EDİRNE İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Yangınla Mücadele Konusunda Görevlendirilen Okullarımız Destek Elemanlarına Yangın Eğitimi

Okul ve kurumlarımızda Yangınla Mücadele konusunda görevlendirilen 290 çalışanımıza yönelik olarak Hizmetiçi Eğitim Kapsamında İl Genelinde 8 kurs planlanmış olup, Edirne merkezi ve Lalapaşa İlçemiz okullarında görevli çalışanlara yönelik kurs 13 Aralık 2016 Salı günü Merkez Mesleki Eğitim Merkezinde düzenlenen açılış programıyla başladı.
Yangınla Mücadele Konusunda Görevlendirilen Okullarımız Destek Elemanlarına Yangın Eğitimi

İki gün sürecek Yangın Eğitimin amacı, okul ve kurumlarımızda yaşanabilecek muhtemel yangınlarda, çalışanlarımıza, yangın nedenleri ve proaktif yaklaşım sonucu önlem bilincinin kazandırılması amacıyla, ve bu amaç doğrultusunda özel koruma politikası uygulanması gereken öğrencilerimizi ve çalışanlarımızı yangının ısı, duman, zehirleyici gaz, boğucu gaz ve panik nedeniyle oluşan can güvenliğine yönelik tehlikelerini en aza indirilmesini ve söndürülmesini sağlayacak şekilde, yangın öncesinde ve sırasında alınacak tedbirler, organizasyon, denetim ve tahliye konusunda bilgilendirmektir.

İl Millî Eğitim Müdürümüz Sayın Hüseyin Özcan, yapmış olduğu konuşmasında: “Okullarımıza ait bina ve eklentilerin tamamında veya bir kısmında meydana gelebilecek yangın, patlama, tehlikeli kimyasal maddelerden kaynaklanan yayılım, doğal afet gibi acil müdahale, mücadele, ilkyardım veya tahliye gerektiren Acil Durumlarda; işlerimizin bütün safhalarında iş sağlığı ve güvenliği ile ilgili riskleri ortadan kaldırmak veya azaltmak için bazı planlar hazırlayarak tedbirler alıyoruz.” dedi.

İş Sağlığı ve Güvenliği ile Sivil Savunma konularında okullarımızda ve kurumlarımızda çalışanların eğitim alarak bilinçlenmelerinin önemine değinen İl Millî Eğitim Müdürümüz konuşmasının devamında, İlkyardım konusunda 420, Tahliye-Arama ve Kurtarma konusunda 290, Yangınla Mücadele konusunda 290 eğitim çalışanımızın Acil Durum Destek Elemanı olarak görevlendirildiğini ve eğitimlerine başlandığını belirtti.

İl Millî Eğitim Müdürümüz konuşmasının sonunda, İş Sağlığı ve Güvenliği ile Sivil Savunma çalışmalarında emeği geçen tüm birim ve çalışanlarına teşekkür ederek, eğitimlerin faydalı geçmesini temenni etti.

Açılış programının ardından Yangın Eğitimi Kursu başladı.

İlk gün eğitimlerinde İşyeri Sağlık ve Güvenlik Birimi İl Koordinatörü A Sınıfı İş Güvenliği Uzmanı Sayın Ahmet Tevfik Erdem ile Sivil Savunma Uzmanı Sayın Musa Özkaya tarafından, katılımcılara teorik olarak Yangın Mevzuatı, Yangın Sebepleri, ve Mücadele Yöntemleri, yangının çevresel etkileri ile Yangın Acil Durum Planlarının Hazırlanması konularında eğitimler verildi.

Eğitimin 2. günü Yangın Algılama – Yangına Müdahale ve çevre güvenliği konularında uygulama eğitimi yapılacaktır.

13-12-2016   13-12-2016   13-12-2016 13-12-2016   13-12-2016   13-12-2016

Çavuşbey Mah.Hükümet Aralığı No4 Vilayet yanı Edirne - 284 212 61 22

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.