EDİRNE İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Yahya Kemal Beyatlı’nın Vefatının 60. Yılı Anısına Panel Düzenlendi.

Yahya Kemal Beyatlı’nın Vefatının 60. Yılı Anısına Panel Düzenlendi.

Yahya Kemal Beyatlı’nın Vefatının 60. Yılı anısına, 06 ve 07 Kasım 2018 tarihlerinde Tarım ve Orman Bakanlığı Eski Bakanı Prof. Dr. Sayın Sami Güçlü’nün kurduğu Anadolu Mektebi koordinesinde, Milli Eğitim Bakanlığı, Kültür ve Turizm Bakanlığı, Gençlik ve Spor Bakanlığı, Edirne Valiliği ve Edirne İl Milli Eğitim Müdürlüğü ortaklığında, Edirne il merkezinde, ülkemizin 10 farklı şehrinden 24 Anadolu Mektebi öğrencisi  “Vefatının 60. Yılında Eve Dönen Adam Yahya Kemal Beyatlı” başlığı altında 6 farklı merkezde panel gerçekleştirilecek.

İlk panel 10.30’da Halk Eğitim Merkezi Mimar Kemaleddin Toplantı Salonu’nda gerçekleştirildi.

Düzenlenen panele, Tarım ve Orman Bakanlığı Eski Bakanı Prof. Dr. Sayın Sami Güçlü, Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Prof. Dr. Sayın Ahmet Haluk Dursun,  Gençlik ve Spor Bakanlığı Bakan Danışmanı Yusuf Tanrıverdi, Trakya Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Sayın Mümin Şahin, Edirne İl Millî Eğitim Müdürü Sayın Hakan Cırıt, kamu kurumların yöneticileri, okul müdürleri ve öğrenciler katıldı.

Panel, Anadolu Mektebi’nin kuruluşunun anlatıldığı sunumla başladı. Saygı duruşunda bulunuldu ve İstiklal Marşı okundu.

Millî Eğitim Bakanımız Prof. Dr. Sayın Ziya Selçuk’un programa ilişkin göndermiş olduğu telgraf okundu.

Bakanımız Prof. Dr. Sayın Selçuk telgrafında “Eve Dönen Adam Yahya Kemal Beyatlı Programına Nazik Davetiniz İçin Teşekkür Eder, Bütün Konuklarınızı Sevgi ve Saygıyla Selamlarım” ifadesine yer verdi.

Başkanlığını İstanbul’dan katılan Mustafa Sami Kavurmacıoğlu’nun yaptığı panelde, Isparta’dan katılan Emre Sarı, “Yahya Kemal’in İstanbul’u”, Sakarya’dan katılan Bilal Enes Özensel, “Yahya Kemal ve Türk Musikisi”, ilimizden katılan Edirne Sosyal Bilimler öğrencisi Şule Gündoğdu, “Yahya Kemal’de vatan, millet, din kavramları” ve Kocaeli’den katılan Hatice Berra Kaya, “Yahya Kemal’in Çocuk Şahsiyetinin Oluşumu” konularında katılımcılara bilgiler aktardılar.

İl Millî Eğitim Müdürümüz Sayın Hakan Cırıt, yaptığı konuşmada,

“Bin atlı akınlarda çocuklar gibi şendik   

Bin atlı o gün dev gibi bir orduyu yendik

Haykırdı, ak tolgalı beylerbeyi "İlerle!"   

Bir yaz günü geçtik Tuna´dan kafilelerle

Şimşek gibi atıldık bir semte yedi koldan   

Şimşek gibi Türk atlarının geçtiği yoldan

Bir gün yine doludizgin atlarımızla   

Yerden yedi kat arşa kanatlandık o hızla

Cennette bu gün gülleri açmış görürüz de   

Hâlâ o kızıl hâtıra gitmez gözümüzde

Bin atlı akınlarda çocuklar gibi şendik

Bin atlı o gün dev gibi bir orduyu yendik   

Yahya Kemal BEYATLI - (Akıncılar Şiiri)

Sadece insanlarının değil, taşlarının dahi hayat bulduğu, mükemmel bir şekle büründüğü, tarihin ihtişamını günümüze taşıyan şaheserlerin gölgesinde, Doğu ile batının, madde ile mananın bütünleştiği eşsiz bir şehirdeyiz.

Tarih ve kültür Edirne’yi, Edirne de bizleri kuşatmıştır. Evladı Fatihan diyarı, ecdat yadigârı Edirne, bu medeniyette her yüreğe damla damla düşen bir sevdayı anlatır hepimize.

Anadolu Mektebi Yazar Okumaları Projesi 2012 yılında eski bakanımız Sayın Prof. Dr. Sami Güçlü tarafından Sakarya Üniversitesinde 12 kişilik bir öğrenci grubu ile başlattığı ve halen yönetim kurulu başkanlığını yürüttüğü okuma faaliyeti, geriye bıraktığımız 6 yılda 20 nin üzerinde ilimizdeki Üniversite ve Lise öğrencilerimize yayılarak çığ gibi büyümektedir.

06 ve 07 Kasım 2018 tarihlerinde ilimizde yapılacak il panelinde, ülkemizin 10 farklı şehrinden, 24 Anadolu Mektebi panelist öğrenci tarafından  “Vefatının 60. Yılında Eve Dönen Adam Yahya Kemal Beyatlı” başlığı altında 6 farklı merkezde paneller gerçekleştirilecektir.

