kaynaklar mevcut ve bu kaynakları iyi kullanabilirsek çok daha başarılı olabileceğimizi düşünüyorum.

Özellikle geleceğimiz olan çocuklarımızı gelecek yıllara göre, gelecek yüzyıllara göre yetiştirmemiz gerekiyor. Onun için, özellikle eğitimcilerimiz çocuklarımızı gelecek on yıllarda ki durum neyse, ne olmasını bekliyorsak ona göre yetiştirmemiz, ona göre donatmamız gerek.” dedi.

Konuşmasının ikinci bölümünde, “Geleceği iyi yöneten, geleceği iyi planlayan milletler her zaman diğer medeniyetleri etkisi altına almış olduğunu, onlara yön verdiğini söyleyen Sayın Özdemir konuşmasının devamında: “Fetih aslında bir alana sosyal, ekonomik, kültürel olarak bir alana şekil vermek, şekillendirmektir. Sizin bir yeri fethedebilmeniz için, bulunduğunuz yerinizde kurmuş olduğunuz bir medeniyet olması gerekiyor. Ne zaman siz kurduğunuz o medeniyeti o döneme göre üstün hale getirirseniz, diğer medeniyetten üstün hale geldiği zaman önce gönülleri fethediyorsunuz ondan sonra fiziki olarak orada o sistemi kuruyorsunuz.

Medeniyet kurmak için önce insanların ihtiyaçları, sıkıntıları, yani gönülden gönüle bir köprü kurmak gerekiyor ki o köprüyü kurarken de sizin bir yaşam biçiminiz, insanlığa huzur ve mutluluk veren, ekonomik sosyal, kültürel anlamda bir sisteminiz olması gerekiyor.” dedi.

Konuşmasına değişim yönetiminin önemine dikkat çekerek devam eden Sayın Özdemir: “Değişimi iyi yönetmemiz gerek. Değişimi yönetmek sistematiği olan bir bilimdir. Değişimi yönetmenin temel beş düşüncesi var. 1 farkındalık oluşturmak, 2 inandırmak, 3 bilgilendirmek, 4 yapılabilirliğini göstermek, 5 ödül ve cezalarla bunun yaşam biçimi haline gelmesini sağlamaktır.

Her şeyin başında farkındalık geliyor. Özellikle çocuklarımızla ilgili de, okula geldiği zaman eğitimin farkına varması, ailelerin, eğitimin ve öğretimin öncelikle farkına varılması ve bunun önemi konusunda farkındalığın arttırılması gerekiyor.

Daha sonra hep beraber toplum olarak; tabii önce kendimiz inanacağız, kendimiz farkına varacağız ve daha sonrada hem öğrencilere, hem de velilere bu işin farkındalığını anlatacağız.

Daha sonra bu işin inanma boyutu var. Bir işin farkına varırız ama eğer bu işin doğru olduğunu bu işin gerçekten yapılması gerektiğine inanmazsak yine eksik olacak. Bir işin farkına varmanın işin yüzde 49’u olarak düşünüyorum. Ama inandığınız zaman yüzde 51’ini gerçekleştirmiş oluyorsunuz.

Bir sonraki adım, sistemi değiştirmek, yönetmek için bilgilenmek gerekiyor, nasıl olacağının iyi anlaşılması gerekiyor, iyi değerlendirilmesi gerekiyor. Bunun için de bilgi gerekiyor.

Daha sonrada bilgiyle beraber bunun yaşanabilir olduğunu göstermeniz gerekiyor. Böyle bir sistem içerisinde kendiniz yaşadığınız zaman, insanlarla beraber yaşadığınız zaman, yaşanabilir olduğunu gösterdiğiniz zaman insanların kabullenmesi de çok daha kolay oluyor.

Daha sonra da bu işin hayat tarzı olarak uygulanması için de toplumsal ve hukuki anlamda ödül ve cezaların uygulanması ve artık hayat biçimi haline gelmesi gerekiyor. Özellikle eğitimci arkadaşlarımızın çocuklarla ilgili, ailelerle ilgili, toplumla ilgili kesinlikle iyi birer değişim yöneticileri olmaları gerekir.

Bir öğrenci okula geldiğinde önce farkındalık oluşturulmalı, sonra inandırılmalı. Biz genellikle çocuklarımızda ki davranış değişikliklerinde de bir hata yapıyoruz. Hep uygulamadan başlıyoruz. Uygulamadan başladığınız zaman da bu işin uygulanabilirliğini çocuğumuzun veya toplumun kabul etmesi çok zor. Önce farkındalık, inanmak, bilgilendirmek. Bu üçünü atladığınızda olay her zaman ters tepiyor, toplumda da olumsuz bir şekilde karşılaşıyoruz.

Değişim yönetimi konusunda da adaletli olmak, dürüst olmak, ilkeli olmak gerekiyor. Bunları yaptığınız zaman uygulama esnasında da başarıya ulaşmamak mümkün değil.

Konuşmasının son bölümde HOHEP (Huzurlu Okul Huzurlu Edirne) projesine değinen Sayın Özdemir: “Biliyorsunuz, toplumda yeni bir anlayışı geliştirmek için Edirne’de başlattığımız Huzurlu Okul Huzurlu Edirne Projesini hayata geçirdik. Bu konuda ben bütün müdür arkadaşlarımıza, öğretmen arkadaşlarımıza teşekkür etmek istiyorum. Böyle bir yeniliği Edirne bu kadar hızlı kabul etti ve bu kadar hızlı uyguladı. Ben Edirne’de şunu gördüm, bütün eğitimci arkadaşlarımız yeniliklere açık, bu tür uygulamaları, bu tür projeleri her zaman destekleyen, bunu kavrayan ve uygulama anlamında da heyecan duyan bir millî eğitim camiası var. Bu konuda hepinize ben teşekkür ediyorum. Geçmişte uyguladığınız projeler gerçekten Türkiye’de örnek projeler olmuş ve birçok ilde de burada uyguladığınız projeler örnek proje olarak devam etmiş. Çalışmalarınızdan dolayı hepinize tekrar teşekkür ediyorum.” dedi.       

Toplantı, karşılıklı fikir alışverişinde bulunulmasının ardından sona erdi.

30-12-2016   30-12-2016   30-12-201630-12-2016   30-12-2016   30-12-2016

Çavuşbey Mah.Hükümet Aralığı No4 Vilayet yanı Edirne - 284 212 61 22

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.