EDİRNE İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Yaratıcı Zihinler-Bilim Atölyeleri 2015-2016 eğitim öğretim yılı II. Dönem Eğitimleri Başladı.

06 Mart 2016 Pazar günü saat 10.30 başlayan II. Dönem eğitimlerinin ilk gününde İl Millî Eğitim Müdürümüz Sayın Hüseyin Özcan ve velilerimiz öğrencilerimizi yalnız bırakmayarak yanlarında oldular.
Yaratıcı Zihinler-Bilim Atölyeleri 2015-2016 eğitim öğretim yılı II. Dönem Eğitimleri Başladı.

21. Yüzyıl becerilerini kazanmaları için dünyadaki benzerlerine paralel olarak, öğrencilerimizin atölye çalışmaları yapmaları ve yaptıkları bu uygulamaların ölçme değerlendirme kriterlerine uygun olarak geri bildirimlerinin alınmasını planlayan;

Gerçekleştirilen çalışmalarla öğrencilerimizin 21. yüzyıl becerileri olarak tanımlanan problem çözme, yaratıcı düşünme, kişiler arası iletişim ve kendi kendini yönetim becerileri gibi kazanımlar elde etmelerini amaçlayan;

Şubat 2014 tarihinde ilimizde kurulan Yaratıcı Zihinler-Bilim Atölyelerinde, bu güne kadar 720 öğrenci Malzeme Atölyesi, Robot Atölyesi, 3D Tasarım Atölyesi ve Kodlama Atölyelerinde eğitim çalışmalarını tamamlamışlardır.

2015-2016 eğitim öğretim yılı II. dönem atölye eğitimleri, gönüllü olarak bu atölyelerde eğitim almak isteyen öğrenciler arasından seçilen yetenekli 180 öğrenci ile eğitimlerine devam etmektedir.

06 Mart 2016 Pazar günü saat 10.30 başlayan II. Dönem eğitimlerinin ilk gününde İl Millî Eğitim Müdürümüz Sayın Hüseyin Özcan ve velilerimiz öğrencilerimizi yalnız bırakmayarak yanlarında oldular.

İl Millî Eğitim Müdürümüz Sayın Hüseyin Özcan burada yapmış olduğu konuşmasında, “İnsan, her yönüyle özgün bir tasarım, fonksiyonel ve mükemmel bir varlıktır.  Sürekli değişim ve rekabetin egemen olduğu acımasız bir dünyada yaşamını sürdürmek zorundadır. Böyle bir ortamda yaşayan bireyin, karşılaştığı sorunlara çözüm yollarını bulması, ancak yaratıcı düşüncenin geliştirilmesiyle mümkün olacaktır.

Yaratıcılık aslında mükemmel donanıma sahip insanın en önemli yeteneğini, düşünce gücünü ön plana çıkarmaktır. Zihinleri ön yargıların, korkuların, şablonların, hatta baş döndüren teknolojinin esaretinden kurtarıp, özgür bırakmaktır.

Yaratıcılık, eleştirel bakmak, yeni önermelerde bulunmaktır. Daha önce aralarında ilişki kurulmamış nesneler ya da düşünceler arasında ilişki kurmak, alışılmışın, bilinenin aksine, farklı, yeni, özgün olmayı ilke edinerek düşüncede zirveye tırmanmaktır.

Yaratıcılık aslında var olanı keşfetmek, insanlığın yararına sunmaktır. Yaratıcılık, bir ürün değil, bir süreçtir ve doğal olan da bu sürecin sonunda yeni fikirlerin ve ürünlerin ortaya çıkmasıdır.

Teknolojinin hızla değişim göstermesi dünyada eğitim reformlarını kaçınılmaz hale getirmiştir. Bununla beraber eğitim ve öğretim metotları klasik yöntemlerden uzaklaşma eğilimindedir. Geçtiğimiz dönemlerden farklı olarak gelişen teknolojiye uyum sağlayan ve yeni teknolojiler geliştiren bireylerin yetiştirilmesi en önemli hedefimiz haline gelmiştir.

Bizler, eğitim camiası olarak her yönüyle çağımızı en iyi şekilde okuyan, asırlar sonra da medeniyetimizi ayakta tutacak, dünyaya yön verecek, İbni Sina, Farabi, Mevlana, Yunus Emre, Fatih Sultan Mehmet ve Gazi Mustafa Kemal Atatürk gibi bilim, gönül ve devlet adamlarının tekrar yetişmesinin alt yapısını hazırlıyoruz.

Bu ideallerle yola çıktığımız, Valiliğimizin himayelerinde İl Milli Eğitim Müdürlüğümüzün koordinesinde oluşturduğumuz Yaratıcı Zihinler Bilim Atölyeleri’nde çocuklarımıza bilimsel anlamda en güzel ortamları oluşturduk. Eğitimin uygulamalı yönünü ön plana çıkararak, yeteneklerinin hızlı bir şekilde gelişmesine katkı sağladık.

Atölye çalışmaları, Edirne merkez ilçedeki ortaokullarda öğrenim gören, akademik başarısı ve tasarım yeteneği iyi olan öğrenciler arasında seçilen 360 öğrencinin katılımı ile gerçekleştirilmektedir.

Öğrenciler cumartesi ve pazar günleri malzeme, kodlama, robotik ve tasarımdan oluşan 4 farklı atölyede çalışmalarını yapmaktadır.

Atölyemizde 5 öğretmen görev yapmaktadır. Bu öğretmenlerimiz eğitim alarak gönüllü olarak atölyede görev almışlardır.

Bu atölyelerde eğitim gören öğrencilerimiz bilginin yanında, özgüven ve cesaret de kazanmaktadır. Bilgi, cesaret, hayal gücü çocuklarımızın buradaki eğitimlerinin temel kazanımlarıdır.

Sadece öğrencilerimizin değil bu ortamı gören herkesin eğitime ve geleceğe bakış açısında yeni ufuklar oluşturduğumuza inanıyorum.” dedi.

Konuşmasının ardından İl Millî Eğitim Müdürümüz basın mensuplarına atölyeler akında bilgi verdi.

Açılış programı verilen kokteylin ardından sona erdi ve öğrencilerimiz atölye öğretmenleri eşliğinde ilk eğitimlerine başladılar.      

06-03-2016   06-03-2016   06-03-2016   06-03-2016   06-03-2016   06-03-201606-03-2016   06-03-2016   06-03-2016   06-03-2016   06-03-2016   06-03-2016 

Çavuşbey Mah.Hükümet Aralığı No4 Vilayet yanı Edirne - 284 212 61 22

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.