Anadolu Mektebi’nin koordinesinde yapılacak ve 2 gün sürecek programın ortakları arasında Milli Eğitim Bakanlığı, Kültür ve Turizm Bakanlığı, Gençlik ve Spor Bakanlığı, Edirne Valiliği ve Edirne İl Milli Eğitim Müdürlüğü yer almaktadır.

Anadolu Mektebi öğrencilerinin Yahya Kemal’in çeşitli yönlerini anlatmalarının yanı sıra bu alanda önemli çalışmaların altına imza atmış şair, yazar ve akademisyenler de programa 2 gün boyunca katılım göstereceklerdir. Ayrıca bu 2 gün boyunca kültür gezileri, tiyatro ve Türk Sanat Müziği konseri de bu kapsamda icra edilecektir.

Bu vesileyle Anadolu Mektebi Yazar Okumaları İl Paneli kapsamında diğer illerden 100 e yakın misafir öğrenci ve öğretmenlerimizi, Valimiz Sayın Ekrem Canalp himayelerinde çalışma arkadaşlarımla beraber Serhat şehrimiz Edirne’de ağırlamaktan onur duymaktayız.

Sözlerime son vermeden önce böyle güzel bir projeyi ülkemize kazandırıp öğrencilerimizin hizmetine sunan Prof.Dr.Sami Güçlü Bakanımıza ve Yönetim Kuruluna, gönüllülük esasına göre görev alan tüm öğretmen ve öğrencilerimize, çalışma arkadaşlarıma ve emeği geçen herkese teşekkür eder, saygılarımı sunarım.”

Gençlik ve Spor Bakanlığı Bakan Danışmanı Yusuf Tanrıverdi, “Bakanımız Sayın Mehmet Muharrem Kasapoğlu’nun gençlere bir mesajı var. Gençlerimizin bu değerli, kıymetli çalışmalarını çok önemsiyor. Bakanlık olarak gençlerimizin her projesine sonuna kadar destek vereceğini söyledi. Gerçekten burada değerli ve anlamlı bir faaliyet yapılıyor. Yahya Kemal Beyatlı’yı rahmetle anarken yeni yetişen Yahya Kemalleri de alkışlıyorum tebrik ediyorum. Bu çalışmalar gençlerimizin kendilerini yetiştirerek milletimize değer katmaları noktasında çok değerlidir. Sayın Bakanım Sami Güçlü’nün bu çabalarını takdir ediyorum” dedi.

Trakya Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Sayın Mümin Şahin, “Öğrencilerimizi tebrik ediyorum. Kendilerinden son derece güzel faydalı bilgiler aldık. Aramızdan daha nice Yahya Kemaller, şairler yetişecektir. Sayın Bakanımızı bu faydalı, gençlerimize örnek teşkil edecek çalışmasından dolayı tebrik ediyorum” dedi.

 Anadolu Mektebi Yürütme Kurulu Başkanı, Tarım ve Orman Bakanlığı Eski Bakanı Prof. Dr. Sayın Sami Güçlü, “Vefatının 60. Yılında Yahya Kemal Beyatlı’yı, bu tarihi mekanda bu konuda emek vermiş öğrencilerimizin sunumlarıyla rahmetle andık. Bu faaliyet 20 milyon üzerindeki eğitim programımızın içinden küçük bir damla. Gönüllü öğrencilerimiz çok özel programla yapacakları çalışmalarla eğitimde çok hızlı mesafe alabilirler. Bu öğrencilerimiz bir emek vererek Yahya Kemal Beyatlı’yla ilgili bir konuyu çalışıyorlar ve karşımıza geliyorlar. Anadolu Mektebinin kıymeti, önemi bu insanların uzun mesafeli yürüyüşte sabırla bunu devam ettirmeleridir. Hedefimiz çalışma hayatına başlarken 10 yazarımızı külliyatıyla birlikte okuyup hayata öyle başlatmak. Bu şekilde çalışma hayatına başlarsanız ömür boyunca bunun karşılığını alacağınızı bilmenizi isterim. Bu hususta en çok başvuracağınız insanlar öğretmenlerizdir. Hepimiz sizin yaşlarda karşılaştığımız öğretmenlerin, okuduğumuz kitapların, sevdiğimiz yazarlarımızın etkisini bir ömür taşırız. Bu faaliyetin özü, bu toplumun aynı zamanda böyle çalışkan, kendisini büyük bir ideale adamış, vatanı, milleti, toplumu, insanlık için faydalı olma niyeti taşıyan kişilerin yetişmesine bir zemin hazırlamaktır” dedi.

Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Prof. Dr. Ahmet Haluk Dursun, “Panelist öğrencilerimizi tebrik ediyorum. Anadolu Mektepleri çok doğru bir iştir. Öğrencilerimizin bu tür kültür faaliyetleriyle yazarlarımızı, şairlerimizi daha iyi tanımalarına çaba sarf ettikleri için Bakanımız Sayın Sami Güçlü’ye teşekkür ediyorum. Bu çalışmaya Kültür ve Turizm Bakanlığı, Millî Eğitim Bakanlığı, Gençlik ve Spor Bakanlığını da katması son derece önemlidir. Bende bu faaliyete destek vermeye, beraber olmaya gayret ediyorum. ” dedi.

Etkinlik, Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Prof. Dr. Ahmet Haluk Dursun tarafından panelistlere hediye vermesiyle sona erdi.

06-11-201806-11-201806-11-201806-11-201806-11-201806-11-201806-11-201806-11-201806-11-201806-11-201806-11-201806-11-2018

Çavuşbey Mah.Hükümet Aralığı No4 Vilayet yanı Edirne - 284 212 61 22

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.